شالوده دانشی | تعبیرستان
شالوده دانشیعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

شالوده دانشی

جامعه اطلاعاتی با افراد دانشور و سازمان های دانش كار سر و كار دارد. ویژگی این افراد و سازمان ها مهارت در خلق، پالایش، توزیع، به كارگیری و ارتقای سودمندانه
شالوده دانشی دانش مفید است. آن ها به ویژه می توانند از عهده "مدیریت دانش" كه در سازمان های پیشرفته به یك وظیفه اساسی تبدیل شده لست برآیند. هر دانش برای صاحب آن تركیبی از شش عنصر است كه شالوده دانشی وی را در حالت مطلوب تشكیل می دهند. آشنایی با این عناصر به افراد و سازمان ها كمك می كند تا ارزیابی درستی از ژرفای دانشی خود به دست آورده، برای غنابخشی به شالوده دانشی خود اقدام نمایند.
مفهوم دانش
داونپورت و پروساك در كتاب ارزنده "مدیریت دانش" می نویسند: "اكثر مردم به طور شهودی فكر می كنند كه دانش، وسیع تر، عمیق تر و غنی تر از داده ها و اطلاعات است. مردم معمولا هنگام گفتگو درباره ی صاحبان دانش، تصویر كسانی را ارائه می دهند كه در زمینه ای خاص دارای اطلاعاتی زیاد، عمیق و قابل اعتماد بوده و اشخاصی هوشمند و تحصیل كرده اند". دانش به هر معنا كه باشد اعم از "تكنولوژی" است. به عبارت دیگر، تكنولوژی نوع خاصی از دانش است. هیچ تعریف یگانه ای از دانش در دست نیست. داونپورت و پروساك در همان كتاب تعریفی از دانش ارائه كرده اند كه چنین است: "دانش، مخلوط سیالی از تجربیات، ارزش ها، اطلاعات موجود و نگرش های كارشناسی نظام یافته است كه چارچوبی برای ارزشیابی و بهره گیری از تجربیات و اطلاعات جدید به دست می دهد. دانش در ذهن دانشور به وجود آمده و به كار می رود. دانش در سازمان ها نه تنها در مدارك و ذخایر دانش، بلكه در رویه های كاری، فرایندهای سازمانی، اعمال و هنجارها مجسم می شود". نویسندگان دیگری به نام های بلوار و لوسا در كتاب " استراتژی مدیریت دانش و تكنولوژی" خاطرنشان كرده اند كه: "... دانش در نهایت همان فهم ما یا چیزی است كه از آن به عنوان شالوده استفاده می كنیم.
دانش، اساس نگرش ما به موضوعات مختلف و شالوده ی اقدامات ما است. از این رو می توانیم به خود جرات داده و مفهومی به نام شالوده دانشی (knowledge base) را به كار ببریم". اما افراد و سازمان ها چگونه می توانند كه شالوده دانشی آن ها، در هر زمینه ای كه كاری می كنند، چقدر "كامل" است؟ بلوار و لوسا، در كتاب اخیر، ابتدا خاطرنشان می كنند كه خود دانش به انواع مختلفی تقسیم می شود كه از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره داشت:
▪ دانش به منزله ی انباشت تجربه
▪ دانش به منزله ی انواع مهارت ها
▪دانش معنوی و روحانی
▪دانش فرهنگی سپس اجزای هر دانش را به شش لایه(عنصر) "معرفت"، "فهم"، "اطلاعات"، "داده ها"، "واقعیت ها"، و "پدیده ها" تقسیم می كنند. این ترتیب و توالی كه در شكل دیده می شود، اهمیت خاصی دارد.
۱) معرفت (wisdom)معرفت یعنی توانایی تشخیص دادن (تمیز دادن) برای قضاوت. معرفت تشخیصی اساسا مبتنی بر درك تفاوت یا تفاوت هاست. معرفت به منزله ی توانایی تشخیص تفاوت هاست. معرفت، راهنمای فهم است. فهم نیز به نوبه ی خود موجد معرفت است.
۲) فهم (understanding) فهم یعنی توانایی شناختن برای درك، احاطه و گزینش اطلاعات بر اساس معرفت فهم در واقع به معنای شناخت معانی تلویحی (دلالت های) اطلاعات است. بر پایه فهم در می یابیم كه دنبال چه اطلاعاتی بگردیم و اطلاعات را چگونه به كار بریم، و می توان به معنای "علائم اطلاعاتی" پی برد. فهم، شالوده ی پژوهش است.
۳) اطلاعات (information) اطلاعات در حالت مفرد به یك ایده اطلاق می شود و اشاره به مفهومی دارد كه در ضمیر خودآگاه هر فرد صاحب ایده شكل می گیرد. و در حالت جمع به مجموعه ای از مفاهیم و ایده ها گفته می شود. در معنای متعارف، اطلاعات عبارتست از: داده های گزینش و فیلتر شده كه برای تصمیم گیری یا تقویت موقعیت "كاربر" به كار می رود. اطلاعات همان داده های كاربردی است كه برای مقاصد مفید كاربر مورد استفاده قرار می گیرد. اطلاعات داده مفید است و ارزش آن ذاتا به كاربر بستگی دارد.
۴) داده ها (data)داده ها به واقعیات سازمان یافته گفته می شود. داده ها بر واقعیات پردازش شده یا ساخت یافته دلالت دارد.
۵) واقعیات (facts) واقعیات بیان گر پدیده ها و معنابخش آن ها هستند. یك واقعیت به یك پدیده اشاره می كند در واقع واقعیت ها، پدیده ها را "باز می شناسانند".
۶) پدیده ها (phenomena) پدیده ها یعنی آن چه كه به نظر ما وجود دارد. پدیده ها در ادراك ما به صورت دانش آشكار می شوند.
كاربرد الگوی شالوده دانشی
الگوی شالوده دانشی در واقع یك الگوی كاربردی است كه افراد و سازمان ها می توانند برای غنی سازی شالوده دانشی خود از آن استفاده كنند.
به كمك این الگو:
۱) می توانید توان دانشی خود یا سازمانتان را ارزیابی كنید و ببینید كه اكنون در كدام لایه به سر می برید (بررسی وضع موجود).
۲) می توانید یك استراتژی برای غنی سازی شالوده دانشی خود یا سازمانتان اتخاذ كنید. حالت مطلوب این است كه به مرزهای معرفت نزدیك شوید. افراد و سازمان ها به شرط آن كه به مرز "فهم" نزدیك شوند می توانند "كارها را درست انجام دهند"، كه در ادبیات بهره وری از آن به "كارآیی" تعبیر می شود، اما بهره وری شامل یك مولفه اساسی دیگر نیز است كه كارآمدی یا اثربخشی نامیده می شود و به معنای "انجام كارهای درست" می باشد، كارآمدی وقتی حاصل می شود كه فرد یا سازمان به مرحله معرفت برسد.نویسنده: مرضیه كیقبادی
اندیشکده صنعت و فناوری (آصف)

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
دعاهای شش قفل، هفت هیکل، گنج العرش حقیقت دارند؟ (حجت الاسلام مسعود عالی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند
  10 : 20  
  10 : 20