غنی سازی اورانیوم یعنی چه | تعبیرستان
غنی سازی اورانیوم یعنی چهفنی و مهندسیعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

غنی سازی اورانیوم یعنی چه

استفاده اصلی از انرژی هسته ای، تولید انرژی الكتریسته است. این راهی ساده و كارآمد برای جوشاندن آب و ایجاد بخار برای راه اندازی توربین های مولد است. بدون راكتورهای
غنی سازی اورانیوم یعنی چه موجود در نیروگاه های هسته ای، این نیروگاه ها شبیه دیگر نیروگاه ها زغال سنگی و سوختی می شود. انرژی هسته ای بهترین كاربرد برای تولید مقیاس متوسط یا بزرگی از انرژی الكتریكی به طور مداوم است. سوخت اینگونه ایستگاه ها را اوانیوم تشكیل می دهد.چرخه سوخت هسته ای تعدادی عملیات صنعتی است كه تولید الكتریسته را با اورانیوم در راكتورهای هسته ای ممكن می كند.اورانیوم عنصری نسبتاً معمولی و عادی است كه در تمام دنیا یافت می شود. این عنصر به صورت معدنی در بعضی از كشورها وجود دارد كه حتماً باید قبل از مصرف به صورت سوخت در راكتورهای هسته ای، فرآوری شود.الكتریسته با استفاده از گرمای تولید شده در راكتورهای هسته ای و با ایجاد بخار برای به كار انداختن توربین هایی كه به مولد متصل اند تولید می شود.سوختی كه از راكتور خارج شده، بعداز این كه به پایان عمر مفید خود رسید می تواند به عنوان سوختی جدید استفاده شود.فعالیت های مختلفی كه با تولید الكتریسیته از واكنش های هسته ای همراهند مرتبط به چرخه سوخت هسته ای هستند. چرخه سوختی انرژی هسته ای با اورانیوم آغاز می شود و با انهدام پسمانده های هسته ای پایان می یابد. دوبار عمل آوری سوخت های خرج شده به مرحله های چرخه سوخت هسته ای شكلی صحیح می دهد.
اورانیوم
اورانیوم فلزی رادیواكتیو و پرتوزاست كه در سراسر پوسته سخت زمین موجود است. این فلز حدوداً ۵۰۰ بار از طلا فراوان تر و به اندازه قوطی حلبی معمولی و عادی است. اورانیوم اكنون به اندازه ای در صخره ها و خاك و زمین وجود دارد كه در آب رودخانه ها، دریاها و اقیانوس ها موجود است. برای مثال این فلز با غلظتی در حدود ۴ قسمت در هر میلیون (ppm۴) در گرانیت وجود دارد كه ۶۰ درصد از كره زمین را شامل می شود، در كودها با غلظتی بالغ بر ppm۴۰۰ و در ته مانده زغال سنگ با غلظتی بیش از ppm۱۰۰ موجود است. اكثر رادیو اكتیویته مربوط به اورانیوم در طبیعت در حقیقت ناشی از معدن های دیگری است كه با عملیات رادیواكتیو به وجود آمده اند و در هنگام استخراج از معدن و آسیاب كردن به جا مانده اند.چند منطقه در سراسر دنیا وجود دارد كه غلظت اورانیوم موجود در آنها به قدر كافی است كه استخراج آن برای استفاده از نظر اقتصادی به صرفه و امكان پذیر است. این نوع مواد غلیظ، سنگ معدن یا كانه نامیده می شوند.
- چرخه سوخت هسته ای
استخراج اورانیوم
هر دو نوع حفاری و تكنیك های موقعیتی برای كشف كردن اورانیوم به كار می روند، حفاری ممكن است به صورت زیرزمینی یا چال های باز و روی زمین انجام شود.در كل، حفاری های روزمینی در جاهایی استفاده می شود كه ذخیره معدنی نزدیك به سطح زمین و حفاری های زیرزمینی برای ذخیره های معدنی عمیق تر به كار می رود. به طور نمونه برای حفاری روزمینی بیشتر از ۱۲۰ متر عمق، نیاز به گودال های بزرگی بر سطح زمین است؛ اندازه گودال ها باید بزرگتر از اندازه ذخیره معدنی باشد تا زمانی كه دیواره های گودال محكم شوند تا مانع ریزش آنها شود. در نتیجه، تعداد موادی كه باید به بیرون از معدن انتقال داده شود تا به كانه دسترسی پیدا كند زیاد است.حفاری های زیرزمینی دارای خرابی و اخلال های كمتری در سطح زمین هستند و تعداد موادی كه باید برای دسترسی به سنگ معدن یا كانه به بیرون از معدن انتقال داده شوند به طور قابل ملاحظه ای كمتر از حفاری نوع روزمینی است.
مقدار زیادی از اورانیوم جهانی از (ISL) (In Sitaleding) می آید. جایی كه آب های اكسیژنه زیرزمینی در معدن های كانه ای پرمنفذ به گردش می افتند تا اورانیوم موجود در معدن را در خود حل كنند و آن را به سطح زمین آورند. (ISL) شاید با اسید رقیق یا با محلول های قلیایی همراه باشد تا اورانیوم را محلول نگهدارد، سپس اورانیوم در كارخانه های آسیاب سازی اورانیوم، از محلول خود جدا می شود.در نتیجه انتخاب روش حفاری برای ته نشین كردن اورانیوم بستگی به جنس دیواره معدن كانه سنگ، امنیت و ملاحظات اقتصادی دارد.در غالب معدن های زیرزمینی اورانیوم، پیشگیری های مخصوصی كه شامل افزایش تهویه هوا می شود، لازم است تا از پرتوافشانی جلوگیری شود.
آسیاب كردن اورانیوم
محل آسیاب كردن معمولاً به معدن استخراج اورانیوم نزدیك است. بیشتر امكانات استخراجی شامل یك آسیاب می شود. هرچه جایی كه معدن ها قرار دارند به هم نزدیك تر باشند یك آسیاب می تواند عمل آسیاب سازی چند معدن را انجام دهد. عمل آسیاب سازی اكسید اورانیوم غلیظی تولید می كند كه از آسیاب حمل می شود. گاهی اوقات به این اكسیدها كیك زرد می گویند كه شامل ۸۰ درصد اورانیوم می باشد. سنگ معدن اصل شاید دارای چیزی در حدود ۱/۰ درصد اورانیوم باشد.در یك آسیاب، اورانیوم با عمل سنگ شویی از سنگ های معدنی خرد شده جدا می شود كه یا با اسید قوی و یا با محلول قلیایی قوی حل می شود و به صورت محلول در می آید. سپس اورانیوم با ته نشین كردن از محلول جدا می شود و بعداز خشك كردن و معمولاً حرارت دادن به صورت اشباع شده و غلیظ در استوانه های ۲۰۰ لیتری بسته بندی می شود.باقیمانده سنگ معدن كه بیشتر شامل مواد پرتوزا و سنگ معدن می شود در محلی معین به دور از محیط معدن در امكانات مهندسی نگهداری می شود. (معمولاً در گودال هایی روی زمین).پس مانده های دارای مواد رادیواكتیو عمری طولانی دارند و غلظت آنها كم خاصیتی سمی دارند. هرچند مقدار كلی عناصر پرتوزا كمتر از سنگ معدن اصلی است و نیمه عمر آنها كوتاه خواهد بود اما این مواد باید از محیط زیست دور بمانند.
تبدیل و تغییر
محلول آسیاب شده اورانیوم مستقیماً قابل استفاده به عنوان سوخت در راكتورهای هسته ای نیست. پردازش اضافی به غنی سازی اورانیوم مربوط است كه برای تمام راكتورها لازم است.این عمل اورانیوم را به نوع گازی تبدیل می كند و راه به دست آوردن آن تبدیل كردن به هگزا فلورید (Hexa Fluoride) است كه در دمای نسبتاً پایین گاز است.در وسیله ای تبدیل گر، اورانیوم به اورانیوم دی اكسید تبدیل می شود كه در راكتورهایی كه نیاز به اورانیوم غنی شده ندارند استفاده می شود.بیشتر آنها بعداز آن كه به هگزافلورید تبدیل شدند برای غنی سازی در كارخانه آماده هستند و در كانتینرهایی كه از جنس فلز مقاوم و محكم است حمل می شوند. خطر اصلی این طبقه از چرخه سوختی اثر هیدروژن فلورید است .پایگاه علمی خواجه نصیر

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
سقط جنین کنی تباه میشی (حجت الاسلام مومنی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند