فیلترهای مصنوعی لوله زهکش | تعبیرستان
فیلترهای مصنوعی لوله زهکشفنی و مهندسیعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

فیلترهای مصنوعی لوله زهکش

موضوع زهکشی دارای سابقه چند هزار ساله است و طی این مدت به روش های مختلف مورد توجه بوده و ادوات و لوازم مختلف انجام می گرفته است در نهایتاً
فیلترهای مصنوعی لوله زهکش در دهه ۹۰ بررسی های علمی مؤسسه های کشاورزی جهت بهبود مزارع و ارتقاء کیفیت و بازدهی بیشتر شروع و هم زمان با مطالعات علمی تجهیزات و لوازم تکنولوژی مورد استفاده در پروژه های زهکشی نیز شکل گرفت و توانسته نیازهای مهندسی پروژه های زهکشی برآورده سازد.
یکی از این ابزارها لوله های زهکشی بود که محققان و مجریان و بهره برداران پروژه های زهکشی محصولی را می خواستن که طول عمر آن حداقل ۳۰ سال، قیمت ارزان، مقاومت در مقابل بار خارجی، عدم تأثیرپذیری در مقابل خورندگی ها و وزن سبک و قابل اجرائی سریع و آسان از فاکتورهای اصلی لوله مورد نظر بود که دهه ۹۰ این محصول دور تکامل خود را طی نمود و لوله مورد بحث از نوع پلیمری با جنس PVC گروگیت به جامعه مهندسی دست اندرکار پروژه های زهکشی معرفی گردید که مورد استقبال مجریان پروژه ها قرار گرفته است و اکنون به دلیل داشتن کلیه خصوصیات مورد احتیاج زهکشی زیر زمینی به عنوان بهترین لوله زهکشی تلقی می گردد.
محصول فوق طری طراحی گردیده است که در صورت عدم وجود امکانات ماشین آلات سنگین مانند ترینجر با حداقل نیروی انسانی قابل اجرا می باشد. یکی از مسائل مهم در اجرای لوله زهکشی زیرزمینی فیلتر کردن لوله زهکش جهت جلوگیری از مسدود شدن سوراخ های زهکش است که این موضوع تا چند سال پیش در سرتاسر دنیا و در پروژه های بزرگ زهکشی های انجام شده در آمریکا، کانادا و اروپا با استفاده از شن دانه بندی شده انجام می پذیرفته است.
این موضوع در کشور ایران نیز با استفاده از تجارب کشورهای پیشرفته در این نوع پروژه ها و با در نظر گرفتن نوع خاک منطقه توسط متخصصان امر صورت می گیرد.
در چند سال اخیر تحقیقات زیادی در خصوص جایگزینی مصالح بهتر با طول عمر مورد نیاز پروژه ها و قیمت ارزان تر نسبت به شن دانه بندی شده صورت پذیرفته است و این موضوع در ایران نیز توسط دست اندرکاران پروژه های زهکشی زیرزمینی مانند مسئولین جهاد کشاورزی، واحدهای تحقیقاتی، مهندسین مشاور مورد توجه قرار گرفته است و پیگیر جایگزین مصالح جدید هستند که تاکنون چندین پروژه کوچک به صورت پایلوت با انواع فیلترهای الیاف مصنوعی انجام گرفته است که تحقیقات بر عملکرد آن ادامه دارد. انواع فیلترهای مصنوعی جهت جایگزینی در مراکز تحقیقاتی بزرگ کشورهای پیشرو در امر زهکشی مورد آزمایش قرار گرفته است عبارتند از الیاف نارگیل، ساقه های برنج و گندم، الیاف های مصنوعی از جنس PP (اپلی پروپلین) PE (پلی اتیلن) و پلی استایرین .... می باشد.
طرح آزمایشی استفاده از فیلتر مصنوعی (پوشش لوله با الیاف مصنوعی) به جای شن دانه بندی شده در پروژه های زهکشی هلند در پروژه DRI تحت عنوان DRP انجام گرفت و انیستیتو بازیافت و توسعه زمین هلند مسئولیت بررسی پروژه و عملکرد آن را به عهده گرفت که نوع خاک، درصد شوری، آبدهی لترال ها تأثیرات شیمیائی .... بر روی آن در سطح متوسط انجام گرفت و هم زمان با تحقیقات مرکز فوق انیستیتو تحقیقاتی کانادا و امور کشاورزی آمریکا نیز استفاده از فیلترهای مصنوعی (پوشش الیاف مصنوعی) را در بخشی از پروژه های اجرائی به صورت پیلوت به کار بردند.
نهایتاً بعد از چند سال بررسی و تحقیق، استاندارهای مربوط به انواع فیلترها با توجه به انواع خاک مختلف تعیین گردید که تاکنون پروژه های بزرگی مانند پروژه های زهکشی زیرزمینی حوزه نیل در مصر، پروژه های زهکش DRI و DRII پاکستان و پروژه های بزرگ زهکشی در هلند، آلمان، فرانسه، کانادا، هند و آمریکا با فیلتر مصنوعی انجام شده نشان داد که در صورت رعایت استانداردهای تعیین شده برای استفاده از فیلترهای مصنوعی و مطالعه انواع خاک های محل اجرای پروژه های زهکشی می توان از فیلتر مصونوعی با توجه به نوع خاک انتخاب و استفاده نموده که ضمن کاهش هزینه اجرای پروژه از مزایای بیشتری مانند عدم تخریب منابع طبیعی مانند رودخانه ها و کوه ها جهت تأمین شن دانه بندی شده، افزایش طول عمر بهره برداری، رسوب پذیری کمتر برخوردار می باشد.
اطلاعات و بررسی ها که در ادامه ملاحظه می فرمائید حاصل تحقیقات و نتایج به دست آمده طی چند دهه گذشته دانشمندان و محققان در امر زهکشی زیرزمینی مانند آقای دکتر ویلم ولت من (Dr.William Valtman) واحد مهندسی زهکشی انیستیتو تحقیقاتی هلند و آقای دکتر کمال امارا (Dr. AKamal Omera) مدیر واحد تکنولوژی زهکشی مرکز فوق انجام پذیرفته است که بدون تدخل و تصرف توسط واحد تحقیق و توسعه شرکت آب و خاک شهراب گستر ترجمه گردیده است.
امیدوار است که اطلاعات ارائه شده بتواند در ارتقاء کیفیت بهره وری پروژه های زهکشی کشور مؤثر باشد.مجله مهر آب

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
ثواب یک سوره برای همه اموات! (استاد محمدی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند