چرا بعضی زشت ها جذابند؟ | تعبیرستان
چرا بعضی زشت ها جذابند؟علم و فناوریدانستنیها
×
بستن

چرا بعضی زشت ها جذابند؟

حتما شما هم شنیده اید< !فلانی خیلی بانمكه>! یا <قشنگ هست ولی خیلی یخه>! یا اینكه <خیلی قشنگ نیست ها، ولی به دل می شینه>!
هر كسی بسیار سریع
چرا بعضی زشت ها جذابند؟ و در عرض چند ثانیه می تواند بگوید كه به نظرش چهره فردی كه می بیند جذاب هست یا نه . فكر می كنید، چه چیزهایی در چهره هر فردی باعث می شود كه زیبا و جذاب به نظر برسد یا اینكه سرد و نچسب باشد. دانشمندان دانشگاه اندرو به این نتیجه رسیده اند كه وقتی راجع به جذابیت چهره ها اظهار نظر می شود با توجه به مرد یا زن بودن، معیارهای قضاوت كاملا متفاوت هستند. در این مطلب درباره نتایج آخرین تحقیقاتی كه درباره جذابیت افراد انجام شده، صحبت خواهیم كرد.
<دخترانی كه در خانواده های از هم گسیخته بزرگ می شوند، قیافه های چندان جذابی پیدا نمی كنند>! مطالعه ای كه در دانشگاه اندرو، انجام شد، نشان داد كه خانم هایی كه والدین آنها از هم جدا شده اند و یا رابطه خوبی با هم نداشته اند، چهره خشن و مردانه تری پیدا می كنند. در این تحقیق، فرم صورت و بدن در ۲۲۹ خانم مورد بررسی قرار گرفت ودیده شد، خانم هایی كه در خانواده ای مستحكم بزرگ شده اند و رابطه عاطفی خوبی بین پدر و مادر آنها برقرار است، قیافه زنانه تر و جذاب تری دارند و در كل سالم ترند.
گفته می شود شاید نتایج این تحقیقات با میزان بالای هورمون مردانه (تستوسترون) در این خانم ها ارتباط داشته باشد، ولی هنوز مشخص نشده است كه آیا بالاتر بودن تستوسترون در افرادی كه والدینشان از هم جدا شده اند، ژنتیكی است و یا در اثر استرس و زندگی ناخوشایند ایجاد شده است. در این تحقیق ابتدا پرسشنامه هایی درباره وضعیت خانواده ها به افراد داده شد كه آنها را پر كنند و عكس هر فرد هم گرفته شد.
سپس عكس ها را بر اساس میزان جذابیت چهره و زنانه بودن آن تقسیم كردند و مشاهده شد زنانی كه پدر و مادرشان روابط خوبی با هم داشته اند به طور قابل توجهی، قیافه های جذاب تری نسبت به افرادی دارند كه والدین آنها از هم جدا شده اند، كسانی هم كه والدین آنها از هم جدا نشده بودند ولی رابطه خوبی با هم نداشتند از لحاظ جذابیت چهره در بین دو گروه فوق قرار می گرفتند. در مطالعه دیگری هم كه بر روی ۸۷ نفر از خانم های جوان انجام شده است، نسبت وزن به مجذور قد(شاخص توده بدنی)، نسبت كمر به دور باسن و نسبت دور كمر به دور سینه مورد بررسی قرار گرفت ودیده شد كه بزرگ شدن در خانواده های متشنج و ناآرام باعث افزایش اندازه دور كمر و شاخص توده بدنی شده و چهره مردانه تری ایجاد می كند. به احتمال زیاد قاعدگی دراین دختران زودتر شروع شده و زودتر هم ازدواج كرده و بچه دار می شوند كه می تواند در شكسته شدن زودتر چهره آنها تاثیرگذار باشد.
مردان جذاب
<مردانی كه صورت زنانه تری دارند، جذاب تر بوده و بیشتر مورد توجه قرار می گیرند.> این جمله نتیجه تحقیقی است كه در دانشگاه لیورپول انجام شده است. البته زنانه تر بودن صورت هم معیارهای خاص خودش را دارد و مثلا چانه هایی كه حالت گردتری دارند، باعث می شوند كه قیافه جذاب تر شود. اینكه چرا این گونه چهره ها جذاب ترند، مورد سوال است ولی محققان می گویند، مردانی كه صورت زنانه تری دارند، باعاطفه تر، مهربان تر و دلسوزترند. در این تحقیق تعدادی عكس كه چهره آنها توسط كامپیوتر مردانه تر یا زنانه تر شده بود به دانشجویان زیادی نشان داده شد و از لحاظ میزان جذابیت مقایسه شد.
دكتر تونی لیتل از دانشگاه لیورپول می گوید: <صورت و چهره هر فردی می تواند مشخص كند كه او در ارتباطتش چطور رفتار می كند و توانایی محافظت از خانواده اش را دارد یا نه . یك چهره مردانه، نشان دهنده سطوح بالای تستوسترون است كه توانایی های ژنتیكی بالای فرد را نشان می دهد و زنانی كه این چهره ها را می پسندند، ذخیره ژنتیكی خوبی را برای فرزندانشان، انتخاب می كنند ولی در عین حال، سطوح بالای تستوسترون می تواند باعث افزایش احتمال حوادث ناگوار، بی عاطفه بودن و حتی خیانت شود. از طرف دیگر، هر چه چهره زنانه تر باشد، وفاداری و عاطفه هم بیشتر می شود.>
شما كدام را می پسندید
مطالعات نشان داده اند اكثر مردان قیافه های زنانه تر را بیشتر می پسندند ولی در خانم ها، یك اصل كلی حاكم نیست و برخی از آنها قیافه های زنانه تر و برخی قیافه های مردانه تر را می پسندند. برخی دانشمندان می گویند شاید این مسئله به علت تغییرات هورمونی باشد كه در طول سیكل های ماهیانه در بدن خانم ها اتفاق می افتد به طوری كه در ابتدای سیكل یعنی در مرحله فولیكولار كه تخمك گذاری صورت می گیرد، قیافه های مردانه جذاب تر به نظر می رسند.
برخی دانشمندان هم این مسئله را با میزان جذابیت خود خانم ها مرتبط می دانند و می گویند خانم هایی كه خودشان قیافه جذاب تری دارند، چهره هایی كه خصوصیات مردانه تری دارند را بیشتر می پسندند. برخی محققان می گویند قیافه های آشنا، جذاب تر به نظر می رسند و اغلب افراد سعی می كنند دوستانشان را از بین كسانی كه به خودشان و افراد خانواده شان شبیه ترند، انتخاب كنند.>
دكتر<لیزا دبرین>، روان شناس است و در تحقیقی كه انجام شده است، نشان داده كه افراد بیشتر تمایل دارند با كسانی دوست شوند كه چهره آنها برایشان آشناست و شاید دلیل آن این باشد كه از این طریق، دوستان می توانند باعث شوند كه به یاد افراد خانواده و نزدیكانمان بیفتیم. در این تحقیق، عكس های افراد را دستكاری كرده و در آنها شباهت هایی به خانواده فرد مورد بررسی ایجاد كردند. سپس عكس ها را به افراد مورد مطالعه نشان دادند و متوجه شدند كه اغلب آقایان عكس مردانی را كه به خودشان شباهت داشتند می پسندیدند و بیشتر خانم ها هم، عكس هایی را كه شباهت هایی با خودشان داشتند، برای دوستی انتخاب می كردند.
ولی در هنگام انتخاب همسر، شباهت های چهره اثری بر روی جذابیت و انتخاب جنس مخالف نداشت.
تشخیص جذابیت از نوزادی
تحقیقات نشان داده اند كه حتی نوزادان چند روزه هم می توانند قیافه های جذاب تر و زیباتر را تشخیص دهند. در تحقیق انجام شده دو عكس را در كنار هم به نوزادان نشان می دادند كه یكی ازآنها چهره زیباتر و جذاب تری داشت و دیده شد كه بیشترنوزادان مدت زمان بیشتری را صرف نگاه كردن به چهره جذاب تر می كردند.
به این ترتیب این فرضیه كه برای هر فردی معیارهای جذابیت در محیط و با توجه به قیافه افرادی كه دور و بر او هستند شكل می گیرد، كم رنگ تر شده و ثابت می شود كه هر كسی وقتی به دنیا می آید معیارهای از پیش برنامه ریزی شده ای برای تشخیص جذابیت چهره ها دارد. به این ترتیب نتایج این تحقیقات نشان می دهد كه هر فردی با توجه به ژنتیك، قیافه و طرز تفكر خودش، نسبت به قیافه دیگران اظهارنظر می كند و ممكن است آن را بپسندد یا نپسندد. ممكن است قیافه ای كه به نظر فردی بسیار زیبا و جذاب است به نظر دیگری كاملا یخ و بی مزه باشد و برعكس.عصمت شبانی
روزنامه سلامت

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
پسرخاله نامحرمه؟ (حجت الاسلام دانشمند)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند