مهارت های لازم برای موفقیت در قرن بیست و یکم | تعبیرستان
مهارت های لازم برای موفقیت در قرن بیست و یکمعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

مهارت های لازم برای موفقیت در قرن بیست و یکم

فرض کنیم در بازارچه ای مغازه ای داریم، اگر مغازه ما خالی باشد و جنسی برای عرضه نداشته باشیم، چه قدر شانس داریم که درآمدی کسب نمائیم؟! به طور مسلم
مهارت های لازم برای موفقیت در قرن بیست و یکم هیچ
حال ببینیم که چه مهارت هائی برای عرضه و کسب موفقیت در قرن بیست و یکم نیاز داریم:
۱) مهارت های کامپیوتر (Computing Skills)
در ارتباط با یادگیری مهارت کامپیوتر، این سؤال پیش می آید که چه چیزی یاد بگیریم؟
بررسی های انجام گرفته، نشان می دهد که فرقی نمی کند که شما حسابدار باشید با پزشک، خانه دار باشید یا مهندس، منشی باشید یا صنعتکار، تعدادی نرم افزار عمومی، به عنوان پایه های اساسی علم کامپیوتر مطرح می باشند:
ـ در مرحلهٔ اول: مبانی کامپیوتر - سیستم عامل Windows- واژه پرداز Word - اینترنت Internet
ـ در مرحلهٔ دوم: صفحهٔ گستردهٔ Excel - بانک اطلاعاتی Access - نمایش اطلاعات Power Point
این مهارت ها با نام ”مهارت های هفت گانه“ معروف می باشند و به علت گستردگی مرکزهای علمی و آموزشی، به سهولت و در مدت حدود ۶ ماه به صورت مناسب قابل یادگیری می باشند. کاربران پس از آموختن این مهارت ها، در صورت نیاز می توانند وارد بخش تخصصی کامپیوتر شده و نرم افزارهای مرتبط با شغل و حرفهٔ خود را نیز فرا بگیرند.
۲) مهارت های زبان خارجی
(Foreign language skills)
در بخش یادگیری زبان، دو نکته مهم را به زبان آموزان توصیه می نمائیم:
▪ نکتهٔ اول: توجه به یادگیری عمومی زبان در مقایسه با بخش تخصصی آن
در دانشگاه های مختلف کشور به دانشجویان و به نسبت رشته های تحصیلی آنان، زبان انگلیسی تخصصی نیز آموزش داده می شود: ولی متأسفانه این دانشجویان پس از فارغ التحصیل شدن، قادر به گفتن ساده ترین جمله های روزمرهٔ زبان انگلیسی نمی باشند. بنابراین قبل از ورود به بخش تخصصی زبان، پیشنهاد می شود که سطح زبان خود را تا مقطع فوق متوسطه (Intermediate Upper) ارتقاء دهید.
▪ نکتهٔ دوم: نگرش به یادگیری زبان به عنوان یک فرآیند.
یعنی زبان در طی زمان و یا تمرین و پشتکار، یاد گرفته می شود، بنابراین به دنبال یادگیری سریع زبان در ۳ ماه نباشید، زیرا حتی در کشور ”انگلستان“ که مرجع یادگیری زبان انگلیسی است مرکزهای آموزش زبان مدعی نمی شوند که می توانند زبان را به شما در کمتر از یک سال آموزش دهند.
پیشنهاد منطقی و علمی جهت یادگیری زبان انگلیسی، حدود یک سال به صورت فشرده و دو سال به صورت عادی می باشد.
”سازمان ملل“ (یونسکو) اعلام نموده که در قرن بیست و یکم به منظور اینکه کسی باسواد خوانده شود، می بایست سه مهارت داشته باشد:
▪ مهارت زبان مادری و توانائی استفاده از ماشین حساب
▪ مهارت استفاده از کامپیوتر
▪ مهارت یک زبان خارجی (ترجیحاً زبان انگلیسی)
توجه داشته باشیم که در چند سال گذشته با دانستن زبان انگلیسی و کامپیوتر، امکان اینکه شغل به طور کامل مناسبی بیابیم، فراهم بود، اما امروزه در سطح بین المللی، دارا بودن این دو مهارت فقط به عنوان باسواد بودن مطرح می باشد و به مهارت های دیگری نیز احتیاج داریم.
۳) مهارت های تخصصی
(Professional skills)
مهارت تخصصی، به مهارتی گفته می شود که به ما قدرت و توان انجام کاری را به صورت حرفه ای بدهد. مانند مهارت حسابداری، مکانیکی، تجاری، طراحی نرم افزارهای چندرسانه ای (مالتی مدیا)، آشپزی، خیاطی، بازاریابی، طراحی داخلی، گرافیک (دستی یا کامپیوتری)، نقاشی، نوازندگی، فروشندگی حرفه ای، طراحی وب سایت، منشی گری حرفه ای، آرایشگری، طراحی لباس، عکاسی و ... .
امروزه در سطح بین الملل، مهارت های تخصصی از ارزش بیشتری نسبت به تحصیلات آکادمیک (دانشگاهی) برخوردار می باشند و افرادی که مهارت حرفه ای انجام کارها را داشته باشند، مورد توجه بیشتر بازار کار در سطح جهان هستند. متقاضیان می توانند با گذراندن دوره های کوتاه تر نسبت به دوره های مشابه دانشگاهی و با یادگیری مهارت های مرتبط با حرفهٔ موردنظر و کسب مدرک های تخصصی معتبر بین المللی در بازار کار، به مهره های کارآمد و متخصص تبدیل گرداند.
۴) مهارت های زندگی (Life skills)
یونسکو (سازمان ملل) اینچنین تعریف می کند: عبارت ”مهارت های زندگی“ به صورت عمومی، به آمادگی و توانائی روبه رو شدن و حل نیازها و چالش های زندگی روزمره گفته می شود. این مهارت ها براساس چهار محور یادگیری بنا شده اند:
▪ یادگیری برای دانستن و آگاهی
▪ یادگیری برای عمل کردن و انجام دادن
▪ یادگیری برای با دیگران زندگی کردن
▪ یادگیری برای رسیدن به بالاترین قله های خود (بهترین خود بودن)
هزاران جوان، هر ساله از دانشگاه ها فارغ التحصیل شده و یا حرفه ای را فرامی گیرند، اما تعداد معدودی از این افراد به موفقیت های بزرگ نائل می شوند. به طور معمول در مورد این افراد موفق می گوئیم: چه افراد ”خوش شانسی“ به طور حتم ”پارتی بازی“ کرده اند و .... غفل از اینکه ما نیز قدرتمندترین و بزرگترین حامی انسان ها را همیشه از رگ گردن به خود نزدیکتر داریم و می توانیم جزء خوش شانس ترین ها باشیم. تنها اگر باور داشته باشیم که می توانیم. مهارت های زندگی را یاد بگیریم و به بهترین نحو به کار ببریم. مهارت هائی مانند: ایجاد و حفظ اشتیاق و انگیزه، خلاقیت، اعتمادبه نفس، مدیریت زمان، هدف گذاری، روش های ارتباط مؤثر، تکنیک های رهائی از استرس و اضطراب، مسئولیت پذیری، پشتکار، روش های مقابله با ترس ها، نیروی تفکر مثبت، متدهای تقویت روحیه و ...
مهارت های زندگی در کشورهای پیشرفته، جزء جدانشدنی سیستم آموزشی می باشند و یا هدف آماده نمودن جوانان برای ورود به دنیای پیچیدهٔ امروز، تدریس می شوند.
شخصی همیشه از خداوند می خواست که جایزه ای در قرعه کشی حساب های قرض الحسنه بانک ها برنده شود. در هر موقعیتی به درگاه خدا التماس می نمود و راز و نیاز می کرد، روزی ندائی شنید که می گفت: ”اگر می خواهی برنده شوی، دست کم اول یک حساب قرض الحسنه باز کن؛ سپس این همه راز و نیاز و التماس نما“.
ما نیز اگر می خواهیم اتفاق مثبتی در زندگی مان بیفتد، اول ابزار لازم را فراهم کنیم.
تکیه بر جای بزرگان نتوان زد به گزاف
مگر اسباب بزرگی همه آماده کنی.فرهاد مدرس
نمایندهٔ انحصاری Cavendish College
انگلستان در ایران
بنیانگذار مؤسسه راه موفقیت و خلاقیت
مجله شادکامی و موفقیت

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
تو نماز تمرکز نداری؟ (حجت الاسلام مسعود عالی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند
  10 : 20  
  10 : 20