مهارت های تحقیقی | تعبیرستان
مهارت های تحقیقیعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

مهارت های تحقیقی

مهارت های تحقیقی به آن دسته از مهارت ها می گویند که در آن آمادگی ذهنی، هوشیاری و توانمندی فکری فرد به آن حد از قوت رسیده است که با
مهارت های تحقیقی احاطه ضمنی که پیدا کرده، امکان تجزیه و تحلیل مطالب، فهم صحیح مطالب و امکان تعمیم بخشیدن و برجسته نمودن خصوصیات اصلی مجموعه ای از معلومات را داشته باشد.
مهارت های تحقیقی دارای مراحل و ابعاد گوناگونی هستند بطوری که می توان از مراحل پایین تر تا مرحله اوج و کمال آنها را تصور نمود.
مهارت های تحقیقی در بستر زمان تکامل یافته و پس از مرحله بلوغ به حدی می رسند که فرد از مجموع یافته های خود به نظریات جدید و مهندسی های دوباره می رسد.
در این مهارت ها با گذشت زمان زوائد حذف و مطالب ناب آشکار و برجسته گردد.
تحقیقات در جهان امروز دیگر یک شعار یا یک ژست نیست.
زیربنای توسه در همه امور فرهنگی، اقتصادی، علمی، صنعتی، کشاورزِی، سیاسی و اجتماعی و امور خانواده و اقشار، مسئولیت های مختلف تحقیقات است.
شکل تحقیقات و تنوع و تعدد کارهای تحقیقی به وسعت جهان خلقت تغییر شکل داده و انواع متفاوتی را در بر گرفته است.
زمانی تحقیقات در گردش های طولانی مدت و در بستر حیات طبیعی شکل گرفته بود.
هم اکنون نیز این شکل از تحقیقات همچنان به قوت خود باقی است.
اما آنچه در کنار این نوع از تحقیقات شکل گرفته، تحقیقات کتابخانه ای و آزمایشگاهی است.
آزمایشگاه ها سرمایه های میلیارد دلاری و عظیم را به سمت خود جذب می کنند که دهها بلکه صدها برابر سود دهی اقتصادی را برای سرمایه گذاران خود به ارمغان بیاورند.
تحقیقات راهی را برای بشر مشخص کرده است که انحصاراً در اختیار خودش است.
بسیاری از آزمون و خطاها که هزینه های فراوانی را به کشورها و موسسات تحمیل می کرد جای خود را به آزمایش های پیچیده اما کم هزینه داده است.
تحقیق یک فرایند بسیار پرمشقت است و نتیجه مثبت آن است که افراد را به سمت خود می کشاند.
حوصله فراوان، تمرکز و مطالعه مستمر و روحیه بالای امیدواری برای کسب نتیجه در این کار مهم بسیار حائز اهمیت است.
افرادی که توانایی تحقیق را دارند در کشورهای در حال توسعه کمتر مورد توجه قرار می گیرند و علت آن اگر در کشوری باشند که نفت خیز باشد به طور عمده به فروش نفت و سود حاصل از آن بر می گردد.
ولی این به معنای آن نیست که تحقیقات به طور کلی در این کشورها فراموش شده است.
یک محقق به خاطر ارزشی که برای کار خود قائل است، باید تمام این مسائل را به جان بخرد و باور داشته باشد که نتیجه ی ارزشمندی که ممکن است ماه ها به انتظار آن بنشیند می تواند تمام این ناملایمات را برطرف سازد.
مسئله مهم دیگر ارتباط با گروه های تحقیقاتی، مراکز علمی و کارگاهی است.
بسیاری از دانشجویان ما در کارهای فردی و تئوریک موفق و در کارهای عملی و تیمی ناموفق هستند.
تیم های رباتیک در این بخش یک استثنای مبارک است.
ما باید با تحمل یکدیگر پس از انتخاب دقیق به کارهای گروهی روی آوریم و در ارتباط با دیگران از بهره های علمی و عدم انجام کارهای موازی استفاده نماییم.
اینترنت یک مجموعه باز و وسیع است که در آن زبان انگلیسی به عنوان اصلی ترین ابزار یک محقق می تواند نقش آفرینی کند.
فن آوری- تحقیق و توسعه
تحقیق و توسعه و کار مهندسی به دو علت زیر می تواند امتیازات استراتژیک داشته باشد:
۱) عامل فن آوری می تواند منجر به تولیدات جدید و پیشرفته ای (از جهت بازاریابی) شود.
۲) عامل فن آوری می تواند منجر به ایجاد کالاهای جدید یا روشهای پردازش نوین مواد خام شود و مزایایی از جهت قیمت تمام شده برای موسسه به وجود آورد.
۳) عامل فن آوری می تواند منجر به تغییر فن آوری ساخت شود.
۴) تغییرات فن آوری به طور خلق الساعه ایجاد نمی شود، لذا از طریق تحقیق و توسعه می توان قدرت قابل ملاحظه ای را در روند بازرگانی ایجاد کرد.
تاول تحقیق و توسعه را به پنج نوع تقسیم نموده است که در یک موسسه می توان از هر یک از آنها استفاده کرد.
▪ تحقیق اکتشافی
▪ تحقیق در مورد اصلاح و رشد کیفی محصولات
▪ تحقیق در مورد کاهش قیمت تمام شده محصولات
▪ تحقیق در مورد تطبیق مواد خام
اما معمولاً منظور از تحقیقات، بیشتر زمینه های تحقیق پایه ای، تحقیق کاربردی، تحقیق توسعه ای و تحقیق برای به خط تولید رساندن محصول است.
تحقیق پایه ای:
تحقیق پایه ای عبارت است از شناخت علمی و دستیابی به شواهد فیزیکی در تولید هر گونه محصول.
این نوع تحقیق ابتدایی ترین قدم برای آغاز کار است.
تحقیق کاربردی:
تحقیق کاربردی عبارت است از به کارگیری تحقیقات پایه ای انجام شده برای تکمیل ابتدایی و تشخیص ظرفیتهای موجود برای استفاده از تحقیقات.
تحقیق توسعه ای:
تحقیق توسعه ای عبارت است از مدل سازی و تولید نمونه های آزمایشگاهی.
این مرحله پس از مثبت بودن نتایج تحقیقات اولیه انجام می شود و از طریق آن می توان خصوصیات فیزیكی محصول یا امکان هر گونه عکس العمل روانی خریدار را در مورد محصول مورد بررسی قرار داد.
مشاغل مربوط:
▪ کارشناس آمار
▪ شاغلینی كه در زمینه مهارت های تحقیقی فعالیت می كنند همان محققین و پژوهشگرانی هستند که در موارد ذیل فعالیت می کنند:
الف) امور پزشکی
ب) امور هنری
ج) امور رسانه ها
د) امور اجتماعی
هـ) امور سیاسی
و) امور فرهنگی
ز) امور ادبی
ژ) امور صنعتی
س) امور ورزشی
ش) امور امنیتی
ص) امور اطلاعاتی
ض) امور اقتصادی
مهارت ها:
مهارت های تحقیقی اشتراک زیادی با مهارت های مشاوره ای و کمترین ارتباط را با مهارت های اداری و دستی دارند.سازمان آموزش و پرورش استان خراسان

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
درمان رماتیسم با خام گیاهخواری
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند