نرم افزارهای نت در مهندسی صنایع (قسمت اول) | تعبیرستان
نرم افزارهای نت در مهندسی صنایع (قسمت اول)فنی و مهندسیعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

نرم افزارهای نت در مهندسی صنایع (قسمت اول)

سیستم های مکانیزه نت
یکی از ویژگی هایی که مهندسان نگهداری و تعمیرات از آن بهره مندند قابلیت تحلیل و طراحی سیستم های مکانیزه نت است.متاسفانه امروز
نرم افزارهای نت در مهندسی صنایع (قسمت اول) در بازار نت شاهد تعداد بسیاری نرم افزار هستیم که اکثراً فاقد کارایی و اثربخشی لازمند.این نرم افزارها کلافی سردرگم از همه چیزند بدون آنکه نیازهای کاربری آسان برای اپراتورهای سیستم را در نظر داشته باشند.برخی از آنها به دلیل نا آشنایی طراحان و تحلیل کنندگان سیستم با شرائط عملی کار، در مباحث تئوری و غیر عملی غوطه می خورند و برخی تنها دیباچه ای هستند که سعی دارند با اکتساب بازخوردها در حین اجرا و با اطلاعات دیگران ارتقاء یابند.
همیشه این سؤال برایم مطرح بوده که چرا نگهداری و تعمیرات به مانند دیگر مباحث صنایع چون کنترل پروژه، آمار، طراحی پروژه های صنعتی، امکان سنجی پروژه ها و ... درای نرم افزارهای ویژه ای که در دانشگاه معرفی و آموزش داده شوند نبوده. و این شاید به دلیل ویژگی و شرائط خاص کار نت در صنایع باشد که طراحی منطبق را ایجاب می کند.
به هر حال مهندسان و سرپرستان نگهداری و تعمیرات می بایست در انتخاب و یا طراحی سیستم های نت دقت کافی را داشته باشند.جاهای مختلفی شاهد بوده ام که با دراختیار داشتن نرم افزار نت، بدلیل عدم کارایی عملیاتی آن، امکان مکانیزه کردن امورشان را نداشته اند و عملاً سرمایه گذاری جهت مکانیزه کردن سیستم نت با شکست مواجه شده است.با نرم افزار PM ی برخورد کرده ام که جمع بندی خود را از آن در یک جمله بیان کردم : " خوب است تنها در حد پوشه ای از اطلاعات" ، در سازمانی کاربرانی که از پیش با مباحث نت آشنا نبودند نسبت به نرم افزار خریداری شده سازمان خود این عبارات را عنوان می کردند : " خوب بود ما خیلی چیزها درباره نت بوسیله آن یادگرفتیم اما نمی توانیم در عمل از آن بهره بگیریم شنیده ایم در اصفهان شرکتی مشابه با ما خود نرم افزاری متناسب طراحی کرده است که بسیار کارایی دارد"
جای شگفتی است که همین نرم افزارهای نت بیشترین تبلیغات را در رسانه های مدیریتی دارند و این مساله سازمان هایی را که با کارشناسان ناآگاه وغیر مسلط به بحث ، وارد عمل می شوند را با خطر مواجه می کند.
در اینجا سعی ندارم بحث نرم افزارنت و ویژگی های آن را بسط دهم اما نکته ای ساده ولی کلیدی را در رابطه با آن عنوان می کنم که می تواند دورنمایی روشن از یک نرم افزار نت باشد. توجه داشته باشید که هر پکیج نت تنها یک نرم افزار نبوده بلکه مهمتر سیستمی است که همراه خود عرضه می کند.
هنگام بررسی و یا طراحی یک سیستم مکانیزه نت این سه قسمت را و ویژگی های و قابلیتهای هر قسمت را به تفکیک مورد لحاظ قرار دهید :
۱) بانک اطاعات پایه ( که شامل کلیه اطلاعاتی می شود که ثبت شده و باقی می مانند این اطلاعات اضافه و کم یا اصلاح می شوند ولی ماهیتی ثابت دارند، دستورالعمل هایPM ، شناسنامه ها و حتی سوابق تعمیر تجهیزات نمونه هایی از آن است)
‌‌ در این قسمت نحوه و ساختار شناسایی تجهیزات و قلبلیت کدگذاری آنها را بررسی کنید.
۲) عملیات ( کلیه عملیات های کاربری در مرحله اجرا، اعلام سررسیدها ، صدورها، بازخوردها و ... ) را شامل می گردد.
۳) گزارش ها
▪ نام انگلیسی: Computerized Maintenance Management System
▪ نام تجاری: پرکاش (Parkash)
▪ زبان برنامه نویسی: VisualBasic
▪ پایگاه داده: SQL Server
▪ نرم افزار آرشیو فنی (Archive)
▪ نام انگلیسی: Archive & Library Management System
▪ نام تجاری: اورنگ (Orang)
▪ زبان برنامه نویسی: VisualBasic
▪ پایگاه داده: SQL Server
▪ نرم افزار معدن (Mine)
▪ نام انگلیسی: Cement Laboratory & Mine Management System
▪ زبان برنامه نویسی: Visual Basic
▪ پایگاه داده: SQL Server
▪ نرم افزار آموزش (Education)
▪ نام انگلیسی: Education Management System
▪ زبان برنامه نویسی: VisualBasic
▪ پایگاه داده: SQL Server
▪ نرم افزار ثبت قطعات یدکی و جایگزین (SPIR)
▪ نام انگلیسی: Spare parts And Interchangeability Record
▪ زبان برنامه نویسی: VisualBasic
▪ پایگاه داده: SQL Server
▪ نرم افزار انبار (Store)
▪ نام انگلیسی: Warehouse & Inventory Management System
▪ زبان برنامه نویسی: #C
▪ پایگاه داده: SQL Server
مقدمه
سیستم های مدیریت نگهداری (COMPUTERISED MAINTENANCE MANAGEMENT SYSTEMS) مکانیزه بطور فزاینده ای در مدیریت کنترل و نگاهداری تجهیزات در صنایع تولیدی و خدماتی پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرند. اصول CMMS اولین بار در سیستم نگاهداری تجهیزات بیمارستانی بکار گرفته شد و علت آن اهمیت سلامت دستگاهها و تجهیزات پزشکی بود چرا که وقوع نتایج بد می توانست زندگی بسیاری را با خطر مرگ مواجه نماید. اخیراً شرکت های خصوصی به ارزش این سیستم ها به عنوان یک ابزار ارتقاء عملکرد نگاهداری و تعمیرات کاملاً واقف هستند. ظهور کامپیوترهای شخصی در سالیان گذشته، باعث افزایش محبوبیت آن در میان شرکت ها شده است. هر چه مهارت کامپیوتری پرسنل نگاهداری و تجهیزات بیشتر و بیشتر می شود، احترام به این سیستم ها به عنوان یک گزینه جالب توجه بیشتر می شود. از اینرو، سرمایه گذاری سازمانها بر روی CMMS روز بروز بیشتر می شود. این سیستم ها معمولاً بگونه ای طراحی می شوند که الزامات کنترل مدارک ISO ۹۰۰۲ و بخشی از فلسفه TPM را نیز پشتیبانی می کنند.
اهمیت و کاربرد سیستمهای CMMS
افزایش حجم اطلاعات در واحد های تعمیرات و نگهداری و لزوم بررسی و تجزیه و تحلیل اطلاعات به منظور تصمیم گیری مناسب، نیاز به مکانیزه کردن را در امر تعمیرات نگهداری بیش از پیش نمایان می سازد. امکان استفاده از نموادارهای پارتو، نیاز به فیلتراسیون روی اطلاعات و نیاز به دسته بندی اطلاعات از مهمترین عواملی هستند که نیاز به وجود اتوماسیون راملموس می نمایند. امکان بررسی های هزینه ای در دوره های زمانی مشخص، تعریف تجهیزات مجازی، کنترل عملکرد پرسنل، بررسی آماری در مورد دوباره کاری ها، امکان کنترل موجودی انبار قطعات یدکی و تعریف حداقل موجودی و نقطه سفارش برای تجهیزات یدکی از دیگر مزایای وجود تعمیرات و نگهداری مکانیزه می باشد. درمورد امکان تعریف تجهیزات مجازی مزیت سیستم مکانیزه این است که می تواند فعالیت های مرتبط با تعمیرات را کنترل نماید.
از قابلیت های استفاده از سیستم های مکانیزه میتوان به امکان دسته بندی عیوب, علل خرابی و علل تاخیر در انجام فعالیتها اشاره نمود و بدین ترتیب امکان بررسی آمارهای مربوطه فراهم میشود. همچنین مسائل خرابی هر دستگاه را در بخش های مختلف آن، زمان توقف ناشی از هر عیب در دستگاه را نیز میتوان کنترل نمود که گاها منجر به حصول نتایج جالبی می گردد چرا که سهم زیادی از درصد توقفات کل تجهیزات به خرابی یک قطعة کوچک در یک دستگاه مربوط می شود.
همچنین می توان از قابلیت های گزارش گیری متنوع به منظور بررسی وقایع استفاده نمود. از مزایای استفاده از سیستم مکانیزه میتوان به امکان گزارش گیری از روند عملکرد در دوره های زمانی دلخواه اشاره نمود و بدین ترتیب می توان در دوره هایی که روند مورد نظر عملکرد مطلوب را نمایش نمی دهد، عوامل مؤثر را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. همچنین می توان در فایل مشخصات فنی ماشین آلات اطلاعات فنی و حتی نقشه های قطعات ماشین را نگهداری نمود. ارتباط با فایل قطعات انبار و تحت شبکه کارکردن به انظمام قابلیت مدیریت کاربران و محدود کردن اختیارات آنها از مزایای سیستم مکانیزه می باشد.
روشن است که اقدامات تعمیرات و نگهداری تجهیزات آنهم با استفاده از بهترین و سریعترین تکنولوژیهای در دسترس اهمیت فوق العاده ای پیدا کرده است.
سیستم CMMS کارا پاسخگوی موارد ذیل می باشد:
▪ سازماندهی شرایط پایه و زیرساختهای سیستم متناسب با سازمان و شرایط منعطف و متغیر
▪ پاسخگویی به فرآیندها و روش های منعطف یا متغیر متناسب با عوامل و پارامترهای هر شرایط درهر زمان، مکان و موقعیت
▪ پاسخگویی به تمامی سطوح سازمانی مرتبط و ایفای نقش سطوح مختلف فرماندهی و کارشناسی با وابستگی های متفاوت سازمانی
▪ پاسخگویی به تمامی نیازهای تعمیراتی در سطوح مختلف پاسخگویی مناسب در تغییر شرایط سریع عملیات سازمان
▪ ایجاد امکان برقراری ساز و کارهای فرهنگ سازی در طراحی و اجرای سیستم مناسب با توجه به سطوح فرهنگی گوناگون و شرایط زمانی و مکانی متفاوت
▪ فرمت های کاری منعطف و سازگار با شرایط متغیر
▪ ایجاد امکان اندازه گیری پارامترهای ارزیابی سیستم و سازمان و پویایی سیستم با عنایت به تمامی ویژگیها و پیچیدگیهای سازمان
ایجاد یک سیستم پشتیبانی تصمیم برای مدیران در تمامی رده های عملیاتی تعمیراتی و پشتیبانی
نرم افزار جامع مدیریت نگهداری و تعمیرات
در فرهنگ جدید صنعتی، نگهداری و تعمیرات مناسب، جزء لاینفک مدیریت بهره برداری صحیح و اقتصادی از تجهیزات و ماشین آلات است. در این راستا حجم زیاد دستگاهها و فعالیتهای روزمره و پیشرفت در زمینه علوم کامپیوتری نیاز به مکانیزه نمودن نظام تعمیراتی را الزامی نموده است. سیستم مکانیزه مدیریت و نگهداری و تعمیرات CMMS در جهت مدیریت نگهداری دستگاهها در صنایع خدماتی و تولیدی مدرن مورد استفاده قرار می گیرد. نرم افزار IMPACT و ماژولهای جانبی آن یکی از این گونه نرم افزار ها می باشد که توسط شرکت سنا در ایران پیاده سازی شده است .این نرم افزار در محیط VB برنامه نویسی شده و Backend آن Oracle ۸i / ۹i میباشد .این سیستم Client/ Server بوده وتحت / ۲۰۰۰ / ۹۸/ XP NT Windows اجرا میگردد.
این نرم افزار دارای زیر سیستمهای متنوعی میباشد که اهم آن به شرح زیر است :
▪ روغنکاری دوره ای
▪ تعمیرات پیشگیرانه
▪ تعمیرات روزانه و اتفاقی
▪ تعمیرات فرصتی
▪ مونیتورینگ دستگاههای دوار
▪ تعمیرات پیش بینی
▪ کالیبراسیون
▪ بازرسی فنی و خوردگی
▪ اطلاعات مدیریت
همچنین نرم افزار فوق دارای ارتباط با سیستمهای جانبی مثل مدیریت مالی، پرسنلی ، آرشیو اسناد فنی و کنترل تولید بوده و از اطلاعات این سیستم ها استفاده کرده یا اطلاعاتی در اختیار آنها قرار می دهد.
نرم افزار فوق در صنایع مختلفی به کار گرفته شده است از جمله:
ـ Abu Dhabi Oil and Gas Company (United Arab Emirates)
ـ Bandar Imam Petrochemical Company (Iran)
ـ Indian Petrochemicals Corporation (India)
ـ Nuclear Power Corporation (India)
ـ Razi Petrochemical Co. (Iran)
ـ KCP Sugar and Industries Corporation (India)
با رشد و توسعه مکانیزاسیون و اتوماسیون صنایع و کارخانجات، سیستم های نگهداری و تعمیرات نیز گسترش فوق العاده ای یافته اند. در گسترش دانش نگهداری و تعمیرات، مباحث و مکانیزمهای جدیدی بوجود آمده اند. سیستمهای کامپیوتری نگهداری و تعمیرات(CMMS) و مفهوم قابلیت اطمینان نیز از این دسته می باشند. امروزه ارتباط تنگاتنگی بین این مفاهیم و ابزار بوجود آمده است. بطوریکه CMMS یک عامل مهم در موفقیت برنامه های نگهداری و تعمیرات برپایة قابلیت اطمینان (RCM) [۱] می باشد.
قابلیت اطمینان یکی از مفاهیم قدیمی در زمینة مدیریت دارایی ها [۲] بوده، اما در سالهای اخیر به یکی از مهمترین کانونهای توجه برای بسیاری از شرکت ها مبدل گردیده است. در نتیجه، بسیاری از عرضه کنندگان نیز سیستم های CMMS خود را بر اساس برنامه های قابلیت اطمینان ارتقاء داده اند. درادامه بحث، به اصول و ابعاد استفاده از CMMS بعنوان بخشی از برنامة جامع نگهداری و تعمیرات بر پایة قابلیت اطمینان، اشاره می شود.
۱) تجزیه و تحلیل قابلیت بحران:
با بررسی دقیق فرآیندهای پی درپی، می توان میزان قابلیت بحران هر جزء از تجهیزات و قطعات آنها را تعیین کرد؛ ورودی ها و خروجی های فرآیندهای مهم و همچنین زیر فرآیندهای مربوطه را شناسایی کرد؛ بعلاوه نقاطی را که خرابی بالقوه می تواند در ورودی ها و خروجی های مهم ایجاد اختلال کند، را معین ساخت. بسیاری از نرم افزارهای CMMS موارد: بحرانی را به صورت کدینگ در فایل اصلی تجهیزات ذخیره می کنند. بنابراین می توان نوع فعالیتهای نت پیشگیرانه [۳] و نت پیشگویانه [۴] را جهت جلوگیری از بروز خرابی در دستگاههایی که دارای قابلیت بحران بسیار بالایی هستند، تعریف کرد. سپس کاربر می تواند فعالیتهای اصلاحی مورد نظر را انجام دهد.
۲) تجزیه و تحلیل خرابی:
نواحی کدینگ شده در سیستم CMMS به شکل قابل توجهی، جمع آوری داده ها را تسهیل کرده و گزارش دهی یکپارچة خرابی ها را با محدود کردن انتخاب ها، میسر می سازد. همچنین می توان از نمودارها و گراف ها، برای توضیح بیشتر وجزء به جزء، در بسیاری از سیستم های CMMS استفاده کرد.
به عنوان مثال، گزارش خرابی ها از طریق انتخاب کد عیوب، انجام می شود. هر یک از این کدها معمولا مربوط به یکی از بخشهای موجود از قبیل موتورها، پمپها یا یاتاقانها می باشد. کدهای علت خرابی نیز قابل تعریف و شناسایی در اینگونه سیستم ها می باشد، برخی از سیستم های پیشرفته تر CMMS می توانند مجموعه ای از کدهای علت خرابی را برای هر کد عیب مطرح شدة یک دستگاه خاص، ایجاد کنند، بنابراین می توان این کدها را طبقه بندی کرد. همچنین، کدهای فعالیت، کارهایی که برای رفع یک مشکل صورت گرفته است را ذخیره می کنند. و در آخر، کدهای تأخیر که نشان دهنده علت تاخیر و توقف فعالیتعای شرکت هستند و شامل مواردی چون تأخیر در رسیدن مواد، آسیب دیدگی نیروی کار یا تغییرنوع محصول می شود. شناسایی تأخیرات پی درپی و زمان گیر، ارزش قابل ملاحظه ای در تعریف اولویتهای کاری خواهد داشت.
۳) تجزیه و تحلیل پارتو [۵]:
می توان خرابیها را با توجه به تأثیر آنها در ایمنی، بهره برداری، بازده و هزینه ها، طبقه بندی کرد. آنالیز پارتو یک ابزار آماری است که می توان با بررسی تاریخچة تجهیزات، به تناوب، تأثیر و عوامل ایجاد کنندة مشکل پی برد. جدول پارتو توزیع فراوانی کدهای عیوب را در یک صفحه گستردة رایانه ای ممکن می سازد. اکثر سیستمهای پیشرفتة CMMS از این آنالیز بهره مند هستند.
۴) تجزیه و تحلیل ریشه ای علل:
نمودار استخوان ماهی [۶] یا نمودار علت و معلول [۷] نیز یکی از فراگیرترین ابزارهای تشخیص دلایل ریشه ای خرابی می باشد. این آنالیز ابزار دستی ساده ای است که در جلسات رفع مشکل، برای شناسایی دلایل مشکلات متناوبی که نمودار پارتو ارائه کرده است، استفاده می شود. سیستم CMMS بایستی کدهای عیوب و دلایل خرابی را به فعالیتهای اصلاحی موردنظر ارتباط دهند. با توجه به نمودار علت و معلولی که ارائه می شود، می توان چندین نوع فعالیت نگهداری و تعمیرات پیشگویانه و پیشگیرانه را برای جلوگیری از وقوع خرابی ها، انتخاب کرد.
۵) تجزیه و تحلیل خصوصیات:
امروزه پیشرفته ترین سیستمهایCMMS دارای یک دانش یا به عبارتی نقشی هستند که می توانند پایگاه داده های عیب یابی ایجاد کنند، این امر کاربران را قادر می سازد تا بهترین نوع فعالیت را برای یک مشکل ایجاد شده، شناسایی کنند. به عنوان مثال، چنانچه موتور دستگاهی خراب شود، این ابزار تشخیصی، احتمال آماری بروز هر کد عیب خرابی را محاسبه کرده و سپس با بررسی داده ها، فعالیت مورد نیاز جهت اقدام را معرفی می کند. علاوه بر این اگر نرخ بالایی از خرابی در دستگاه وجود داشته باشد، می توان با بررسی سوابق آنها، به درصد احتمال بروز خرابی در یک قطعه خاص پی برد. این امر کمک می کند تا فعالیتهای پیشگیرانه و پیشگویانه مورد نیاز به انجام برسد و یا راه حل را از طریق سازندۀ دستگاه پیگیری کرد. اگر الگویی از روند بروز خرابی ها به دست آمده باشد، یک ابزار تشخیصی مبتنی بر دانش، می تواند خرابی ها را در بخشها، قطعات و تجهیزات مشابه، از قبل پیش بینی کند و این امر، کنترل بر وضعیت و شرایط قطعات کلیدی را امکانپذیر می سازد.
۶) تجزیه و تحلیل تغییر وضعیت:
فیلدهای وضعیت در یک سیستم CMMS ، باید زمان مربوط به انواع فعالیتها و تأخیرات را پیگیری کنند. فیلدهای "وضعیت سفارش کار" شامل تخصیص فعالیتهای نیروی کار، توقف به دلیل انتظار قطعات و غیره می باشد. فیلدهای "وضعیت تجهیزات یا قطعات" شامل بکارگیری، گارانتی و تعمیرات پیمانکاری می شود.
بررسی سوابق کدهای وضعیت، موارد ارزشمندی درخصوص نحوة ارتقاء قابلیت اطمینان دستگاهها در اختیار ما می گذارند. مشکلاتی از قبیل زمانهای طولانی تامین سفارشات و مجوزهای ناکافی، ممکن است باعث فعالیتهای اصلاحی غیر قابل اجتنابی شوند. تفاوتهای بین زمان چرخه [۱] اسمی و زمان چرخه واقعی تولید [۲] مشکلات مربوط به مسئولیتهای بخش نگهداری و تعمیرات را بیشترنمایان می سازد.
۷) تجزیه و تحلیل عملکرد دستگاه:
یکی از روشهای کارآمد برای متمرکز کردن فعالیتها و نگهداری و تعمیرات روی مراقبت از تجهیزات، معرفی رابطة بین قابلیت اطمینان تجهیزات و نرخ بهره وری عملی، می باشد. می توان با استفاده از سیستم ،CMMS به این امر دست یافت. در این صورت می توان سنجشهای ساده ای از قبیل هزینة نگهداری و تعمیرات برای هر واحد محصول و هزینه های مربوط به هر دقیقه از توقف تجهیزات را ردیابی کرد. جریان تجزیه و تحلیلی که در این میان به وجود می آید، از ارزش واقعی هر یک از این سنجشها مهمتر است.
۸) تجزیه و تحلیل سایر سنجش ها:
طراحان نرم افزار CMMS سنجش های دیگری را به این سیستم افزوده اند. دو مورد از این سنجش ها عبارتند از: میانگین زمانی بین دو تعمیر(MTBF) [۳] و میانگین زمانی برای انجام تعمیر(MTTR) [۴]. واحد نگهداری و تعمیرات با محاسبه و کنترلMTBF و MTTR در هر یک از دستگاههای مهم، می تواند توانایی های خود را در ارتقاء قابلیت اطمینان برآورد کند.
۹) تجزیه و تحلیل و کنترل شرایط [۵]:
این امر در حال حاضر به یکی از موارد بسیار مهم در سیستم های CMMS تبدیل شده است. سیستمهای ساده، کاربران را قادر می سازند داده های روزمرة PM (از قبیل بررسی جزء به جزء دستگاهها و نوع مصارف آنها) را ثبت کنند. سیستمهای پیشرفه تر، دارای PLCهایی هستند که جمع آوری خودکار اطلاعات را از طریق ارتباط با یک نرم افزار جانبی، میسر می سازد. این نرم افزار، داده های بدست آمده را آنالیز کرده و سپس آن دسته از فعالیتهایی که در محدودة کنترل تعریف شدة توسط کاربر نمی باشند را معرفی می کنند. زمانی که این داده ها از محدوده معین شده، فراتر روند، کاربران مطلع می گردند و فعالیتهایی از قبیل صدور سفارش کار، فرستادن نامه های الکترونیکی از قبل
۱۰) تجزیه و تحلیل هزینه های PM :
همه افراد معتقدند که نت برنامه ای [۶] نسبت به نت واکنشی [۷] ارجحیت بسیاری دارد. اما چیزی که در این بین بخوبی واضح نیست این است که نقطة برابری این دو نوع نت کجاست؟ تکنیکی که در این میان وجود دارد وگاهی اوقات به آنالیز ویبال [۸] نیز موسوم است، این است که هزینه های در حال کاهش نت برنامه ای در مقابل هزینه های در حال افزایش نت بدون برنامه، روی منحنی رسم شوند، جایی که منحنی مجموع این دو هزینه، مینیمم باشد، نقطه ای است که مقدار pm در آنجا، بهینه ترین هزینه را خواهد داشت.
۱۱) تجزیه و تحلیل PdM:
نمونة سادة این آنالیز، مقایسة تاریخچة خرابیهای یک موتور با شرایط روغنکاری قبل از وقوع آن خرابی می باشد. پس از آن می توان تا حدی نیاز به تعویض روغن، تعویض رینگها و غیره را با توجه به خصوصیات حرارتی روغن، گران روی [۹] و مقدار و نوع مواد به کار رفته در روغن را پیش بینی کرد.
۱۲) تجزیه و تحلیل چرخة عمر [۱۰]:
یکی از تصمیمات کلیدی در هر برنامة مدیریت قابلیت اطمینان این است که چه زمانی دستگاه مدنظر را تعمیر و چه زمانی آنرا با دستگاه جدیدی جایگزین کنیم. آنالیز آماری داده های تجهیزات و هزینه ها، می تواند در تصمیم گیری در خصوص تعمیر یا جایگزینی نقش بسیار مهمی را داشته باشد./
برخی از تواناییها و ویژگیهای یک نرم افزار نگهداری و تعمیرات (CMMS)
Computerized Maintenance Management System
در اردیبهشت ماه سال جاری جهت انتخاب نرم افزار نت برای یکی از شرکتها همراه مهندسین نت شرکت مذکور از پنج شرکت نرم افزاری در تهران بازدید نمودم ۰ تجربه بسیار خوبی بود خصوصا اینکه در این راه چک لیست ممیزی نیز تهیه وسیستمهابراساس آن ارزیابی گردید۰ چک لیست شامل ۵۰سئوال بود که ۲۸ مورد از سئوالات در ادامه آورده شده است :
تعاریف :
۱) تعریف و کدینگ محلهای استقرار (واحد-خط) ، ماشین ، سیستم ، مجموعه ، قطعه
۲) تعریف و کدینگ رسته های تعمیراتی ، تخصصها، پیمانکاران
۳) تعریف و کدینگ علل خرابی و توقف وهمچنین انواع فعالیتهای نت
۴) تعریف فعالیتهای نت بصورت TBM و CBM
۵) معرفی تجهیزات مورد استفاده در بازرسی فنی بهمراه واحدهای سنجش آنها
۶) امکان تعریف و کدینگ روانکارهای مورد استفاده در شرکت بهمراه روانکار های معادل آنها در نرم افزار
۷) ذخیره سازی تصاویر و نقشه ها در نرم افزار و تهیه پرینت
۸) تعریف و کدینگ شرح فعالیتهای نت بهمراه ابزارو تجهیزات مورد نیاز برای گروههای کاری مکانیک ، برق و ...
۹) قابلیت تعیین نوع برنامه ریزی برای هر فعالیت نت ۰
▪ برنامه ریزی فعالیتها و ثبت گزارش انجام برنامه ها :
۱۰) تهیه برنامه برای تمامی ماشینهای یک محل استقرار اصلی یا فرعی در محدوده زمانی دلخواه
۱۱) هشدار فعالیتهایی که زمان انجام آنها گذشته یا رسیده و برگ دستوری برای آنها صادر نشده
۱۲) برنامه ریزی و ارسال برنامه ها براساس رسته تعمیر(تخصص ) ، تناوب اجرا ، زمان اجرا ( هنگام تعطیلات و...) ، محل استقرار و ماشین
۱۳) غیر فعال نمودن برخی از آیتمهای عملیاتی یک ماشین
۱۴) برنامه ریزی فعالیتهای نت پیشگیرانه مرتبط با برنامه های CM براساس نتایج اندازه گیری انجام شده
۱۵) تصحیح آخرین تاریخ اجرای برنامه PM در صورت انجام آن بصورت EM ( بصورت اتوماتیک و یا دستی )
۱۶) ثبت گزارش انجام PM و CM، تائید گزارش و سایر اطلاعات مورد نیازدر فرم برنامه اخذ شده از سیستم
۱۷) ثبت آمار کارکرد و توقف روزانه ماشین آلات و تصحیح اتوماتیک تقویم کاری ماشینها براساس آمار مذکور
▪ تهیه گزارشات :
۱۸) گزارش شاخص قابلیت اطمینان (MTBF ) برای خط تولید ، ماشین ، مجموعه و قطعات
۱۹) گزارش شاخص قابلیت تعمیرپذیری ( MTTR) برای خط تولید ، ماشین ، مجموعه و قطعات
۲۰) گزارش تفکیک زمان توقف ماشین براساس رابطه MDT=MWT+MTTR
۲۱) گزارش شاخص میزان اثربخشی کلی ماشین آلات ( OEE )
۲۲) گزارشات TOP-TEN ( برای ماشین ، خرابی و ... )
۲۳) گزارشات میزان ، درصد و دفعات خرابی و توقف ماشینها
۲۴) محاسبه هزینه فعالیتهای نگهداری و تعمیرات
۲۵) گزارش نیروی ا نسانی مستقیم مصرف شده برروی فعالیتهای پیشگیرانه ، اضطراری و غیره
۲۶) محاسبه نسبت هزینه نت به کل هزینه تولید ( همچنین میزان هزینه نت در یک واحد محصول )
۲۷) هزینه خدمات پیمانکاری به کل هزینه های نت
۲۸) گزارشات ارزیابی کارائی گروههای مجری نت
سیستم مدیریت اسناد فنی (سما)
حفظ ، نگهداری و دسترسی سریع به اسناد از اهمیت خاصی برخوردار می باشد . با پیشرفت تکنولوژی در عصر ارتباطات و فراگیر شدن کامپیوتر و اسکنر ، اسناد به فایل های الکترونیکی تبدیل و در بانکهای اطلاعاتی ذخیره می شوند. توانایی نرم افزارها نیز ، امکان جستجو ، دسترسی و به روز کردن اسناد را به آسانترین وجه در اختیار کاربران قرار می دهد. جهت استقرار سیستم مدیریت اسناد فنی ، ابتدا طبقه بندی اسناد انجام و سپس برای هر سند نمایه سازی می شود که شامل:
▪ جایگاه سند در طبقه بندی اسناد
▪ اطلاعات عمومی شامل (واحد ، گروه کاری ، شماره زونکن.........)
▪ اطلاعات اختصاصی (شامل عنوان سند ، شماره سند ، شماره دستگاه ، سازنده ، فروشنده و........)
▪ خلاصه مباحث سند
▪ کلید واژه یا تزاروس
پس از نمایه سازی ، اسناد اسکن شده (در صورت نیاز فیلتر و پاکسازی نیز می شوند) و همراه با اطلا عات نمایه در بانک اطلاعات ذخیره می شوند. با تکمیل بانک اطلاعاتی ، نرم افزار سما کلیه امکانات را در اختیار کاربران قرار می دهد . ویژگیهای این نرم افزار عبارتند از:
▪ دو نسخه Web Base و Client Server
▪ دو زبانه (فارسی و انگلیسی)
▪ قابلیت جستجوی سریع بر اساس فیلدهای اطلاعاتی از جمله کلید واژه
▪ عدم محدودیت تعریف فیلدهای اطلاعاتی
▪ تعریف سطوح دسترسی جهت کاربران
▪ تنوع انواع دسترسی به اسناد
▪ عدم محدودیت در تعداد رکوردها و سایز اسناد
▪ انعطاف پذیری در طبقه بندی اسناد
▪ سازگاری با کلیه سیستمهای عامل
▪ طراحی با زبان برنامه نویسی ASP.NET و بانک اطلاعاتی Oracle و SQL SERVER
سیستم مدیریت اسناد فنی پتروشیمی بندر امام با بیش از ۱،۵۰۰،۰۰۰ برگ متن و نقشه به عنوان یکی از بزرگترین آرشیو های اسناد فنی کشور ، بیانگر کارایی این نرم افزار است
دوره ها :
▪ پیش نیاز دوره
▪ شغل های مرتبط
▪ رئوس مطالب
▪ بانک سوالات
▪ درخواست دوره های جدید
▪ اطلاعات پرسنل
▪ لوازم کمک آموزشی
اجرا:
▪ ثبت گزارش جلسات برگزار شده
▪ حضور و غیاب
▪ نتایج آزمون
▪ سنجش اثر بخشی دوره
▪ ارزشیابی دوره
▪ توانایی تعریف انواع نظرسنجی
تعیین و اعلام نیاز:
▪ تعیین استانداردهای آموزشی هر شغل
▪ تدوین پرونده آموزشی پرسنل
▪ اطلاعات موسسات و مدرسین آموزشی
▪ نیاز سنجی آموزشی
▪ تعیین اولویت برای دوره ها
▪ برنامه ریزی دوره ها
▪ ایجاد تقویم آموزشی
گزارش :
▪ پرونده آموزشی پرسنل
▪ تقویم آموزشی
▪ استاندارد آموزشی مرتبط با هر شغل
▪ دوره های درخواست شده
▪ گزارش جلسات برگزار شده هر دوره
▪گزارش ارزشیابی دوره های آموزشی
نرم افزار برنامه ساز
Rapid development Software
با توجه به یکپارچگی و وسعت بانک اطلاعاتی سیگمای سبز ابزار گزارش ساز امکان استخراج هر نوع گزارش ترکیبی از بانک اطلاعاتی و تغییر واسط کاربر سیگمای سبز جهت نمایش دلخواه گزارش را فراهم می کند همچنین ابزاری است برای تولید فرمهای خاص سازمان استفاده کننده که امکان توسعه سیستم سیگمای سبز را برای تامین نیازهای خاصی که به شکل عمومی در سیگمای سبز پیش بینی نشده اند را فراهم می کند.
اهداف و دستاوردهای بکارگیری:
▪ دستیابی به ابزاری سریع جهت ساخت سیستم های خاص، بدون نیاز به برنامه نویسی
▪ دستیابی به ابزاری جهت بومی سازی نرم افزار جامع سیگمای سبز در هر سازمان
▪ دستیابی به ابزاری قابل اطمینان برای اخذ هر نوع گزارش مدیریتی در کمترین زمان
▪ تهیه گزارش های تلفیقی از چند سیستم مختلف
▪ به طور معمول بکارگیری سیستم های جامع در هر سازمان و یا مؤسسه ای نیاز به بومی سازی و یا حتی ایجاد سیستم های خاص آن سازمان را دارد، که باید با بقیة اجزای سیستم جامع به صورت یکپارچه توسعه یابند و با آنها در ارتباط و تعامل باشند.
▪ جهت کاهش هزینه ها و دستیابی به امکان توسعه آسان و سریع نرم افزارهای خاص، نیاز به وجود ابزاری است که بتواند بدون نیاز به برنامه نویسی امکان طراحی و تولید نرم افزارهای خاص و بومی سازی نرم افزارهای موجود را فراهم نماید.
▪ بدیهی است که با استفاده از چنین ابزاری می توان هستة اصلی سیستم جامع شرکت سبز داده افزار را به گونه ای گسترش داد که نیازهای نرم افزاری حوزه های تخصصی هر سازمان را به شکل یکپارچه با سایر نرم افزارهای مجموعه تامین کند.
▪ شرکت سبز داده افزار در راستای تامین این نیاز بسیار مهم، مجموعه ابزاری توان مند تحت عنوان نرم افزار سیستم ساز (Green Rapid Development System) که خود شامل سه ابزار اصلی فرم ساز (Form Builder) و گزارش ساز (Report Generator) و برنامه ساز (Main Builder) می باشد را ارائه نموده است که اولا بتوان هر گونه بانک اطلاعات خاص سازمان را ایجاد و واسط کاربری لازم جهت ورود و مشاهده این اطلاعات را طراحی کرد و ثانیا بتوان در قالب بانک اطلاعاتی توسعه یافته هر گونه گزارش تلفیقی را طراحی و استخراج نمود.
امکانات و قابلیت ها:
▪ امکان طراحی واسط کاربر فرم ها به صورت دلخواه
▪ امکان طراحی واسط کاربر به صورت خودکار از روی طراحی بانک اطلاعاتی و ایجاد فرم های سیستمی
▪ امکان چند زبانه بودن فرم های تولید شده
▪ امکان پشتیبانی از انواع قالب های ساده و پیچدة فرم ها
▪ امکان استفاده از ابزارها و کنترل های آماده در ساخت فرم ها مانند ابزار تاریخ فارسی، ابزار ورود و مشاهده زمان، ابزار انتخاب از ساختار های درختی، ابزارهای استاندارد سیستمی مانند Combo Box, List Control, Text Box, Label, …
▪ امکان تنظیم منوهای اصلی و واسط کاربر سیستم ها بر اساس فرم ها و گزارش های ساخته شده
▪ امکان گردش کاری فرم ها با یکپارچگی با سیستم مدیریت گردش کار برای تمامی فرم های ساخته شده در سیستم ساز
▪ امکان وجود اصل مستند در فرم های ساخته شده با استفاده از ابزار پیوست های الکترونیکی
▪ امکان ایجاد، مشاهده و ذخیره گزارش براساس کلیه فیلدهای اطلاعاتی بانک اطلاعات سیستم جامع
▪ امکان ایجاد پرس وجو مطابق با خروجی مورد نظر گزارش
▪ امکان تغییر نام ستون های گزارش، ایجاد شروط، گروه بندی و مرتب سازی ستون های گزارش
▪ امکان تعریف هر نوع فیلتر دلخواه مرتبط بر روی گزارش
▪ امکان مشاهده نتیجه گزارش ها به صورت درختی
▪ امکان تعریف قالب ستون ها (اندازه و چیدمان ستون ها) در مشاهده گزارش
▪ امکان تعیین رنگ برای ستون های گزارش
▪ امکان انتقال گزارش ها به اکسل
▪ امکان تعریف الگوهای چاپ برای هر گزارش
▪ امکان ساختن گزارش مشابه گزارش های ساخته شده از طریق کپی از روی گزارش های موجود
▪ امکان تعریف گزارش به صورت نمودار با اشکال مختلف
نرم افزار بودجه و اعتبارات (Saab)
این نرم افزار امکان تعریف سرفصلهای بودجه و پیش بینی بودجه برای دوره های مالی مختلف و همچین کنترل فرآیندهای برنامه ریزی، تخصیص، تامین، مصرف و ... را انجام می دهد. سیستم بودجه و اعتبارات با ارتباط با سیستم حسابداری می تواند گزارشهای مختلف انحراف از بودجه و غیره را ارائه دهد.
اهداف و دستاوردهای بکارگیری:
▪ دستیابی به ابزاری جهت برنامه ریزی مالی اهداف تعیین شده سازمانی و کنترل نحوه تحقق آنها
▪ دستیابی به ابزاری جهت پیش بینی بودجه سال های آتی
▪ دستیابی به ابزاری جهت مقایسه عملکرد واقعی با پیش بینی های انجام شده در دوره های مختلف ارزیابی
دستیابی به ابزاری قابل پیکربندی برای مکانیزه نمودن مسائل مربوط به بودجه و کنترل آن به روش های مختلف به صورتی که هم در سازمان های دولتی و هم در سازمان های خصوصی قابل استفاده باشد
امکانات و قابلیت ها:
▪ امکان تعریف سرفصل های بودجه به صورت درختی با سطوح نامحدود
▪ امکان پیکربندی سیستم برای پشتیبانی از انواع روش های کنترل بودجه
▪ امکان تعریف دوره های ارزیابی بودجه
▪ امکان بودجه ریزی بر اساس مراکز هزینه و درآمد یا مراکز منابع و مصارف و کنترل آن
▪ امکان پیکربندی سیستم برای کنترل رخدادهای بودجه ای مانند اعتبارات مصوب، اعتبار تخصیص یافته، هزینه قطعی، ذخیره تعهدات احتمالی، علی الحساب، جمع کل پرداخت ها و تعهدات و مانده از تخصیص در دستگاه های دولتی
▪ امکان تحلیل منابع و مصارف در دوره های ارزیابی مختلف
▪ امکان بودجه ریزی بر اساس اطلاعات بودجة دوره های قبلی
▪ امکان ثبت اطلاعات درخواست های بودجه و ردگیری کلیه مراحل تصویب بودجه
▪ امکان مقایسة بودجه مصوب با بودجه مصرفی در هر لحظه
▪ امکان پیکربندی سیستم برای کنترل بودجه و اعتبارات در مؤسسات دولتی، خصوصی، تولیدی و غیر تولیدی
▪ امکان تعریف انواع سند بودجه
▪ امکان ثبت اسناد بودجه
▪ امکان مشاهده تراز بودجه
▪ با عملکرد یکپارچه با نرم افزار حسابداری شرکت سبز داده افزار، امکان اخذ گزارش های تفریق بودجه و سایر گزارش های مقایسه ای فراهم می شود.
▪ با انعکاس اطلاعات مالی نرم افزارهای تولید، خرید، فروش، حقوق و دستمزد و نگهداری و تعمیرات در نرم افزار حسابداری و عملکرد یکپارچه این نرم افزار با نرم افزار بودجه و اعتبارات، امکان اخذ اطلاعات لازم جهت پیش بینی بودجه سال های آتی فراهم می شود.
با عملکرد یکپارچه با نرم افزار گزارش ساز شرکت سبز داده افزار امکان اخذ گزارش های متنوع تحلیلی، آماری و نموداری از کلیه اطلاعات ثبت شده فراهم می شود
نرم افزار حقوق و دستمزد(Soda)
یک نرم افزار جامع حقوق و دستمزد می باشد که دارای قابلیت انعطاف پذیری بسیار بالایی است. به صورت یکپارچه با سایر نرم افزارهای شرکت سبزداده افزار عمل می کند.
اهداف و دستاوردها:
▪ انجام عملیات مربوط به محاسبات حقوق بر اساس قواعد و قوانین تعریف شده و ارائه گزارش های لازم
▪ دستیابی به ابزاری انعطاف پذیر و قابل اطمینان برای محاسبات حقوق و دستمزد مطابق با نیازهای سازمان های مختلف
▪ دستیابی به ابزاری قابل اطمینان برای تعریف هر نوع عامل حقوقی و محاسبة حقوق بر اساس آن
بدیهی است که سازمان ها و شرکت های مختلف در مورد سیستمهای حقوق و دستمزد نیازهای مختلفی دارند و شرکت سبز داده افزار به همین منظور سه نسخه سیستم حقوق و دستمزد به شرح زیر ارائه نموده است:
▪ نسخه ساده:
این نسخه برای استفاده سریع و آسان در مجموعه های کوچک و متوسط خصوصی بر اساس قوانین وزارت کار و امور اجتماعی طراحی و پیاده سازی شده است و تمامی پارامترهای آن از قبل پیکربندی و آماده شده است.
▪ نسخة پیشرفته:
نسخة قابل پیکربندی برای سازمان ها و مجموعه های خصوصی بر اساس قوانین کار و امور اجتماعی است.
▪ نسخة پیشرفتة دولتی:
ابزاری کامل و قابل پیکربندی برای سازمان ها و موسسات دولتی بر اساس قوانین نظام هماهنگ می باشد.
امکانات و قابلیت ها:
▪ امکان ثبت مشخصات فردی، استخدامی و سازمانی کارمندان
▪ امکان تعریف کلیه عوامل حقوقی بر طبق قواعد و قوانین تعریف شده برای آن سازمان
▪ امکان تعریف و ثبت جداول حقوق و دستمزد و محاسبة عوامل حقوقی بر اساس آنها مانند جداول بیمه، مالیات و ...
▪ امکان ثبت اطلاعات وامهای پرداختی به کارکنان، تقسیط و محاسبه در فیش های حقوقی
▪ امکان ثبت اطلاعات صندوقهای پرسنلی و انجام محاسبات مربوط به آنها در صدور فیش های حقوقی
▪ امکان ثبت، محاسبه و صدور خودکار احکام کارگزینی برای کلیه کارمندان
▪ امکان محاسبه خودکار و صدور فیش حقوقی برای کارمندان به صورت تکی، گروهی و انتخابی در بازه های زمانی مختلف
▪ امکان اعمال تغییرات ضرایب حقوقی در محاسبة حقوق
▪ امکان محاسبة خودکار عوامل حقوقی در هنگام تغییر قوانین، ضرایب حقوقی و استخدامی
▪ امکان محاسبة خودکار تفاوت احکام و دیون
▪ امکان تهیه اطلاعات به صورت فایل قابل ارائه بر روی دیسک برای فهرست های بانکی، بیمه، حقوق و ...
▪ امکان صدور خودکار اسناد حسابداری حقوق و دستمزد
▪ امکان ارتباط با سیستم مالی، حضور و غیاب، پرسنلی و ارزشیابی
گزارش ها:
برخی از گزارش های نمونة سیستم عبارتند از:
▪ امکان چاپ فیش های حقوقی بر اساس قالب های مختلف
▪ امکان اخذ گزارش بر اساس حوزه های مختلف سازمانی
▪ امکان اخذ گزارش لیست حقوقی
▪ امکان اخذ گزارش لیست بیمه
▪ امکان اخذ گزارش مالیات حقوق
▪ امکان اخذ لیست کسورات، مزایا و ...
▪ امکان اخذ گزارش وام های پرداختی
▪ امکان اخذ گزارش کارکردها، اضافه کاری ها، کسرکاری ها، تاخیرها و ...
▪ امکان اخذ گزارش ماموریت ها و مرخصی ه
(safa)(نرم افزار سفارشات و فروش کالا
سفا یک سیستم فروش مکانیزه مبتنی بر تکنولوژی بارکد است که با واسط کاربر بسیار آسانی بر روی محیط ویندوز توسعه یافته است. این سیستم می تواند به صورت یکپارچه با سیستم های خرید، حسابداری و اطلاعات پایة شرکت سبزداده افزار مورد استفاده قرار گیرد.
اهداف و دستاوردهای بکارگیری:
▪ دستیابی به ابزاری قابل اطمینان برای ساماندهی حجم بالای فروش
▪ دستیابی به ابزاری جهت افزایش سرعت فروش کالاها با استفاده از تکنولوژی بارکد
▪ دستیابی به ابزاری جهت تخمین سود اقتصادی بیشتر در خصوص فروش کالاهای خاص
▪ تشخیص کالاهای رسوب شده ای که فقط فضا اشغال کرده اند
▪ دستیابی به سکوی مناسب جهت فروش الکترونیکی کالاها از طریق اینترنت و یا اینترانت
امکانات و قابلیت ها:
▪ امکان طبقه بندی و گروه بندی کالاها
▪ امکان ثبت مشخصات عمومی و اختصاصی کالاها
▪ امکان تولید کد میله ای استاندارد و چاپ آن بر روی برچسب های مخصوص جهت الصاق بر روی کالاها
▪ امکان استفاده از بارکدخوان جهت تسریع و دقت بیشتر در عملیات
▪ امکان ثبت و نگهداری اطلاعات مشتریان
▪ امکان تعیین و تخصیص مسئول جهت پیگیری امور هر مشتری
▪ امکان ثبت انواع هزینه های فروش
▪ امکان ثبت پیش فاکتورها
▪ امکان ثبت سفارش های مشتریان
▪ امکان ثبت فاکتورهای فروش و برگشت از فروش
▪ امکان ثبت فاکتور ارائه خدمات
▪ امکان ثبت و نگهداری اطلاعات بازاریاب ها و محاسبه پورسانت
▪ امکان فروش بر اساس واحدهای مختلف کالا
▪ امکان فروش ارزی و ریالی
▪ امکان اعمال تخفیف ثابت برای گروهی از کالاها در زمان های حراج
▪ امکان وجود چندین نقطة فروش به طور هم زمان
▪ امکان تهیه و چاپ اسناد فروش مانند فاکتور فروش، برگشت از فروش، سفارش مشتری بر روی کاغذهای رولی مخصوص
▪ امکان جستجوی قوی بر روی کلیه عملیات فروش
▪ امکان عملکرد یکپارچه با سیستم های حسابداری مالی، خرید، انبار و سایر محصولات شرکت سبز داده افزار
گزارش ها:
▪ اخذ گزارش های فروش کلی و جزئی
▪ اخذ گزارش از کالای کم فروش و رسوب شده
▪ اخذ گزارش های دقیق از میزان فروش در دوره های زمانی مختلف
▪ اخذ گزارش از وضعیت مشتریان جاری، قطعی و بالقوه
▪ اخذ گزارش از سفارشات مشتری، فاکتورهای فروش و مرجوعی های فروش و ...
نرم افزار پخش کالا(sepa)
سیستم پخش دارای امکاناتی مانند برنامه ریزی مسیرها، بسته بندی کالاها و امکاناتی برای توزیع کالا می باشد.
▪ اهداف و دستاوردهای بکارگیری:
ـ دستیابی به ابزاری قابل اطمینان برای ساماندهی پخش کالا
ـ دستیابی به ابزاری برای برنامه ریزی پخش کالاها در کوتاهترین زمان ممکن و با کمترین هزینه
ـ دستیابی به ابزاری جهت تعیین مسیر بهینه پخش کالا
▪ امکانات و قابلیت ها:
ـ امکان تعریف کالاها و گروه بندی آنها بر اساس ساختار درختی
ـ امکان کدینگ کالاها با استفاده از تکنولوژی کدمیله ای
ـ امکان ثبت و نگه داری اطلاعات مشتریان به همراه اطلاعات مربوط به محل جغرافیایی آنها
ـ امکان ثبت اطلاعات نیازهای دوره ای

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
درمان اوتیسم در طب اسلامی (استاد ضیایی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند