مرگ، ناگهانی نیست | تعبیرستان
مرگ، ناگهانی نیستعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

مرگ، ناگهانی نیست

مرگ ناگهانی قلبی علت بسیاری از موارد مرگ و میرها به ویژه در افراد مسن را تشكیل می دهد، به طوری كه حدود ۲۰ درصد از تمام موارد مرگ و
مرگ، ناگهانی نیست میر سالانه افراد را همین مرگ های ناگهانی قلبی باعث می شوند اما مطالعات جدید حاكی از آنند كه مرگ ناگهانی برخلاف نامش چندان هم بی علامت و ناگهانی نیست.
به عبارت دیگر پژوهشگران به تازگی به این نتیجه رسیده اند كه پیش از بروز مرگ ناگهانی قلبی ممكن است علائم و نشانه های خاصی در فرد بیمار ظاهر شود.
كار پژوهشگران این طرح بسیار سخت بوده است، چرا كه از قربانیان مرگ ناگهانی قلبی هیچ گاه نمی توان پرسید كه قبل از وقوع مرگ ناگهانی چه احساسی داشته اند.
به همین دلیل، پژوهشگران این طرح تصمیم گرفتند برای بررسی وضعیت و علائم مبتلایان مرگ ناگهانی قلبی، با افرادی كه پیش از وقوع رویداد در كنار بیمار و شاهد ماجرا بوده اند، مصاحبه كنند و از این طریق پی ببرند كه این بیماران قبل از ایست قلبی خود چه علائم و مشكلاتی را ذكر می كردند. با این روش پژوهشگران موفق شدند اطلاعات لازم را درباره ۴۰۶ بیماری كه به دنبال ایست قلبی ناگهانی فوت كرده بودند، به دست آورند.
نتایج جالب بود و همان طور كه گفتیم نشان داد، مرگ ناگهانی قلبی چندان هم ناگهانی و بی سر و صدا نیست بلكه پیش از آن با بروز علائم و نشانه های متعددی، بیمار از وقوع آن آگاه می شود.
به هر حال ممكن است سیر این وقایع و میزان پیشرفت آنها به حدی باشد كه پیش از این اینكه فرد بتواند به علائم و نشانه ها واكنش نشان دهد یا اقدامی برای كمك به وضعیت خود بكند، او را از پا دربیاورد.
براساس نتایج این مطالعه، بسیاری از كسانی كه به طور ناگهانی و در پی ایست قلبی فوت می كنند، پیش از ایست ضربان قلب دچار درد قفسه سینه، تنگی نفس، تهوع یا استفراغ و سرگیجه می شوند. جالب اینجاست كه گاهی اوقات این علائم ساعت ها پیش از ایست كامل ضربان قلب به وقوع می پیوندد و نشان می دهد كه بیمار ساعت ها به علائم خود بی توجهی كرده است.
مساله مهم این است كه بسیاری از بیماران علائمی مثل سرگیجه، تهوع و استفراغ و تنگی نفس را جدی و ناشی از بیماری قلبی فرض نمی كنند و به همین دلیل برای درمان آن اقدامی نمی كنند.
همین بی توجهی باعث تداوم مشكل می شود تا حدی كه بالاخره بیمار را از پا درمی آورد و قلب از حركت می ایستد. درواقع این مطالعه جدید نشان می دهد كه تنها مرگ ۲۵ درصد مبتلایان مرگ ناگهانی قلبی، بدون هیچگونه علامت و اخطار قبلی روی داده است - به همین دلیل پزشكان پیشنهاد می كنند كه نام مرگ ناگهانی قلبی تغییر پیدا كند چون ممكن است چندان ناگهانی هم نباشد.
به عقیده پزشكان دانشگاه هاروارد هرگونه علائمی نظیر احساس فشار، تنگی، پری یا درد روی قفسه سینه، تنگی نفس، تهوع و استفراغ ناگهانی، سرگیجه، خستگی غیرقابل انتظار، تعریق، گرگرفتگی، برافروختگی و احساس سنگین یا سبكی ناگهانی ممكن است علائمی تهدید كننده باشند و حتما باید هر چه سریع تر مورد بررسی و مراقبت های پزشكی لازم قرار گیرند.
به همین دلیل ممكن است پزشكان حتی در مواجهه با یك تهوع و استفراغ ساده هم برای پیشگیری از اشتباه تشخیصی، از بیمار نوار قلب بگیرند.روزنامه سلامت

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
بیست بار زنا با محرم
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند