گزارش سزامی؛ فرار از محرومیت | تعبیرستان
گزارش سزامی؛ فرار از محرومیتعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

گزارش سزامی؛ فرار از محرومیت

رئیس «سزامی» چندی پیش طی نامه ای به نماینده ایران در پروژه سزامی، از احتمال محرومیت محققان ایرانی از برنامه های علمی و آموزشی سزامی به علت عدم عضویت در
گزارش سزامی؛ فرار از محرومیت این طرح و عدم پرداخت بدهی های معوقه خبر داده بود. پس از این اخطار وزارت علوم ایران با شدت عمل بیشتری نسبت به رفع مشكلات عضویت ایران در پروژه سزامی اقدام كرد كه خوشبختانه قبل از موعد تعیین شده از سوی شورای سزامی، لایحه عضویت ایران در این شورا كه توسط دولت تدوین شده بود، توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی به تصویب نهایی رسید. گزارشی از روند تصویب این مصوبه ارائه می شود.
طرح استفاده از تابش سینكروترون برای علوم و كاربردهای تجربی در خاورمیانه یا همان «سزامی» ایده ای بین المللی است كه برای نخستین بار در سال ۱۹۹۷ و از سوی هرمان وینیك از مركز شتابده خطی الكترون در دانشگاه استنفورد آمریكا و گوستاف آدولف ووس از مركز سینكروترون آلمان با هدف استفاده از تحقیقات علمی و پژوهشی برای همگرایی بیشتر ملت ها و گسترش صلح ارائه شد.
این طرح با مشاركت نزدیك ۸ كشور خاورمیانه به نام های اردن، رژیم اشغالگر قدس، تركیه، قبرس، مصر، بحرین، پاكستان و فلسطین در نهایت راه اندازی مركزی بین المللی موسوم به تابش «سینكروترون» در منطقه خاورمیانه مربوط می شود كه از چندین سال پیش و تحت نظارت دقیق یونسكو آغاز شده است.
دستگاه سینكروترون الكترون ها را با سرعت نور به حركت درمی آورد كه پرتو نوری كه از آنها ساطع می شود زمینه بررسی ذرات بنیادی را فراهم می كند. از این پرتو علاوه بر تحقیقات بنیادی در پژوهش های كاربردی محیط زیست، شیمی، فیزیك، داروسازی، زمین شناسی، زیست شناسی، نانومكانیك و حتی در بخش های مختلف پزشكی نظیر آنژیوگرافی استفاده می شود.
ایران نیز از كشورهایی است كه از ابتدا با این شورا همكاری داشت اما در روند پرداخت حق عضویت به گونه ای عمل كرده بود كه باعث شد این شورا عضویت ایران را معلق كند. پس از اولتیماتوم شورای مركزی سزامی در حالی كه اكثر نمایندگان كمیسیون آموزش و حتی امنیت ملی از جزئیات این پروژه اطلاعی نداشتند و حتی برخی از آنها نام سزامی نیز به گوششان خطور نكرده بود، دكتر علی عباسپور تهرانی فرد از تلاش مجلس برای بازگشت ایران به پروژه سزامی خبر داد.
علی عباسپور علت معطل ماندن پروژه سزامی را متوجه دولت دانست و گفت: دولت چندین توافقنامه همكاری با مجامع بین المللی را در قالب یك لایحه به مجلس ارائه كرده است و كوچك ترین مشكل در این لایحه تمامی توافقنامه ها را مجددا به دولت بازمی گرداند. با این وجود، كمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی تلاش می كند باوجود پاره ای از مشكلات، موضوع عضویت ایران در سزامی و پرداخت حق عضویت را از حالت لایحه خارج و به صورت طرح در مجلس ارائه كند تا وضعیت بحرانی ایران در این پروژه بهبود یابد.
وی اضافه كرد: قوانین بین المللی در مجامع بین المللی تابع مقرراتی مانند پرداخت حق عضویت هستند كه در صورت عدم پرداخت، عضویت به حالت تعلیق درمی آید یا لغو می شود. پروژه سزامی نیز پروژه ای علمی است كه در منطقه باید انجام شود. ایران در ابتدا حضور فعالی در این پروژه داشت و مسوول یكی از كمیته های این پروژه بود. در ابتدای مجلس هفتم دولت لایحه ای را به مجلس آورد كه در آن ۳۰ تا ۴۰ ارگان از مجلس مجوز پرداخت حق عضویت می خواستند در حالی كه این درخواست ها باید به صورت مستقل مطرح می شد. مجلس نمی تواند در آن واحد ۳۰ تا ۴۰ قرارداد را بررسی كند و پاسخ دهد.
پس از اینكه خطر از دست دادن یك پروژه عظیم علمی توسط خبرگزاری مهر مورد پیگیری قرار گرفت، مدیر ارشد كمیته مهندسی سزامی در یونسكو در گفت وگو با این خبرگزاری تاكید كرد هیچ درخواستی از تهران به یونسكو برای عضویت دائمی ایران در سزامی ارسال نشده است كه بخواهیم به ایران در سزامی بیندیشیم.
ما منتظر ایرانیم اما خبری از ایرانی ها نیست
رئیس شورای داخلی سزامی نیز با بیان اینكه «دو سال است منتظر تصمیم نهایی ایران برای عضویت در پروژه سزامی هستیم»، گفت: هر چند محدودیت زمانی برای عضویت ایران تعیین نشده است اما ایران باید هرچه سریع تر تصمیم خود را اعلام كند. تمامی اعضای سزامی به عضویت ایران علاقه مند هستند و امیدواریم كه ایران هرچه سریع تر تصمیم خود را بگیرد و به عضویت سزامی درآید.
هروینگ شاپر، رئیس شورای سزامی افزود: ما در سازمان بزرگ سزامی و همچنین یونسكو مدت هاست كه منتظر تمایل ایران برای نهایی كردن عضویتش در این پروژه مهم بین المللی هستیم و اگر هرچه زودتر چنین تصمیمی عملی شود بسیار خوشحال خواهیم شد.
وی در ادامه گفت: ایران از جمله اعضای قدیمی سزامی در شورا بوده است و در این خصوص بارها از هیات ها و نمایندگان ایرانی دعوت به عمل آورده ایم تا در نشست های شورای سزامی شركت كنند. البته مساله عضویت ایران باید پیش از هر مرحله ای از سوی پارلمان و نمایندگان این كشور مورد تایید قرار گیرد.
پروفسور شاپر در خصوص جایگاه ایران در سزامی گفت: ایران از گذشته به عنوان یكی از اعضای فعال شورای داخلی سزامی كه از سوی یونسكو و در سال ۲۰۰۰ تاسیس شد، بوده است. هنگامی كه سزامی به صورت رسمی به عنوان یك نهاد و سازمان بین المللی مستقل از سوی مجمع عمومی و شورای اجرایی یونسكو در سال ۲۰۰۴ تاسیس شد، از كشورهای عضو شورای داخلی خواسته شد تا با ارسال نامه ای به دبیركل یونسكو و بیان اینكه خواستار عضویت در سزامی و پذیرش جایگاه یونسكو در آن هستند، تصمیم خود را به تایید برسانند. این نامه بر اساس قوانین بین المللی باید از سوی وزیر امور خارجه یا رئیس دولت به امضا برسد.
وی گفت: من به عنوان رئیس شورای سزامی از هرگونه تصمیم مثبت ایران برای روشن شدن تكلیف عضویتش استقبال می كنم و باید تاكید كنم گرچه هیچ ضرب الاجلی برای ایران اعلام نشده است اما انتظار داریم كه حداقل تصمیمی از ایران یا اطلاعات مثبتی از سوی این كشور برای نشست بعدی شورای داخلی سزامی كه در ۳۰ و ۳۱ جولای ۲۰۰۷ برگزار می شود، دریافت كنیم.
حذف از سزامی و بی اعتباری سیاستگذاری علمی در ایران
دكتر رضا منصوری، نماینده ایران در سزامی نیز در خصوص عواقب ادامه معلق ماندن ایران در پروژه بین المللی سزامی گفت: به دنبال مشخص نشدن وضعیت ایران در پروژه سزامی، سیاستگذاران علمی كشور بی اعتبار خواهند شد و از حمایت های آژانس بین المللی انرژی اتمی محروم خواهیم شد، ضمن اینكه امكان حضور محققان ایرانی در مجامع بین المللی مرتبط با سزامی در هاله ای از ابهام قرار خواهد گرفت.
دكتر رضا منصوری افزود: از ۷ سال گذشته پروژه سزامی مطرح بوده است، در ابتدا این پروژه سزامی نام نداشت و صحبت از دستگاه تابش سینكروترون بود كه از طرف كشور آلمان به خاورمیانه داده شده بود.
وی ادامه داد: فعالیت كشور ایران در ابتدا قابل توجه بود و نیروهای جوان بسیاری را در زمینه ساخت و طراحی دستگاه تابش سینكروترون تربیت كرد. این پروژه تا سه سال گذشته به خوبی پیش می رفت و ایران در برخی كمیته های آن نقش بسزایی را ایفا می كرد.
نماینده ایران در پروژه سزامی گفت: عضویت ایران از ۳ سال پیش تاكنون كه ۷ كشور عضویت خود را در سزامی به ثبت رسانده اند، معلق است. ایران نتوانسته است تصمیم قاطعی را در این زمینه اخذ كند. تمامی نهادها و ارگان ها از دولت گرفته تا مجلس با این پروژه موافق هستند اما اراده قاطعی این موافقت را اعلام و تصریح نمی كند.
وی اظهار داشت: آخرین اطلاعات موجود در این زمینه حاكی از آن است كه لیستی از عضویت های مختلف بین المللی به مجلس ارائه و در كمیسیون ها مطرح شده است. بحث های مختلفی در این زمینه صورت گرفته و در نهایت برخی ابهامات در لوایح باعث شده است كه سایر لوایح و كل لیست مجددا به دولت برگردد.
دكتر منصوری در خصوص عواقب ادامه معلق ماندن ایران در این پروژه بین المللی گفت: مهم ترین اثر این بلاتكلیفی این است كه كشور ما و سیاستگذاران علمی كشور بی اعتبار خواهند شد. جلسه سزامی سالی دو بار برگزار می شود و در این جلسات تمامی شركت كنندگان از ایران، تصمیم نهایی در زمینه عضویت را پرس و جو می كنند. بدترین عاقبتی كه در انتظار ایران است، بی اعتباری در میان ۱۴ كشور عضو سزامی است.
كم تجربگی دولت در زمینه ارائه لوایح اخذ مجوز پرداخت عضویت با توجه به اینكه پروژه سزامی می بایست توسط مجلس شورای اسلامی و كمیسیون امنیت ملی مورد بررسی قرار گیرد، یك عضو كمیسیون امنیت ملی با انتقاد از عملكرد دولت در این زمینه گفت: كم تجربگی دولت در ارائه لوایح اخذ مجوز پرداخت حق عضویت در مجامع بین المللی باعث خدشه دار شدن جایگاه ایران می شود.
رضا طلایی نیك با بیان اینكه تعلل و تاخیر دولت برای تعیین تكلیف پرداخت حق عضویت ایران موجب آسیب های حقوقی و در مواردی خسارت های بین المللی به جایگاه ایران می شود، گفت: ارائه فهرستی از حق عضویت های متعدد و ناهمگون و غیرمرتبط در یك لایحه موجب تأخیر در تصویب پروژه سزامی در مجلس بوده است و دولت در این زمینه كم تجربه عمل كرده است. عدم ارائه گزارش شفاف از عضویت و عملكرد ایران در سازمان ها و نهادهای بین المللی موجب ابهام در تصویب حق عضویت این پروژه ها شده است.
وی كم تجربگی دولت در ارائه یك لایحه برای اخذ مجوز پرداخت حق عضویت برای ده ها سازمان و كنوانسیون بین المللی را علت اصلی و مشكل تاخیر در تصویب این پروژه های بین المللی دانست و گفت: هر یك از این پرداخت ها و عضویت ها در سازمان های بین المللی، مستلزم بررسی جداگانه و یا حداقل همگن بودن موضوع عضویت ها است. بنابراین بهتر بود دولت برای موضوعات همگن لوایح جداگانه ای ارائه می كرد.
وضعیت ایران در پروژه سزامی خطرناك است
معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز از در خطر بودن موقعیت ایران در پروژه سزامی خبر داد و گفت: پروژه سزامی در یكی از كمیسیون های هیات دولت بررسی و مقرر شده است، این پروژه در اولویت قرار گیرد اما به دلیل مشغله زیاد دولت، سزامی در نوبت بررسی قرار
نگرفته است.
معاون پژوهشی وزارت علوم در زمینه پروژه سزامی و تاخیر ایران در پرداخت حق عضویت خود گفت: وزارت علوم در خصوص موضوع سزامی در كمیسیون های مرتبط، دفاعیات خود را اعلام كرده است. این موضوع در مجلس نیز مطرح و اعضای كمیسیون آموزش نیز قانع شده اند. همچنین در یكی از كمیسیون های هیات دولت بررسی و مقرر شد این پروژه در اولویت قرار گیرد.
كبگانیان گفت: در تمام كمیته هایی كه از وزارت علوم و معاونت پژوهشی نظر كارشناسی خواستند، ما از پروژه سزامی و حضور ایران در این پروژه حمایت كرده ایم. برخی كمیته ها نیز كه ریاست آن بر عهده معاون اول رئیس جمهوری بود با توضیحات و گزارش های وزارت علوم سوالات رفع شد و دكتر داودی نیز بر اهمیت این موضوع تاكید كرده اند.
كبگانیان وضعیت كنونی ایران در پروژه سزامی را تشریح كرد و گفت: ما در خطر هستیم. حق عضویت خود را پرداخت نكرده ایم و برخی كشورها كه مخالف حضور ایران در پروژه های عظیم علمی هستند از این موضوع می خواهند سوءاستفاده كنند و علاقه مندند نام ایران از این پروژه حذف شود.
جلسات جداگانه دولت و مجلس
پس از اینكه ژوت احتمال محرومیت ایران در پروژه سزامی بالا گرفت، دولت و مجلس ایران برای رفع این مشكل به تكاپو افتادند. در همین راستا دولت و مجلس برای بررسی وضعیت عضویت ایران در سزامی به طور جداگانه در اردیبهشت ماه تشكیل جلسه دادند.
پس از برگزاری این جلسه رضا منصوری نماینده ایران در سزامی گفت: در جلسه وزارت علوم در خصوص پروژه سزامی، مقرر شد موانع و مشكلات مربوط به اسناد و مدارك پروژه سزامی پیگیری شود. همچنین مقرر شد بلاتكلیف ماندن این اسناد در دولت یا مجلس پیگیری شود.
نماینده ایران در سزامی با بیان اینكه تمامی افراد و مسوولان از فرآیند مشكلات مربوط به تصویب عضویت ایران در پروژه سزامی اظهار بی اطلاعی می كردند، گفت: این پروژه در ۵ ماه گذشته معلق بوده است اما اكنون مسوولان وزارت علوم قول پیگیری داده اند.
معاون پژوهشی وزارت علوم نیز در این زمینه گفت: دولت ایران برای اینكه اعضای سزامی بر تمایل ایران به ادامه همكاری با این پروژه اطمینان یابند، تمایل خود را هر چه سریع تر به صورت مكتوب و رسمی اعلام خواهد كرد.
وی اضافه كرد: در حال حاضر وزارت علوم مصوبه دولت را در زمینه سزامی پیگیری و پیش بینی می كند این مصوبه هم اكنون در اختیار معاونت حقوقی ریاست جمهوری باشد.
كبگانیان با اشاره به فرصت كم ایران برای عضویت در سزامی گفت: این پروژه نیاز به تصحیح جدی در مجلس ندارد و تنها پرداخت حق عضویت ایران در این پروژه اهمیت دارد و پس از تصویب مجلس انجام می شود.
تصمیم به ارائه لایحه مجزا از سوی دولت
دكترعلی عباسپور تهرانی فرد، رئیس كمیسیون آموزش نیز در تشریح جلسات مجلس در زمینه سزامی گفت: كمیسیون آموزش طی نامه ای به وزیر علوم تسریع در ارائه لایحه ای دو فوریتی برای پرداخت حق عضویت ایران در سزامی را متذكر شده است. مجلس در صورت ارائه لایحه ویژه توسط دولت در اسرع وقت موضوع عضویت ایران در سزامی را به تصویب می رساند. همچنین كمیسیون آموزش این موضوع را با اداره قوانین مطرح كرده است تا در صورت لزوم عضویت سزامی به صورت طرح در مجلس ارائه شود.
پس از این محمدمهدی زاهدی، وزیر علوم از تصویب ادامه حضور ایران در پروژه سزامی توسط دولت و تصویب مبلغ حق عضویت ایران در سزامی از سوی دولت خبر داد.
وزیر علوم گفت: وزارت علوم در دولت تصویب كرده است كه باید پروژه سزامی ادامه داشته باشد. دولت نهم كه به تحقیقات اهمیت ویژه ای دارد، با اختصاص حق السهم ایران در پروژه سزامی كه مبلغ بالایی هم بود موافقت كرده است. بنابراین مشكلی از نظر دولت در ادامه حضور ایران در پروژه سزامی وجود ندارد و امیدواریم مجلس هم این موضوع را به تصویب برساند.
وی تاكید كرد: یقین دارم مجلس نیز نظر مثبتی در مورد این پروژه دارد و این مساله با جلسه مشترك مجلس و دولت حل می شود.
پروژه سزامی در دولت
رئیس مركز مطالعات علمی بین المللی پس از جلسات مجلس و دولت و تصمیم بر ایجاد لایحه سزامی از سوی دولت گفت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حال حاضر محل ریالی پرداخت حق عضویت ایران در سزامی را مشخص كرده است و با تعیین این اعتبار از محل وزارت علوم به نظر می رسد پروژه سزامی هم اكنون برای ارائه لایحه جداگانه در دولت به سر می برد.
دكتر حسین دوستدار در خصوص اقدامات صورت گرفته برای عضویت ایران در سزامی افزود: وزیر علوم در این زمینه با سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز مذاكراتی داشته و در خصوص تامین اعتبار این پروژه به توافقاتی رسیده اند.
رئیس مركز مطالعاتی تحقیقاتی علمی بین المللی (ایسمو) گفت: در صورت ارائه لایحه به مجلس با توجه به اینكه كمیسیون های مجلس در خصوص این پروژه اتفاق نظر دارند، تصویب این لایحه در مجلس به طول نمی انجامد.
لایحه سزامی در هاله ای از ابهام
در حالی كه دائما از سوی دولتی ها عنوان می شد به زودی عضویت ایران در پروژه سزامی به صورت لایحه ای در دولت تنظیم می شود اما نماینده ایران در سزامی گفت: خبری از لایحه دو فوریتی سزامی نیست و دولت باید هرچه سریع تر لایحه دو فوریتی را به مجلس ارائه كند. با وجود موافقت های اعلام شده برای عضویت ایران در سزامی، تاكنون خبری از ارائه لایحه دو فوریتی سزامی توسط دولت به مجلس اعلام نشده است.
دكتر جواد رحیقی افزود: چندی پیش رئیس كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از وزیر علوم درخواست كرد، موضوع حق عضویت ایران در سزامی به صورت ضرب الاجل مطرح و لایحه دو فوریتی برای این منظور به مجلس ارائه شود.
وی اظهار داشت: پس از آن مكاتباتی میان معاون پژوهشی و معاون حقوقی وزارت علوم صورت گرفت و طی مكاتبات صورت گرفته تامین اعتبار عضویت پروژه سزامی در صورت عدم منابع در وزارت علوم از محل اعتبارات ۳۰۰۱/۵۰ با هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی پرداخت شود.
رئیس كمیته آموزش سزامی گفت: از سوی دیگر شخص وزیر علوم نیز پیگیری عضویت ایران در سزامی را به معاون پژوهشی این وزارتخانه اعلام كرده است.
وی ادامه داد: اما تا كنون خبری مبنی بر ارائه لایحه دو فوریتی برای تصویب در مجلس اعلام نشده است.
رحیقی ابراز امیدواری كرد: این موضوع هرچه سریع تر در مجلس به تصویب برسد و ایران بتواند در مرحله اولیه بدهی های خود را بپردازد.
لایحه دوفوریتی سزامی آماده شد
منصور كبگانیان پس از انتقاد برخی محققان و نمایندگان ایران در سزامی گفت: پروژه تحقیقاتی سزامی به صورت لایحه ای دو فوریتی به صحن علنی مجلس می رود. لایحه دو فوریتی عضویت ایران در پروژه تحقیقاتی سزامی كه در دولت به تصویب رسیده است امروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی نیز مطرح می شود.
معاون پژوهشی وزارت علوم اظهار داشت: وزارت علوم با مصوبه دولت موفق شد مشكل عمده این پروژه را كه شامل دو شورا بودن و همراه شدن با چندین موضوع بین المللی دیگر بود، برطرف كرده و به صورت لایحه دو فوریتی مجزا آن را به مجلس بیاورد.
كبگانیان گفت: امروز در انتظار نوبت سزامی برای مطرح شدن در صحن علنی هستیم كه با توجه به دو فوریتی بودن احتمال مطرح شدن آن وجود دارد.
وی اضافه كرد: شخص ریاست جمهوری بر عضویت ایران در سزامی و حل این مشكل تاكید داشت.
لایحه در مجلس و تصویب دو فوریت
بالاخره لایحه دو فوریتی سزامی برای تصویب به مجلس ارسال شد. كبگانیان به عنوان نماینده دولت سوم تیرماه به مجلس رفت اما به دلیل بررسی طرح انتخاب رئیس بانك مركزی سزامی در سوم تیر در مجلس مطرح نشد. كبگانیان و دولت كه تعطیلات مجلس را پیش روی خود می دیدند بر طرح این لایحه در هفته گذشته تاكید داشتند.
كبگانیان می گوید: خوشبختانه دو فوریت لایحه در روز پنجم تیر ماه به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید و خطر محرومیت ایران به پایان رسید.
در آغاز جلسه علنی ۵ تیر ماه پس از ورود به دستور، دكتر منصور كبگانیان، معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در توضیح پروژه بین المللی سزامی گفت: ایران از موسسین پروژه سزامی بود ولی به دلیل آغاز پروژه از یونسكو، مسوولان مربوطه كشورمان معتقد بودند همكاری ایران در این زمینه نیازمند مصوبه مجلس نیست و به همین دلیل طرح عضویت ما در پروژه به تعویق افتاد.
وی افزود: در این طرح هم اكنون ۱۱ كشور جهان همكاری موثر دارند و از نظر حقوقدانان همكاری و عضویت ایران نیازمند مصوبه نهاد قانونگذاری است و آخرین فرصت برای این كار ۱۴ تیر ماه سال جاری اعلام شده است.
در ادامه جلسه بدون اظهار نظر مخالف با دو فوریت لایحه عضویت ایران در پروژه بین المللی سزامی، موضوع به رای گذاشته شد و با كسب ۱۵۸ رای موافق از مجموع آرای مأخوذه در برابر ۱۴ رای مخالف و ۱۱ رای ممتنع مورد تصویب قرار گرفت.
كبگانیان كه از تصویب دو فوریت لایحه بسیار شادمان بود، می گوید: پس از آنكه عضویت ایران در سزامی به خطر افتاد، لایحه دو فوریتی سزامی در دولت به تصویب رسید كه دو فوریتی این لایحه امروز در مجلس شورای اسلامی مطرح شد و با اكثریت آرا به تصویب نمایندگان مجلس رسید.
وی اضافه كرد: با توجه به اینكه تعطیلات مجلس شورای اسلامی در پیش بود، ضروری بود این دو فوریت امروز به تصویب برسد تا زمان برای عضویت ایران در پروژه سزامی از دست نرود. خوشبختانه این دو فوریت امروز در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و نگرانی های موجود رفع شد.
معاون پژوهشی وزارت علوم افزود: با رایزنی ها و
اطلاع رسانی های بسیار خوبی كه صورت گرفته بود، نمایندگان مجلس به اهمیت عضویت ایران در پروژه سزامی واقف بودند و همین امر موجب شد نمایندگان با رای قاطع عضویت ایران در این پروژه را تایید كنند.
كبگانیان اضافه كرد: لایحه سزامی ۶ تیر ماه در مجلس شورای اسلامی مطرح می شود تا در صورت تصویب وضعیت ایران در این پروژه نهایی شود.
تصویب در خانه ملت
منصور كبگانیان، نماینده دولت در دفاع از لایحه عضویت ایران در پروژه سزامی ششم تیر ماه بار دیگر در مجلس شورای اسلامی حاضر شد تا دفاعیات خود را از سزامی ارائه كند.
كبگانیان، معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دفاع از این لایحه گفت: عضویت ایران در پروژه بین المللی سزامی نمونه بارز جنبش نرم افزاری است كه رهبر معظم انقلاب بر آن تاكید كردند و در دستور كار وزارت علوم قرار گرفت.
وی ادامه داد: یكی از نكات مثبت در عضویت در این پروژه این است كه میدان برای فعالیت های علمی بین المللی باز می شود. كبگانیان اظهار داشت: برخی از كشورهای مخالف ایران محدودیت هایی را برای ایران در این زمینه ایجاد كرده اند، بویژه آنكه این همكاری بحث فناوری شتاب دهند ه الكترون هاست.
وی افزود: پروژه سزامی فعالیتی است كه در قالب یك مركز بین المللی برای تابش سینكروترون الكترون شتاب دهنده در اتم برای فعالیت های علوم تجربی و كاربردی در خاورمیانه است.
كبگانیان با بیان اینكه اكنون ۱۱ كشور عضو این پروژه هستند، تصریح كرد: این مركز بین المللی در اردن مستقر است.
وی گفت: یكی از اولویت های تحقیقاتی كشور می تواند پروژه تابش سینكروترون باشد البته باید گفت كه این پروژه هزینه سنگینی دارد.
كبگانیان خاطرنشان كرد: هزینه این پروژه نزدیك به ۲۰۰ میلیارد تومان است. طی همكاری با این مركز بین المللی در ۳ سال آینده نیروهای متخصص ایرانی تربیت خواهند شد.
وی همچنین مبلغ عضویت ایران در پروژه سزامی را سالانه ۷۰ تا ۱۱۰ هزار دلار عنوان كرد و گفت: مركز بین المللی سزامی با مصوبه سازمان یونسكو تشكیل شده است. وزارت علوم تصور نمی كرد عضویت در این مركز به دلیل اینكه یونسكو آن را راه اندازی كرده است، نیازمند مصوبه مجلس باشد.
در ادامه حسن سبحانی، نماینده دامغان در مجلس نیز در مخالفت با این لایحه دو فوریتی اظهار داشت: این لایحه دارای یك ایراد شكلی است و بر اساس اصل ۷۷
قانون اساسی، تصویب عهدنامه ها، مقاوله نامه ها و قراردادهای بین المللی نیازمند تصویب مجلس است.
وی تصریح كرد: نمایندگان مجلس می خواهند به الحاق ایران به پروژه ای رای دهند كه محتوای آن به صورت قانونی مشخص نشده است.
سبحانی خاطرنشان كرد: صرف رای دادن به پیوستن به یك پروژه، نمی تواند در توجیه قانونی باشد.
وی پیشنهاد كردکه اساسنامه پروژه سزامی به عنوان ماده واحده لایحه ای به مجلس تقدیم شود.
پس از ارائه نظرات مخالف و موافق نمایندگان، مجلس شورای اسلامی كلیات این لایحه را با ۱۵۲ رای موافق، ۶ رای مخالف و ۳۲ رای ممتنع از مجموع ۲۰۰ نماینده حاضر به تصویب رساند. برای جزئیات پرونده سزامی نیز رای گیری شد كه با ۱۲۸رای موافق، ۵ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از مجموع ۲۰۶ نماینده تصویب شد.
سزامی در انتظار وزارت امور خارجه
پروژه عضویت ایران در سزامی به طور كامل مورد تایید نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گرفت و به تصویب نهایی رسید. تنها نكته باقیمانده تاكید رسمی وزارت امور خارجه بر عضویت ایران در این پروژه است.
دكتر منصور كبگانیان در این زمینه می گوید: لایحه با اصلاح در اینكه عضویت ایران در سزامی تنها به منزله همكاری ایران در پروژه نیست بلكه عضویت در مركز بین المللی سزامی است به تصویب رسید.
معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: بدین ترتیب اساسنامه سزامی به مجلس و نماینده شورای نگهبان كه در مجلس حضور داشت تقدیم شد و مورد موافقت نمایندگان مجلس و شورای نگهبان قرار گرفت.
وی در خصوص گام های بعدی ایران برای عضویت در سزامی افزود: اولین گام اعلام رسمی وزارت امور خارجه ایران برای همكاری در سزامی است.
كبگانیان با اشاره به پرداخت حق عضویت ایران در سزامی اظهار داشت: اگر چه پرداخت حق عضویت چندان برای شورای سزامی از درجه اهمیتی برخوردار نبود و بیشتر اعلام رسمی ایران به ادامه همكاری مهم بود اما سازمان مدیریت و برنامه ریزی با پرداخت حق عضویت موافقت كرده است و این هزینه از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی تامین اعتبار می شود.روزنامه تهران امروز

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
درمان جوش و آکنه با طب سنتی (استاد میرغضنفری)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند