جـورج استیفنسن مختـرع لــوكــومـوتیـو بخــار | تعبیرستان
جـورج استیفنسن مختـرع لــوكــومـوتیـو بخــارفنی و مهندسیعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

جـورج استیفنسن مختـرع لــوكــومـوتیـو بخــار

امروزه قطارهای سریع السیر در جهان یكی از اصلی ترین وسایل نقلیه به شمار می رود. در كشورهای اروپایی قطارهای مجهز و پیشرفته حرف اول را در انتقال مسافرین می
جـورج استیفنسن مختـرع لــوكــومـوتیـو بخــار زنند. ژاپن نیز از قطارهای فوق سریع السیر استفاده می كند و مردم قطار را برای سفرهای برون و درون شهری ترجیح می دهند.
قطار یكی از مهمترین ابزارهای مسافرتی به شمار می رود، كه وجود این وسیله نقلیه مفید و مردمی را مدیون مخترعش، جورج استیفنسن هستیم. این مرد معدنچی با قوه ابتكار خود توانست نخستین سیستم لوكوموتیو را ابداع كند و برای راحتی مردم قدم بردارد. در این مقاله به شرح زندگی این مخترع بزرگ می پردازیم.
تولد در حومه نیوكاسل
جورج استیفنسن در ۹ ژوئن ۱۷۸۱ در یك خانه فقیر نشین واقع در نزدیكی شهر نیوكاسل انگلیس چشم به جهان گشود...
پدر جورج یعنی رابرت استیفنسن مرد فقیری بود و در معدن زغال سنگ كار می كرد و با مزد كمش زندگی خود و همسر و چهار فرزند قد و نیم قدش را می گرداند.
خانه جورج در نزدیكی معدن زغال سنگ واقع بود و همه مردم آن روستا علاوه بر كار در مزرعه به كارگری در معدن ویلم در نزدیكی نیوكاسل نیز مشغول بودند و با فقر دست و پنجه نرم می كردند و اكثرشان به بیماری های ریوی مبتلا بودند زیرا بیش از ۹ ساعت در طول شبانه روز را در معادن تاریك و بدون هوا كار می كردند. پدر جورج نیز از این مسئله مستثنی نبود. او شب تا صبح سرفه می كرد و تنگی نفس داشت.جورج علی رغم سن و سال كمش غصه پدر را می خورد و برای این كه باركاری پدرش را كاهش دهد و پدر اوقات استراحت بیشتری داشته باشد در ۶ سالگی مشغول كار در معدن شد؛ از این رو نتوانست مانند بچه های هم سن و سال خودش به مدرسه برود. او روزها قبل از طلوع خورشید از جای برمی خواست و با توشه مختصری كه مادرش برای او می پیچید پیاده راهی معدن می شد و مسافت ۷ كیلومتری را با پای پیاده و كفش های بزرگ تر از اندازه كه متعلق به برادرش بود، تا معدن طی می كرد. شب ها نیز خسته به خانه باز می گشت و دستمزد ناچیزش را به مادر می داد تا برای خانواده موادغذایی تهیه كند. جورج با این حال كه كم سن و سال بود اما مانند بزرگترها فكر می كرد.
در معدن به حمل زغال سنگ می پرداخت و در اوقات استراحت برای ناهار كفش های معدنچیان را تعمیر می كرد تا در آمد بیشتری داشته باشد. حتی گاهی اوقات نان و پنیری را كه مادرش برای وی گذاشته بود به معدنچیان می فروخت. زندگی به همین روال گذشت تا به سن ۱۷ سالگی رسید. او تا آن زمان وقتی برای یادگیری و سواد آموزی و تحصیل علم نیافته بود.برای این كه دركار خود پیشرفت كند و بتواند به درجه سركارگری برسد باید با سواد می شد. در ۱۷ سالگی بود كه شروع به تحصیل كرد. البته مدرسه نمی رفت بلكه با كتاب های برادر كوچكترش سواد آموزی را آغاز كرد و اشكالاتش را از برادر كوچكتر خود ویلیام می پرسید و رفع می كرد. پیشرفتش در تحصیل علم و یادگیری الفبا شگفت انگیز بود. شب ها كه از سركار می آمد در گوشه ای از خانه می نشست و كتاب می خواند. بالاخره در مدت ۶ ماه توانست باسواد شود و در مدرسه روستای خود امتحان دهد و مدرك دوران ابتدایی را بگیرد. از این رو به درجه سركارگری معدن درآمد. وقتی حقوقش به ۱ پوند رسید فكر كرد كه باید زن بگیرد. او از كودكی دلباخته دختر همسایه شان بود. فانی ایزا بلا دختر هندرس مزرعه دار بود .آنان از لحاظ مالی رو به راه تر از خانواده استیفنسن بودند لذا پدر فانی ایزا بلا با این وصلت مخالفت كرد اما با مشاهده پشتكار جورج تصمیم گرفت دخترش را به این كارگر فقیر معدن بدهد. گویی جورج نباید روی خوشی را ببیند، چندی بعد از ازدواج، همسرش بر اثر بیماری تب حصبه از دنیا رفت و جورج با زنی دیگر به نام الیزابت هیدمارش كه در دوران نوجوانی در راه معدن با او آشنا شده بود ازدواج كرد.
جرقه یك اختراع
استیفنسن به زندگی ساده كارگری و كار درمعدن ادامه داد اما از عهده خرج خانوا ده اش بر نمی آمد. پس تصمیم گرفت به فكر كار دیگری باشد.او همیشه به این مسئله فكر می كرد كه ای كاش روشی ساده برای حمل و نقل زغال سنگ از معدن پیدا كند. او كه خودش روزی بار سنگین زغال سنگ را از معدن به بیرون حمل می كرد طعم سختی آن را چشیده بود و دلش به حال پیرمرد هایی كه برای امرار معاش مجبور به حمل گونی های سنگین زغال سنگ از معدن بودند می سوخت.
او فكرش را به كار انداخت تا وسیله ای ابداع كند كه به راحتی زغال سنگ را از معدن به بیرون حمل كند. او بطور جدی به فكر ساختن لوكوموتیو افتاد. البته قبل از او یك مرد فرانسوی لوكوموتیوی بر اساس ماشین بخار جیمزوات ساخته بود اما متاسفانه در موقع به كار انداختن آن منفجر شد وابداعش عملی نشد. یك مرد اسكاتلندی به نام ایشاركرووی نیك هم لوكوموتیوی ساخت ولی چون از او حمایت نشد نتوانست اختراع خود را به اتمام برساند. جورج استیفنسن جوان تصمیم گرفت با استفاده از تجارب مخترعان پیشین خود یك لوكوموتیو بدون عیب و ایراد بسازد.جورج در سال ۱۸۱۴ برای تهیه
وسایل لازم مجبور به فروش همه جهیزیه همسرش شد و به شهر رفت و چند وسیله مورد نیاز دست دوم و زنگ زده خریداری كرد. در ابتدا لوكوموتیو مورد نظرش را طراحی كرد. او می خواست وسیله ای بسازد كه توانایی حمل بیش از ۲۵ تن زغال سنگ را داشته باشد. او ریل آهنی را تعبیه كرد و بر روی آن واگن هایی سوار كرد كه به راحتی بر روی ریل ها حركت كنند. سرانجام بعد از تلاش های پیگیر و شبانه روزی توانست لوكوموتیو خود را بسازد و به نظاره همگان بگذارد.او در ۲۷ سپتامبر ۱۸۲۵ نخستین قطار از استوكتون تا دارلینگتون كه حدود ۱۵ كیلومتر بود را به راه انداخت. روزی كه قرار بود این قطار به راه بیافتد هزاران نفر در محل اجتماع كرده بودند ولی نه برای این كه موفقیت عظیم استیفنسن را تشویق كنند و به او آفرین بگویند بلكه اجتماع كردند تا انفجار لوكوموتیو را تماشا كرده و به كار این مرد جوان بخندند.
استیفنسن خود به شخصه پشت این لوكوموتیو نشست تا اگر هر اتفاقی می افتد برای خود او باشد. این قطار می توانست ۶ واگن پر از زغال سنگ را به وزن ۸۰ تن حمل كند. قطار استیفنسن بدون مشكل به راه افتاد و تا پایان ریل حركت كرد. او ازقطار پیاده شد و به مردم نوید داد كه به زودی قطارش را گسترش خواهد داد و این لوكوموتیو به یك وسیله نقلیه برای مسافرین تبدیل خواهد شد.شهرت استیفنسن بر سر زبان ها افتاد. او بعد از دست یابی به این موفقیت یك خط راه آهن بین لیورپول و منچستر ساخت. البته قطارهای آن دوران در مدت زمان طولانی به مقصد می رسید اما همین وسیله حلزون وار یك پدیده شگفت انگیز به شمار می رفت. در سال ۱۸۲۹ یك شركت حمل و نقل ارابه سازی سرمایه هنگفتی را در اختیار استیفتسن گذاشت تا خط راه آهن را گسترش دهد. از آن به بعد به سرعت ساخت راه آهن های دیگر آغاز شد. حالا شهرت و معروفیت استیفنسن فقیر عالمگیر شده بود و از هر سو به او سفارشات زیادی ارائه می شد.استیفنسن فقیر به یك باره مردی ثروتمند شد. البته این ثروت را به راحتی به دست نیاورده بود بلكه با كار و تلاش و فكر ابداعش را جامه عمل پوشاند.
پسرش روبرت استیفنسن به دنیا آمد و شادی زندگی او را دو برابر كرد. استیفنسن از این كه توانسته بود وسیله ای راحت برای حمل زغال سنگ از معدن ابداع كند و برای كارگران فقیر و زحمتكش كاری انجام دهد بسیار خوشحال بود.
او هیچ گاه فقرا و كارگران گرسنه را فراموش نكرد و هر ماه به خانواده كارگران روستایش مقرری می داد تا آنان با مشقت زندگی نكنند.وی در سال ۱۸۴۸ در سن ۶۷ سالگی بر اثر حمله قلبی در چسترفیلد انگلیس چشم از جهان فرو بست و مبلغ ۴ میلیون پوند را از خود به جای گذاشت.خانواده سبز

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
عاقبت مدعی انرژی درمانی
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند