سدجیرفت | تعبیرستان
سدجیرفتفنی و مهندسیعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

سدجیرفت

زمین شناسی:
مخزن دریاچه در یک منطقه محدود بین سنگ ای آذرین در شما و سنگ های رسوبی در جنوب قرار گرفته است. هلیل رود روی یک
سدجیرفت بستر آبرفتی که سنگ های مارنی و ماسه ای (فلیش را می پوشاند جاری است. محل احداث سد گلوگاه آهکی واقع وی فلیش نفوذناپذیر می باشد. وجود لایه نفوذ پذیر در بالا دست محل احداث سد باعث گردید تا پرده عایق گسترده ای در طرفین و زیر بدنه سد پیش بینی گردد. این پرده آب بند تا محل تماس سنگ های آهکی با فلیش نفوذناپذیر ادامه یافته است.
▪ سازه های جنبی:
سد جیرفت دارای سازه های جنبی بامشخصات زیر می باشد:
الف) تونل انحراف موقت به طول ۲۴۶ متر با قطر تمام شده ۲/۷ متر که پس از اتمام عملیات ساختمانی مسدود گردید.
ب) نیروگاه برق آبی ـ تونل آبرسانی مورد نیاز نیروگاه از طریق دو آبگیر واقع در بالا دست سد وارد تونلی به طول ۲۴۵۰ متر و با قطر ۳ متر و ضخامت ۱۰ میلیمتر و شیب ۰۰۲/۰ شده و پس از عبور از یک دستگاه شیر پروانه ای به داخل چاه عمودی به عمق ۱۰۰ متر سرازیر شده و پس از طی مسافتی افقی به طول ۳۵۰ متر وارد نیروگاه می شود. به منظور استهلاک ضربه قوچ در محل شیر پروانه ای چاه تعادل به قطر ۶ متر و ارتفاع ۸۱ متر و گالری انبساط به طول ۱۵۰ متر و به قطر ۶/۳ تعبیه گردیده است.
▪ نیروگاه دارای مشخصه های زیر می باشد:
حفاری ۵۵۰۰ متر مکعب، بتن ریزی ۱۹۲۲۶ متر مکعب، ۱۲۳۳ تن آرماتور، مساحت کل (در شش طبقه) ۱۸۵۰ متر مربع.
▪ تجهیزات نیروگاه عبارت است از:
دو توربین به قدرت ۱۵ mw و دبی ۵/۱۲ متر مکعب بر ثانیه از نوع فرانسیس، دو ترانسفور ماتور به قدرت ۲۰ مگاولت آمپر. با توجه به میزان آب آوری رود، خانه هلیل رود میزان متوسط تولید انرژی با اطمینان ۵۹ درصد، ۵/۴۳ مگاوات ساعت، با اطمینان ۸۵ درصد، ۷۵ مگاوات ساعت و بالاخره با اطمینان ۵۰ درصد معادل ۸۵ مگاوات ساعت می باشد.
▪ کلیات:
سد جیرفت در مرکز جنوب شرقی ایران، در منتهی الیه شرقی جبال زاگرس، در ۲۵۰ کیلومتری جنوب کرمان، در ۴۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان جیرفت و با اهداف زیرروی رودخانه هلیل رود ساخته شده است:
ـ ذخیره آب و بهره برداری از آن جهت آبیاری یازده هزار هکتار اراضی زیر دست
ـ تولید انرژی برقابی
ـ جلوگیری از خسارت ناشی از طغیان های فصلی
ـ و بالاخره تغذیه مصنوعی منابع آب های زیرزمینی
ـ مشخصات سد:
سد جیرفت یک سد بتنی دو قوسی با ارتفاع ۱۳۴ متر از پی و طول تاج ۲۷۷ متر می باشد. ضخامت سد در کف ۱۷ متر و در تاج ۵ متر، می باشد حجم بتن بدنه سد ۳۶۲۰۰۰ متر مکعب و حجم حفاری معادل ۲۵۴ هزار متر مکعب است. سطح دریاچه در رقوم حداکثر ۹ میلیون متر مربع و در رقوم نرمال ۸/۴۵ میلیون متر مربع می باشد. آب بندی زیر و اطراف سد با ایجاد پرده ای به مساحت ۱۲۸،۰۰۰ متر مربع و از طریق ۱۳۰،۰۰۰ متر حفاری و تزریق ۱۳،۰۰۰ تن سیمان تأمین شده است. حداکثر عمق حفاری تزریق در راستای تاج سد در تکیه گاه ها ۲۰۰ متر و در کف ۱۰۰ متر می باشد.
سد جیرفت مجهز به دو دریچه سطحی به ابعاد ۹٭۱۴۵ متر باقابلیت عبوردهی ۲۷۵۰ متر مکعب بر ثانیه، دو دریچه میانی به ابعاد ۵/۷٭۵/۷ متر با قدرت عبوردهی ۳۳۰۰ مترمکعب بر ثانیه و بالاخره دو دریچه کف به ابعاد ۵/۱٭۳۵/۱ متر و با قابلیت عبوردهی ۱۶۴ متر مکعب بر ثانیه می باشد.ماهنامه مهرآب

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
پاسخ کوبنده شهسواری به جواد هاشمی
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند