چطور سیستم صدای دالبی کار می کند؟ | تعبیرستان
چطور سیستم صدای دالبی کار می کند؟فنی و مهندسیعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

چطور سیستم صدای دالبی کار می کند؟

صنعت سینما از حدود ۷۰ سال پیش تا به حال تغییرات زیادی داشته است و بعد از تکامل و پیشرفت تصویر، شاخص ترین تغییر در صدای ضبط و پخش شده
چطور سیستم صدای دالبی کار می کند؟ می باشد.
در دهه ۳۰ و ۴۰ میلادی صدا در سینماها تنها به وسیله یک کانال و با بهره گیری از یک یا چند بلندگوی ساده پخش می شد. ولی اکنون سیستم های شبیه سازی صدا در منازل، تجربه یک فیلم سینمایی را متحول کرده اند.
صدای پیرامونی (Surround Sound)
روش های متفاوتی برای ضبط و پخش صدا وجود دارد. قبل از هر چیر به این نکته توجه کنید که طریقه پخش ارتباط مستقیمی با ضبط صدا دارد.
ساده ترین شیوه ضبط و پخش که در ابتدا مورد استفاده در سینماها بوده است Mono یا همان تک صدا نام دارد. تک صدایی به این معنی است که تمام صداها از یک کانال ضبط و معمولاً بر روی یک بلندگو پخش می شود.
سیستم بعدی که به صنعت سینما وارد شد، سیستم استریو/Stereo است. البته چنین تعریفی دقیق نیست زیرا کلمه Stereo از Stereophonic گرفته شده است که به معنی "چند صدایی" است.
در این میان سیستم های اولیه ای که در استریو ظهور کردند دارای دو کانال ضبط بودند و برروی دو بلندگو پخش می شدند. برای مثال در صحنه فیلم برداری یک فیلم یا یک کنسرت دو کانال ضبط قرار می دهند که جای گوش انسان را می گیرد و برای پخش نیز هر کدام از این کانال های را به مجموعه ای از بلندگوها می دهند.
لابراتوار دالبی، موسسه ای که با استودیو های فیلم و شرکت های سازنده تجهیزات سینما همکاری می کند، فن آوری ضبط و پخش سینمایی را یک قدم فراتر برد و با اضافه کردن کانال های ضبط و پخش بیشتر، تجربه ای زنده را به تماشای فیلم ها اضافه کرد.
البته ضبط صدای فیلم های سینمایی به همین سادگی نیز نیست و صدا در فیلم های سینمایی در استودیوهای مخصوصی تجزیه و سپس به کانال های مجزایی تقسیم می شود.
سیستم های ضبط و پخشی که محصول لابراتوار دالبی هستند نام های متفاوتی دارند.
سیستم دالبی ـ استریو سه کانال روبرو و یک کانال پیرامونی دارد. با این تفاوت که سیستم های اولیه استریو در سینما بر روی یک نوار مغناطیسی ضبط می شد ولی در این سیستم از نوار های نوری برای پخش دقیق تر و کم نویزتر بهره می گیرند.
این سیستم همچنین دارای فن آوری کاهش نویز بود که صداهای اضافی پیرامون را حذف می کرد.
امروزه، سیستم دالبی – استریو به عنوان سیستمی آنالوگ شناخته شده است.
در سال ۱۹۸۲، لابراتوار دالبی سیستمی به نام دالبی – ساراند را برای سیستم های سینمای خانگی معرفی کرد.
این سیستم با همان اصول سیستم دالبی – استریو کار می کرد ولی با این تفاوت که هر کدام از کانال ها را بر روی نوار های ویدئو یا سیگنال های تلویزیونی قرار می دادند و بلندگو ها در منزل به شیوه ای تنظیم می شدند که تجربه ای مشابه سینما را به همراه داشته باشد.
این سیستم دارای دو بلندگوی چپ و راست و یک بلندگوی عقب بود.
سیستمی جدید با نام دالبی- پرو لوجیک در سال ۱۹۸۷ به بازار آمد که دارای یک بلندگوی جلو نیز بود.
با گذشت زمان و حاصل شدن پیشرفت در زمینه استفاده از رمز گذاری (Encoding)، میزان بیشتری اطلاعات با دقتی بیشتری بر روی فضایی کمتر ذخیره شد. این امر باعث پیدایش سیستم پیرامونی دیجیتال صدا (Digital Surround-Sound System) شد.
در سال ۱۹۹۳ همراه با اکران فیلم پارک ژورایسک، فن آوری جدیدی از شرکتی به نام Digital Theater Systems به صنعت سینما عرضه شد و DTS نام گرفت.
در این سیستم شش کانال متفاوت صدا بر روی یک یا دو CD ضبط می شوند و برای پخش، سینماها مجهز به دیسک خوان و یک رمزگشا می شوند که بتواند اطلاعات CD را به شش کانال برای پخش تجزیه کند.
در این سیستم سه کانال روبرو وجود دارد که با یک ساب ووفر همراهی می شود. دو کانال مجزا نیز در سمت چپ و راست وجود دارد.
در سیستم های سینمای خانگی که DTS را پشتیبانی می کنند، صدا و تصویر هردو برروی یک دیسک و در لایه های متفاوت ضبط می شوند ولی در سینما با یک کدگذاری، صدا و تصویر را هم زمان می کنند.
سیستم دیگری که توسط دالبی معرفی شد، دالبی – دیجیتال نام دارد که به دلیل داشتن ۵ کانال+یک ساب ووفر به دالبی۵.۱ نیز معروف است. بعداً کانال های دیگری به این سیستم اضافه شدند.
در سینمای خانگی سیستم های صدای فراگیر کمی متفاوت کار می کنند. این تفاوت به طریقه پخش صدا از روی دیسک های فیلم مرتبط است.
در سیستم سینمای خانگی، اطلاعات صدای DTS نسبت به دالبی از فضای بیشتری (فشرده سازی کمتر) بر روی دیسک های فیلم ذخیره می شود. به این معنی که DTS دقت بیشتری نسبت دالبی دارد. با این حال استفاده از DTS در سیستم های سینمای خانگی و ارسال تلویزیونی کمتر رایج است.
رایج ترین نوع سیستم های دالبی ۵.۱، ۶.۱ و ۷.۱ است. عدد سمت چپ نقطه تعداد کانال صدا و عدد سمت راست نقطه تعداد ساب ووفر را مشخص می کند.
کانال ساب ووفر صداهای با فراکانس کم را پخش می کند که به صدا حالت بم و قدرتمندی می بخشد.



رشید عسگری
همشهری آنلاین ( www.hamshahrionline.ir )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
هر ذکری برای یه جایی (مرحوم آیت الله بهجت)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند
  10 : 20  
  10 : 20