دفع بلا با صدقه | تعبیرستان
دفع بلا با صدقهمذهبیدانستنیها
×
بستن

دفع بلا با صدقه

احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. همچنین توجه کنید که صدقه فقط پول دادن به فقیر نیست (در این مورد در قسمت "انواع صدقه" بیشتر توضیح می‌دهم).
پیامبر اسلام (ص) می‌فرمایند: صدقه بلا را برطرف می‌كند و موثرترین داروست و قضای حتمی را دفع می‌کند و درد و بیماری‌ها را چیزی جز دعا و صدقه از بین نمی‌برد (الصَّدَقَةُ تَدْفَعُ الْبَلَاءَ وَ هِیَ أَنْجَحُ دَوَاءً وَ تَدْفَعُ الْقَضَاءَ وَ قَدْ أُبْرِمَ إِبْرَاماً وَ لَا یَذْهَبُ بِالْأَدْوَاءِ إِلَّا الدُّعَاءُ وَ الصَّدَقَة - بحارالأنوار، ج 93، ص 137، ح71).
همچنین ایشان فرموده‌اند که: صدقه، هفتاد نوع بلا را دفع می‌كند كه ساده‌ترین آنها جذام و پیسی است ( الصَّدَقَةُ تَمنَعُ سَبعینَ نَوعا مِن أنواعِ البَلاءِ، أهوَنُها الجُذامُ و البَرَصُ _ کنزالعمال). مرگ حق است و هر کسی طعم آن را می‌چشد ولی نوع بد آن را می‌توان با صدقه دفع کرد، همان‌طور که امام محمدباقر (ع) فرموده اند: كار خیر و صدقه، فقر را می‌بَرند، بر عمر می‌افزایند و هفتاد مرگ بد را از صاحب خود دور می‌كنند (اَلبِرُّ وَ الصَّدَقَةُ یَنفیانِ الفَقرَ وَ یَزیدانِ فِی العُمرِ وَ یَدفَعانِ عَن صاحِبِهِما سَبعینَ میتَةَ سوءٍ -  من لا یحضره الفقیه، ج 2، ص 66، ح 1729).
انواع صدقه
تا اینجا راجع به دور کردن بلا و مصیبت با استفاده صدقه صحبت کردیم و جا دارد که راجع به انواع صدقه نیز صحبت کنیم. زیرا خیلی‌ها فکر می‌کنند صدقه فقط این است که یک سکه صد تومانی را در دست یک فقیر بگذارند.
پیامبر اسلام (ص) می‌فرمایند که: هر نیکی صدقه است (كُلُّ مَعروفٍ صَدَقةٌ – کافی ج4). مسلماً با توجه به احادیثی که گفته خواهد شد، در این حدیث شریف منظور پیامبر (ص) نیکی به "دیگران" است و نه اینکه غذا بخورم و بگویم این هم نیکی به شکم خودم!
در ادامه احادیثی که در مورد انواع صدقه می‌باشد گفته خواهد شد و با توجه به آنها باید دیگر برای شما مسلم و قطعی باشد که صدقۀ مالی یکی! از انواع صدقه است:
پیامبر اسلام (ص) فرموده‌اند: بر هر مسلمانی است كه هر روز صدقه بدهد. به ایشان عرض کردند چه كسی توان انجام این كار را دارد؟ حضرت فرمودند: برداشتن چیزهای آسیب رسان از سر راه صدقه است؛ نشان دادن راه به كسی صدقه است؛ عیادت از بیمار صدقه است؛ امر به معروف صدقه است؛ نهی از منكر صدقه است و سلام را جواب دادن صدقه است (بحارالانوار، ج 72). امام صادق (ع) فرموده‌اند: فهماندن سخن به ناشنوا، بدون آن كه از این كار اظهار ناراحتی كنی، صدقه ای گواراست (إسماعُ الأصَمِّ مِن غَیرِ تَضَجُّرٍ صَدَقةٌ هَنِیئَةٌ - میزان الحكمه جلد 6).
همچنین ایشان فرموده‌اند که: صدقه‌ای كه خدا آن را دوست دارد عبارت است از : اصلاح میان مردم هرگاه رابطه‌شان تیره شد و نزدیك كردن آنها به یكدیگر هرگاه از هم دور شدند (إصلاحٌ بینَ الناسِ إذا تَفاسَدُوا، و تَقارُبٌ بَینَهِم إذا تَباعَدُوا. میزان الحكمه جلد 6).

نویسنده: عبادنژاد
منبع: تعبیرستان
تاریخ ارسال: 1395/01/10


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
پیام عضو تعبیرستان:
anita
18:25 - 95/02/30
سلام - انجام بعضی کارهای نیک در حق دیگران صرفا به خاطر علاقه ی شخصی خود فرد به انجام آن کارها، در پیشگاه خداوند چگونه است؟ ادامه پیام ...
2 پاسخ
 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
افزایش اندازۀ آلت 2 (دکتر مدیر)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند