خردورزی پویا | تعبیرستان
خردورزی پویاعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

خردورزی پویا

دانش، آمیزه ای سیال از تجربیات، ارزش ها، اطلاعات ساخت یافته و نگرش های سنجیده است كه چارچوب ارزشیابی و بهره برداری از تجارب و اطلاعات جدید را شكل می
خردورزی پویا دهد. یكی از ویژگی های دانش، ابهامی و شهودی بودن آن درعین برخورداری از ساخت مندی مشخص است. به همین علت، می توان گفت كه دانش، بخشی از پیچیدگی ندانسته های انسانی است.
دانش، در انسان شكل می گیرد، حك و اصلاح می شود، تغییر می كند، توسعه می یابد و به سرمایه ای تبدیل می شود كه نخستین حاصل آن ایجاد تمایز است. دانش، درصورت كاهش ارزش و از دست دادن توان كاربردی خود، به عوامل اصلی خویش یا در واقع اطلاعات و سپس داده ها، تبدیل می شود.
دانش و تجربه را حقیقت زمینی نیز دانسته اند. نكته مهم در این برداشت از دانش، تفاوت یافته های دانشی با برداشت های خیالی از واقعیات موجود است. دیگر اینكه دانش تمایل زیادی به داوری و تصمیم گیری دارد.خطراین ویژگی زمانی افزایش می یابد كه زمینه جزمیت و عدم انعطاف در داوری و تصمیم گیری، به دلیل پافشاری بر تغییرناپذیری برداشت ها، عقاید و یافته ها، فراهم آید. راه حل این مشكل، خودفراگیری به كمك قوانین سرانگشتی است. از این طریق، سرعت و انعطاف لازم برای واكنش در برابر مشكلات جدید و توان كافی برای پاسخگویی به پرسش های مطروحه به وجود می آید.
سازمان های تولیدی و خدماتی نوین، با نفی این نظر كه سازمان ها پدیده هایی عینی، خنثی و صرفا تولید كننده یا ارائه دهنده خدمات براساس رسالت و ماموریت خود هستند، ازطریق افزودن ارزش ها و باورهای سازمانی به دانش عمومی موجود در سازمان و تلاش برای كاربردی كردن دانش پنهان افراد از طریق توسعه تبادلات علمی و تجربی كاركنان، سعی در كسب، تقویت و ارتقای دانش، به عنوان یكی از بزرگترین مزیت های ممكن در كسب وكارهای كنونی، دارند. آنها می خواهند با ایجاد بازار هدفمند دانش در داخل سازمان، از مرحله دستیابی اتفاقی و هزینه بر به دانش و یا اخذ دانش قدیمی سازمان های برتر، عبور كرده و به دانش اختصاصی خود دست یابند. برای این منظور، به انسان هایی دانشور، نظام هایی دانش محور و پارادایم هایی مبتنی بر دیدگاه دانش مداری سازمان نیاز است كه از لحاظ نظری، بسیار ساده و ممكن به نظر می رسند، اما در عمل با پیچیدگی ها و دشواری هایی همراه است كه با توجه به وضعیت نیروی انسانی، رسالت و ماموریت ها، خصوصیات جوامع محل فعالیت و شرایط عملكردی سازمان ها، از شدت و ضعف متفاوتی برخوردار است.
دانش مداری سازمان، تنها در استخدام افراد تحصیل كرده، هوشمند و آشنا با اطلاعات روز، خلاصه نمی شود. وجود فناوری وسیع و رسانه های مختلف اطلاع رسانی در داخل سازمان نیز نشانه تندآموزی و دانش محوری نیروی انسانی در فعالیت های جاری نیست. مدیریت دانش، در برخورداری از واحدی خاص با همین عنوان و صدور چند اطلاعیه و یا دستورالعمل، خلاصه نمی شود. حتی برگزاری آموزش های عمومی و تخصصی مورد نیاز كاركنان نیز بیانگر دانشوری افراد و سازمان نخواهد بود. اینها، می توانند ابزار كار مدیریت دانش باشند و هریك به نوبه خود مفید و موثرند، اما به عنوان شرط لازم، نمی توانند برای تبدیل اطلاعات به دانش و آشكار سازی بخش پنهان دانش موجود نزد افراد و نیز تبدیل و توسعه آن به دانش سازمانی، كافی باشند.
راز كوچكی را با شما در میان می گذاریم: دانش تا زمانی كه مجموعه ای فاقد اهداف روشن، ارزش ها و باورهای بنیادی، قابلیت تجزیه و تحلیل سریع، قدرت اجتهاد در شرایط خاص، بالندگی روزافزون، ساختار و فرایندمشخص، حجم متناسب با نیاز، انعطاف كافی و درنهایت توان تصمیم سازی باشد، اطلاعاتی پرحجم، ارزیابی نشده و گاه مكرر و زائد بیش نیست و مدیریت آن مفهومی ندارد زیرا برخورداری از این محفوظات صرف، هیچ ارزش افزوده و مزیت رقابتی ایجاد نخواهد كرد. ما به خردورزی پویای نیروی انسانی درتمامی سطوح سازمان نیازمندیم نه انبارش اطلاعات در بانك های الكترونیك. یادمان باشد كه كسب و كار فردا، نیازمند مغز افزار است و تنها سازمان هایی باقی می مانند كه منابع انسانی آن را تولیدكنندگان دانش تشكیل می دهند نه مصرف كنندگان دست وپا بسته اطلاعات.نویسنده : سردبیر
ماهنامه صنعت خودرو

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
مقام عجیب پدر و مادر (آقای رائفی پور)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند