سیستم استارت و دینام یکپارچه | تعبیرستان
سیستم استارت و دینام یکپارچهفنی و مهندسیعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

سیستم استارت و دینام یکپارچه

سیستم استارت- دینام یکپارچه با هدف کاهش مصرف سوخت و آلودگی، طراحی شده است. اساس این سیستم برمبنای سه استراتژی اصلی استوار است که عبارتند از:
۱) استارت- استاپ
سیستم استارت و دینام یکپارچه
۲) بازیافت انرژی ترمز
۳) تقویت موتور
▪ بجز مزایای کاهش آلایندگی و مصرف سوخت، مزایای دیگر این سیستم عبارتند از:
۱) استارت سریع و در نتیجه سریع تر روشن شدن خودرو
۲) بی سروصدا بودن به هنگام استارت
۳) ایجاد فضای مناسب در محفظه موتور
۴) کیفیت بهتر قطعات و در نتیجه عمر مفید بیشتر
۵) امکان افزودن سیستم های برقی و الکترونیکی جدید در خودرو
این مقاله، شما را با سیستم یاد شده و لزوم استفاده از آن، آشنا می کند.
در پهنه رقابت ها، صنعت خودرو همواره در حال رویکرد به تولیدات نوین است. رویکرد این صنعت از خودروی تمام برقی EV۱ که ۱۰ سال پیش توسط GM ساخته شد، به سمت خودروهای نیمه هایبرید تغییر کرد که در آن، موتور احتراقی جزء اساسی و یک موتور الکتریکی، مکمل آن بود. اکنون این توجه به سمت خودروهای تمام هایبرید معطوف شده که در آن، موتور الکتریکی تأمین کننده نیروی محرکه اصلی است. با اقتصادی شدن و توسعه پیل های سوختی، هدف گیری آتی خودروسازان ممکن است خودروهای تمام برقی باشد.
دینام- استارت یکپارچه (ISA) راه حلی بسیار ساده برای بهره مندی از برخی مزایای خودروهای هایبریدی است. در این سیستم، از یک موتور- ژنراتور به عنوان دینام و استارت استفاده می شود. وقتی کارکرد این دو سیستم با استفاده از یک موتور/ ژنراتور الکتریکی ترکیب می شود، وارد دنیایی جدید با امکانات خلاقانه متعدد می شویم، سیستم ISA بسیار سریعتر از سیستم کنونی، استارت می زند و امکان استفاده از سیستم استارت استپ۲ فراهم می شود. با بهره گیری از این سیستم، می توان هنگامی که خودرو پشت چراغ قرمز و یا در ترافیک متوقف می شود، موتور را خاموش کرده و با استفاده از موتور الکتریکی قوی، با کوچکترین اشاره به پدال گاز، سریعاً خودرو را به حرکت در آورد. با این کار، آلودگی در شرایط کارکرد در جا که بیشترین گازهای سمی را تولید می کند، کم شده و مصرف سوخت خودرو بهبود می یابد.
ISA می تواند مستقیماً با استفاده از موتور و نیز بازیابی انرژی ترمز، باتری را شارژ کرده و فرسودگی ترمزها را کاهش دهد.
از آنجا که یک استارتر قوی، می تواند نوعی ژنراتور قوی نیز باشد، ترکیب آنها امکان در اختیار داشتن سیستم های بهینه الکترونیکی با نیاز به توان پیک بالا را ممکن می سازد. در این زمینه می توان به سیستم های: فرمان برقی (EPS) ، توربو الکترونیکی، تهویه چند سرعته، کنترل سوپاپ الکترونیکی، تعلیق فعال و کنترل با سیم کامل، اشاره کرد. از مزایای بسیار این سیستم می توان عملکردهای بهینه تر، مصرف سوخت پایین تر و آلودگی کمتر را نام برد. توربوی الکترونیکی و کنترل سوپاپ، باعث بهبود عملکرد موتور شده و صرفه جویی بیشتری در مصرف سوخت ایجاد می کند. برای ایمنی، راحتی و رضایت بیشتر از رانندگی، می توان از سیستم تعلیق فعال، EPS و سیستم کنترل با سیم برای سیستم های مختلف استفاده کرد. با افزایش ولتاژ و کاهش جریان، می توان اندازه سیم ها را کاهش داده و تا حدود ۱۰ درصد از وزن سیم کشی های کنونی کاست.
نصب و عملکرد سیستم
چالش تکنولوژیکی استارت- دینام، طراحی یک ماژول قدرت الکترونیکی است که بتواند توان ۶ تا ۱۲ کیلووات را در دمای استاندارد محیط، تولید کند.
بلوک دیاگرام اولیه
این سیستم، در نهایت به دو بخش مجزا تقسیم می شود که شامل یک بلوک سخت افزاری است که روی استارت- دینام نصب می شود و یک بخش نرم افزاری که به بخشی از واحد کنترل الکترونیکی اصلی خودرو می پیوندد. در برخی پلتفرم ها، از یک واحد مدیریت بار برای تعیین اولویت تخصیص توان در بارهای بحرانی استفاده می شود. ماژول سه فاز به همراه حسگرهای جریان و دما، روی خود استارت- دینام نصب می شود.
از لحاظ فنی، سیستم های ISA به دو دسته تسمه ای و خطی (نصب بجای فلایویل) تقسیم می شوند. در نوع تسمه ای، این سیستم بجای دینام کنونی می نشیند و استارت حذف می شود. معمولاً این نوع ISA از لحاظ پیاده سازی بسیار ساده تر و کم هزینه است، اما عملکردهای آن از لحاظ توان و بازده، دارای محدودیت هایی است. مثلاً، در افزایش توان موتور یا بازیابی انرژی ترمز نسبت به نوع خطی، دارای محدودیت است.
نوع دوم سیستم ISA: شامل یک موتور ژنراتور الکتریکی است که بجای فلایول بین موتور و گیربکس نصب می شود و می تواند علاوه بر استراتژی استارت- استپ و کمک به افزایش قدرت موتور، بازیابی انرژی ترمز را با بازده و تأثیر بیشتری انجام دهد. این سیستم با وجود بازده بالاتر و عملکرد بهتر، نیاز به تغییرات زیادی در موتور و اجزای آن و نیز هزینه و زمان بیشتری برای پیاده سازی نیاز دارد.
بررسی پذیرش اقتصادی
هنگام ارائه راه حل های جدید در صنعت خودروسازی، سعی می شود راه حل ها دارای توازن و تناسب کافی با قیمت ها باشند. هرگونه بازده بیشتر، انگیزه ای برای تغییر است. از آنجا که راه حل های قبلی طی چندین سال کاهش قیمت چشمگیری داشته اند، همیشه برای تکنولوژی های جدید، مرزی خاص ایجاد می کنند. مثال عینی این قضیه در مورد تولیدکنندگان نیمه هادی ها صادق است که برای فائق آمدن بر چالش های قیمت، دائماً مجبور به توسعه تکنولوژی های جدید بوده و فشار زیادی را تحمل می کنند.
از این دیدگاه، یکی از جالبترین مشخصات ISA ، این است که با حداقل تغییرات در پلتفرم های کنونی قابل اجرا بوده و افزایش قیمت اندکی به همراه دارد. بنابراین، این سیستم معیار اساسی پذیرش اقتصادی را حتی در شرایطی که پلتفرم برای گذار به زیرسیستم های پیشرفته تر آماده نیست، ارضاء می کند. این امر فرصت زندگی دوباره ای به سیستم های تولید توان ۱۴ ولت می بخشد که به دلیل عدم کفایت توان تولیدی آنها برای بلوک های عملیاتی پیشرفته جدید، در حال کنار گذاشته شدن هستند. دینام های معمولی برای تولید توان بیشتر، دوباره طراحی شده اند و تسمه آنها بهبود یافته است تا بتوان عملکرد استارت- استپ را در خودروهای کوچک و متوسط ایجاد کرده و در اختیار داشت.
گام های اساسی تر
برای بردن ISA به سطوح توان بالاتر باید آن را مستقیماً روی سیستم محرکه خودرو، یعنی بین موتور و گیربکس نصب کرد. یک مثال خوب از این نوع سیستم، تراک های نیمه هایبرید ۲۰۰۴ جنرال موتورز است که شورولت سییرا و سیلورادو نامیده می شوند.
با این تکنیک، امکان استارت زدن سریع، در اختیار داشتن ۱۴ کیلووات توان الکتریکی و میراکنندگی فعال سیستم قوای محرکه و در نتیجه حذف فلایویل، فراهم شده است.
پشت چراغ قرمز، موتور احتراقی بلافاصله خاموش می شود، اما تجهیزات جانبی خودرو با استفاده از انرژی ذخیره شده در باتری و اولتراکاپاسیتور۴ به کار ادامه می دهند، با سبز شدن چراغ و فشار بر پدال گاز، موتور ISA با استفاده از توان باتری، خودرو را به حرکت در آورده و در همین زمان موتور خودرو را فوراً روشن می کند. لذا در حرکت خودرو تأخیری به وجود نمی آید و یا تأخیر آن بسیار جزئی و غیرمحسوس است.
برای اطمینان از عملکرد درست سیستم های جانبی به هنگام خاموش بودن موتور، یک پمپ هیدرولیکی برقی، نیروی مناسب برای فرمان برقی را ایجاد می کند. همچنین، یک پمپ الکتریکی، گردش آبگرم را برای داشتن هوای گرم داخل کابین در زمستان تأمین می کند. هوای سرد و خشک مورد نیاز در تابستان نیز تا مدتی طولانی توسط کنترل هوشمند سیستم تهویه هوا تأمین می شود.
قوای محرکه این خودرو، همانند خودروهای معمولی است (موتور ۳/۵ لیتری، ۸ سیلندر Vortec) و قادر به حمل بار و یدک کشیدن است، اما مصرف سوخت آن ۱۰ تا ۱۵ درصد کمتر است که این امر ناشی از بازیابی انرژی ترمز و قابلیت استارت- استپ می باشد.
یک مجموعه باتری ۴۲ ولتی اسید سرب به همراه یک اولتراکاپاسیتور، انرژی مورد نیاز تجهیزات الکتریکی خودرو را فراهم می سازد.
کاپاسیتورها، موازی باتری هستند تا کندی باتری ها را در ذخیره و آزادسازی مقادیر بالای جریان جبران کنند. ضمناً، این خازن ها نقشی اساسی در بازیابی انرژی ترمزها ایفا می کنند.
نتیجه گیری
با توجه به کم هزینه بودن و مزایای این سیستم در مقایسه با سیستم هایبرید کامل، تقریباً تعداد زیادی از خودروسازان، تولید انبوه آن را آغاز کرده و یا در حال توسعه آن هستند.
http://www.ajcar.blogfa.com

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
سقط جنین کنی تباه میشی (حجت الاسلام مومنی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند