برنز المپیاد مساوی با طلای ایران | تعبیرستان
برنز المپیاد مساوی با طلای ایرانعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

برنز المپیاد مساوی با طلای ایران

دنیای امروز را، عصر تكنولوژی به شمار می آورند. از این رو علوم پیشرفته، پدیده حاكم بر معادلات بین المللی و وزنه سنگین تعاملات در عرصه جهانی است. با علم
برنز المپیاد مساوی با طلای ایران به این واقعیت، كشورهای در حال توسعه مهم ترین و چه بسا حیاتی ترین نیاز خود را، (تولید علم) می دانند. علمی كه در سطح بالا به اهرمی انحصاری در دست قدرت های بزرگ علمی تغییر ماهیت داده است. یافتن روش های علمی در دنیای پیشرفته امروز، از یك سو مرهون تحقیق و پژوهش است و از سوی دیگر تلاش نخبگان و نوابغ جامعه بشری را می طلبد، چرا كه درك روابط و قوانین پیچیده حاكم بر شاخه های متنوع علوم از مغزهای معمولی ساخته نیست. اگر سری به باشگاه دانش پژوهان جوان زده باشید، جمع زیادی از جوانان و نوجوانانی را می بینید كه كشف بزرگ نظام آموزشی كشور به حساب می آیند، با آن كه تفاوتی با دیگران ندارند، اما نبوغ را در نگاه، برخورد و حرف هایشان می توان دید و شنید.
(نیما حافظی نژاد)، جوان ۱۷ ساله ای كه امسال مدال برنز المپیاد زیست شناسی را در آرژانتین به گردن آویخت؛ خنده رو، بشاش، پرجنب و جوش و به قول مادرش قانع و با محبت. همه آن چیزی است كه در برخورد اول با او در می یابی. وقتی به او گفتم: <خودت می دانستی كه نابغه ای؟> از خنده ریسه می رود و در همان حال با تعجب می پرسد: چی؟! من؟!
_ آرژانتین چطور بود، از آب و هوا، تعداد شركت كنندگان و نحوه اجرای المپیاد جهانی زیست شناسی صحبت كنید؟
حافظی نژاد: آب و هوا در آرژانتین خیلی سرد بود. ما در قالب یك تیم از طرف باشگاه دانش پژوهان كه قبولی برگزاری المپیادها و اعزام آنان به خارج از كشور را دارد برای مدت دو هفته به این كشور اعزام شدیم. آزمون سخت و به صورت كاملا تخصصی، بین ۱۹۰ نفر از پنجاه كشور دنیا برگزار شد و البته با آن چه كه ما در ایران گذرانده بودیم قدری تفاوت داشت.
_ چه تفاوت هایی در آن بود؟
حافظی نژاد: منظورم بیشتر از نظر امكانات است. مثلا این كه تعدادی از سوالات در مورد شناسایی دقیق صدف ها بود و برای این منظور در آزمون صدف های مختلفی را روبه روی ما گذاشتند كه ما تاكنون هیچ كدام از این صدف ها و به طور كلی هیچ صدفی را در كلاس های درسی خود ندیده بودیم.
ـ رابطه بین شركت كنندگان ایرانی با دیگر كشورها چطور بود؟
حافظی نژاد: روابط بین ما و آنان دو وجه داشت. وجه اول در قالب دسته ای بود كه با ما خیلی دوست بودند، مثل آلمان ها، بلغار ها و ترك ها و دسته دیگر كه بسیار از ما می ترسیدند مثل انگلیسی ها.
ـ چه نكته ای در آن جا برایتان جالب بود؟
حافظی نژاد: در آن جا متوجه شدم غالب ایرانی ها افراد باهوشی هستند و این كه آدم هر جایی كه باشد مثل كشور خودش نمی شود.
ـ به چه مغزی (متفكر) می گویند؟
حافظی نژاد: مغزی كه از حداقل اطلاعات داده شده، بیشترین درك را بتواند ارایه دهد. مهم نیست فرد چقدر اطلاعات دارد، مهم این است كه از دانسته هایش بیشترین بهره را بجوید.
ـ تعریف هوش از نظر شما چیست؟
حافظی نژاد: به نظر من هوش یعنی توانایی افراد از درك لحظه هایشان؛ بهترین استفاده در سخت ترین موقعیت ها و این كه در هر موقعیتی بتوان بهترین كار را انجام داد. فرد باهوش كسی است كه بتواند الگوهای موجود در جهان كه تابع قانونی هم هستند، را بهتر تشخیص دهد.
ـ چرا و دلیلش چیست؟
حافظی نژاد: این برمی گردد به قسمت اعظم فكر آدم ها. كسی نمی تواند به شما یاد بدهد باهوش باشید، ولی می تواند یاد بدهد كه چطوری فكر كنید.
ـ یك مثال روشن بزنید؟
حافظی نژاد: مثل دستگاهی كه خراب است. فردی می تواند این دستگاه را درست كند كه فكر منظم و طبقه بندی شده داشته باشد. شما می خواهید یك مسئله ای را حل كنید، برای پاسخ به مسئله تعدادی مسیر وجود دارد. اگر منظم فكر كنید، ممكن است در لابه لای این مسیرها دچار آشفتگی شوید اگرچه بتوانید آن مسیرها را به طور كامل تحلیل كنید، ولی چون تحلیل آشفته ای داشته اید به جواب نمی رسید.
فرد باهوش در ذهنش با یك نگاه تعداد زیادی كاغذ اطلاعاتی درمی آورد، چون تعداد آنها زیاد است تعداد زیادی جواب دارد، ولی فردی كه منظم فكر می كند چون به طور منظم كاغذها را چیده است می تواند بهترین را جدا كند. هر چند كه آن كاغذ عمق معنایی آن كاغذ فرد باهوش را نداشته باشد.
ـ نقش ژنتیك در تولید هوش به چه میزان است؟
حافظی نژاد: بسیار زیاد، در واقع وابسته به خود افراد است.
ـ فكر می كنید ده سال بعد كجا ایستاده اید؟
حافظی نژاد: به آینده فكر، ولی در لحظه زندگی می كنم. سعی می كنم تصویر خوبی از الان بسازم، تصویری را در ذهنم نمی پرورانم كه شاید مسیر رسیدن به آن در زندگیم وجود نداشته باشد، ولی سعی می كنم در بین اتفاقاتی كه رخ می دهند آن چیزی را كه دلم می خواهد انتخاب كنم، در واقع آن چیزی كه برایم اهمیت دارد، رضایت مندی است و این كه ده سال بعد فكر نكنم، جایی را اشتباه كرده ام.
ـ آیا هر چه را كه می خواسته اید به دست آوردید؟
حافظی نژاد: نه، همین مدال برنز برای من یك شكست بود. حدود یك ربع پس از اعلام نتایج توجیه نبودم، اگرچه بعد از آن اراده كرده ام این شكست را جبران كنم.
ـ اوقات فراغت را چطور می گذرانید؟
حافظی نژاد: آهنگ و موزیك گوش می كنم و به سینما می روم.
ـ نام آخرین فیلمی كه دیدید چه بوده است؟
حافظی نژاد: (سوغات فرنگ)، چون فیلمی معناگرا بود، خیلی از آن خوشم آمد.
ـ به عنوان آخرین سوال، كاستی های نظام آموزشی كشورمان در چیست؟
حافظی نژاد: این سوال شما مثل این است كه شما از من بخواهید نقطه اول یك دایره را به شما نشان بدهم.
علاوه بر نقش ژنتیك در تولید هوش كه نیما به آن اشاره كرد، قطعا وضعیت محیطی نیز در پرورش باروری آن موثرند. از جمله مهم ترین موقعیت محیطی می توان به نقش مهم خانواده در شكل گیری و پرورش توانایی ها و قابلیت های فردی همچون استعداد، تمركز، حافظه، اعتماد به نفس، هوش و... اشاره كرد. چرا كه یك فرد هر چند كه بسیار باهوش باشد، چنانچه از بسترهای مناسب خانوادگی برخوردار نباشد نمی تواند مسیرهای ترقی را طی كند.
به این منظور با خانواده نیما نیز به گفتگو نشستیم تا از ضوابط و قوانین و همین طور روابط بین اعضای خانواده جویا شویم. مصاحبه ما ابتدا با مادر و سپس با پدر نیما حافظی نژاد را بخوانید:
ـ چند فرزند دارید؟
مادر نیما: دو فرزند، یك دختر به نام (نوشین) كه ۲۷ ساله است و فوق لیسانس مهندسی شیمی دارد و فرزند دیگرم نیما كه ده سال از او كوچك تر است.
ـ روابط در خانواده شما چگونه است و آیا مقررات خاصی بر خانواده حكمفرماست؟
مادر نیما: بله، پدر نیما فردی قانونمند هستند، به طور مثال دوست ندارند فرزندشان شب و به تنهایی در منزل كسی بماند. البته این به منظور عدم آزادی نیست. آزادی در خانواده حكمفرماست، مگر در بعضی از موارد اعتقادی. در مورد روابط هم باید بگویم الحمدا... همه با هم روابط خوبی داریم و یك مسئله ای كه از بقیه مهم تر است، آرام صحبت كردن در خانواده است. ما بلند حرف زدن را بین اعضای خانواده خوب نمی دانیم.
احساس پدر نیما را از موفقیت پسرش پرسیدم. وی گفت: (خوشحال هستم چیزی بیشتر از یك خوشحالی تنها).
ـبه كدام وجه فرزندتان افتخار می كنید؟
پدر نیما: شخصیت او مهم تر از هر چیزی است. من به شخصیت سالم و خوب او افتخار می كنم.
ـ و سخن پایانی از زبان برنده مدال برنز المپیاد جهانی زیست شناسی.
حافظی نژاد: از خانواده خوبم و مسئولین محترم باشگاه دانش پژوهان جوان، به ویژه جناب (صولتیان) كه با حمایت ها و دلگرمی هایشان این موفقیت را برایم مسیر ساختند، تشكر می كنم.خانواده سبز

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
وزنه بردار و سیاست !!!!؟؟؟؟ (آقای رائفی پور)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند