سازگاری مرکب ها و ورنی ها | تعبیرستان
سازگاری مرکب ها و ورنی هاعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

سازگاری مرکب ها و ورنی ها

در چاپ بسته بندی و برچسب وقتی بخواهیم به حداکثر براقیت دست پیدا کنیم، سه راه داریم:
۱) UV روی UV : چاپ یک لایه ورنی یووی روی مرکب
سازگاری مرکب ها و ورنی ها یووی حداکثر براقیت را به ما می دهد. نکته مهم انتخاب ماشینی است که تحویل دوتایی داشته باشد. بدین ترتیب یک لایه ورنی قبل از عبور از خشک کن یووی وقت کافی دارد تا یک دست و طراز شود و براقیت بالایی را تامین کند. در انتخاب ماشین هایی که مرکب و ورنی یووی را چاپ می کنند باید به خاطر داشت که چاپ مرکب معمولی با این دستگاه ها غیرممکن است.
۲) ورنی روی ورنی: هرگاه ورنی یووی روی مرکب های معمولی خیس چاپ شود، مرکب، بخش زیادی از ورنی را به خود می کشد و جذب می کند و در نتیجه براقیت به طور قابل ملاحظه ای افت می کند.
دستگاه های ورنی زنی دو مرحله ای برای این طراحی شده اند که ابتدا یک لایه ورنی پایه آبی روی مرکب افست زده شود تا بدین طریق منافذ لایه مرکب بسته شود و سپس لایه ورنی یووی اعمال شود. این ماشین ها برای هر مرحله از ورنی یک خشک کن مجزا دارند. IR) برای ورنی پایه آبی و UV برای ورنی نهایی) که اندازه و قیمت ماشین را افزایش می دهد. تنوع ورنی زنی با این روش بالاتر است و حتی می توان انواع روش های ورنی زنی مات و براق را انجام داد. بعضی از ماشین های با دو برج ورنی زنی، یک واحد اضافی چاپ فلکسو هم دارند که قبل از رنگ اول افست قرار می گیرد. این واحد فلکسو یک لایه زیر کار سفید پشت پوش را چاپ می کند.
۳) ورنی UV روی مرکب هیبرید: ماشین های هیبرید برخلاف ماشین های یووی، بهترین خصوصیات دو روش قبل را یکجا و با هم دارند. تنوع تولید با ماشین ها و مرکب های هیبرید مشابه روش دوم یعنی ورنی یووی روی مرکب ورنی پایه آب است. و برخلاف روش اول یعنی ورنی یووی روی مرکب یووی محصولات چاپی متنوع تری را پاسخگوست. کار کردن با این ماشین ها برای ماشین چی آسان تر از کار کردن روی ماشین های ورنی یووی روی مرکب یووی است.
لذا این روش انتخاب بهتری برای تازه واردان به بازار ورنی زنی محسوب می شود. از طرف دیگر براقیتی که از چاپ ورنی یووی روی مرکب هیبرید به دست می آید به مراتب از دو لایه ورنی (آبی و یووی) بالاتر است و در حد براقیت حاصل از ورنی یووی روی مرکب یووی است. به همین اندازه زیبایی حاصل از تضاد ورنی مات و براق در این روش بسیار استثنایی است. ماشین های هیبرید تحت شرایط مناسبی می توانند با الکل بسیار کم یا بدون الکل کار کنند، که این امر آنها را از لحاظ زیست محیطی نیز از رقبای خود متمایز می سازد، زیرا از لحاظ زیست محیطی عواملی مانند تولید گاز ازن، لزوم استفاده از شوینده ها و پاک کننده های قوی و خورنده و بالاخره پراکنده شدن و گرد شدن مرکب یووی همگی از نقاط ضعف مرکب یووی محسوب می شوند.
همچنین مصرف بالای انرژی در ماشین های ورنی زنی پیوسته با دو برج ورنی زن نیز از نظر حفاظت از محیط زیست یک نکته منفی به حساب می آید. لازم به ذکر است که مرکب های هیبرید برخلاف مرکب های یووی رشد نقطه زیادی ندارند و ویژگی های ترکیب رنگ آنها مشابه مرکب های معمولی افست است. به همین دلیل عملیات پیش از چاپ آنها برای متخصصان پیش از چاپ به مراتب آسان تر از مرکب های یووی می باشد.
شاید به جرات بتوان گفت که هیچ مرکبی وجود ندارد که برای تمام انواع سطوح چاپ شونده مناسب باشد. همچنین مرکب ها و ورنی هایی که با روش های متفاوت خشک می شوند، نمی توانند در پروسه چاپ و عملیات تکمیلی یکسان ترکیب شوند، مگر این که با هم و یا با سطوح چاپ شونده سازگار باشند.
اهمیت چسبیدن مرکب به سطح چاپ شونده
بدون شک درجه چسبندگی مرکب به سطح چاپ شونده یک اصل تعیین کننده در کیفیت چاپ است. اغلب این باور وجود دارد که ورنی زنی روی مرکب موجب بهبود چسبندگی مرکب می شود اما این باور غلط است.
ورنی صرفا به لایه های مرکب می چسبد و اگر مرکب به طور محکم به کاغذ نچسبیده باشد، هر دوی آنها (هم مرکب و هم ورنی) از سطح کار جدا می شوند. انتخاب مرکب ها در درجه اول بر طبق سازگاری آنها با ویژگی های فیزیکی و شیمیایی سطح چاپ شونده می باشد، مانند قابلیت جذب، رطوبت پذیری (کشش سطحی، زیری) و مقاومت آنها نسبت به اشعه IR و UV . ویژگی هایی مانند رنگ و بو، از درجه دوم اهمیت برخوردار هستند.
انتخاب لمینیت یا ورنی باید با توجه به سطح چاپ شونده و مرکب مورد استفاده صورت گیرد. چسبندگی ورنی به مرکب باید در هر دو حالت مرکب یعنی خیس و تازه چاپ شده یا کاملا خشک در حد مطلوب باشد. اگر قرار باشد کارهای چاپی تحت عملیات تکمیلی بیشتر (مثل طلاکوبی و خط زنی) قرار گیرند، کنترل این امر که لایه های ورنی این اجازه را می دهند یا نه ضروری است.
یکی از غالب ترین روش هایی که جهت بهبود چسبندگی مرکب روی کاغذهای لیبل یا کارتن پذیرفته شده است، استفاده از سفید مات یا ورنی پایه آبی قبل از پروسه چاپ است. هر دو نوع پوشش به طور عمده در ایجاد جلوه های بصری ویژه و یک آستر ایده آل برای چاپ رنگ ها استفاده می شوند.
ورنی های روغنی و ورنی های UV در تولیدات هیبرید
ورنی های روغنی با جلوه های متنوعی از براقیت، ماتی و فرمولاسیون ساختار یافته و نسبتا ساده موجود می باشند. ورنی های روغنی با مرکب های استاندارد، غیر مقاوم به قلیا و چیزهایی شبیه مرکب هیبرید سازگارند. به لحاظ این که ورنی های روغنی عموما با یک سری از مرکب های ویژه سازگاری دارند بهترین راهکار در استفاده از آنها پیروی از توصیه های تولیدکنندگان است.
ورنی های پایه روغنی به لحاظ رنگ ذاتی، گرایش به زردی در اثر گذشت زمان، و زمان خشک شدن طولانی و نیاز به پودرپاشی و نازکی لایه ها در مقایسه با ورنی های جدیدتر، رفته رفته محبوبیت خود را از دست داده اند.
مرکب های هیبرید می توانند به ورنی های روغنی معمولی جانی تازه بدهند- گرچه این کاربرد جدید از مرکب های هیبرید و ورنی روغنی معمولی صرفا به یک جلوه متضاد ماتی و براقی منحصر شده است- بدین ترتیب که در ابتدا سطح را با مرکب هیبرید چاپ می کنند، سپس در مناطق غیرچاپ شده ورنی روغنی می زنند و بلافاصله پس از آن (در همان خط) سراسر سطح را با ورنی UV ، ورنی زنی می کنند. ورنی UV که روی ورنی روغنی تر قرار گرفته به داخل آن نفوذ می کند و براقیت خود را از دست می دهد، (این کاهش ناگهانی براقیت ورنی بالایی توسط جذب سطح زیرین که می تواند سطح کاغذ، مرکب یا ورنی روغنی باشد را draw back گویند.) بنابراین تنها جاهایی که ورنی روغنی ندارد کاملا براق می ماند.
حتی نتایج جالب تری می تواند با به کارگیری یک ورنی روغنی با کشش سطحی متفاوت - با ورنی UV به دست آید. اگر کشش سطحی ورنی روغنی بسیار بالا باشد ورنی UV روی آن دانه دانه می شود. برعکس اگر کشش سطحی ورنی روغنی را به میزان قابل ملاحظه ای پایین تر انتخاب کنیم ورنی UV مات تر می شود، گرچه از لحاظ ماتی نتایج به استاندارد UV مات نزدیک نمی شود.
ورنی های روغنی و پایه آبی
وقتی ورنی پایه روغنی به همراه یک ورنی پایه آبی استفاده می شود، کشش بین دو سطح نقشی مشابه بازی می کند که موجب پس زدن می شود. این پدیده هنگامی رخ می دهد که یک ورنی پایه آبی حرارتی براق را روی ورنی روغنی مات می زنیم. ورنی بسیار براق در محدوده های ورنی مات پس زده می شود و ماتی زیرین نمایان می شود. حرارت دادن لایه ورنی دوم به صورت جداگانه باعث روان شدن و کاهش ویسکوزیته آن می شود و راحت تر می توان آن را روی سطح چاپ کرد.
این مشکل توسط شرکت graphic senolitتا حدودی با ورنی های مخصوصشان که به Twin-offect معروف است، بدون نیاز به گرم کردن برطرف شده است. هر چند از آنجا که یک ورنی پایه آبی نمی تواند با براقیتی معادل یک ورنی UV عمل کند، این تضاد ماتی و براقی ناشی از ورنی روغنی مات و ورنی آبی براق نمی تواند با یک ورنی هیبرید قیاس شود و هیبرید مطمئن ترین و بهترین انتخاب برای انواع متنوع براقیت چاپ روی یک سطح پایه معمولی است.
ورنی پایه آبی با و بدون ورنی UV
ورنی های پایه آبی متداول ترین انتخاب در ورنی زنی در خط چاپ هستند. بیش از ۹۰ درصد از محتوای آب ورنی های پایه آبی، هنگامی که در معرض تابش اشعه IR و هوای داغ قرار می گیرند در کسری از ثانیه تبخیر می شود. وقتی که آب تبخیر شود، آکریلات های یک دست توزیع شده بلافاصله در فیلم سخت می شوند به همین خاطر است که ورنی های پایه آبی هر روز بیشتر از گذشته به عنوان یک وسیله که موجب اتمام سریع تر کار چاپ می شود، مورد استفاده قرار می گیرند. ورنی های پایه آبی با تعداد زیادی از مرکب ها سازگارند، ته رنگ زرد نداشته و نیازی به پودرپاشی ندارند.
در ترکیب با مرکب های UV ورنی های پایه آبی حتی می توانند به عنوان ورنی روی کار و جهت ایجاد جلوه های خاص سودمند باشند. به علاوه یک نوع از ورنی های پایه آبی که Blister نامیده می شود می تواند جهت چسبیدن فیلم به سطح چاپ شونده استفاده شود (غالبا کارتن یا مقواهای سخت و ضخیم).
در یک ماشین چاپ مجهز به ورنی زن دو مرحله ای چاپ به کارگیری ورنی پایه آبی به عنوان یک مانع بین مرکب اکسیدشونده خیس و ورنی UV برای خنثی کردن افت براقیت ناشی از جذب ورنی ضروری است که همچنین موجب بهبود یافتن براقیت ورنی UV نیز می شود. بعضی اوقات به مقدار اندکی از پودر نیاز است اما اغلب این روش حتی از پودر نیز بی نیاز خواهد بود. با همه این اوصاف، ورنی های یووی و پایه آبی، تنها باید زمانی با هم مصرف شوند که سازگاری آنها توسط تولیدکننده ها تایید شده باشد. به عنوان یک پیشنهاد می توان به جای ورنی UV آخر کار، یک ورنی پایه آبی اضافی یا یک لایه لمینیت که کیفیت آن توسط آستر ورنی پایه آبی بهبود یافته، اعمال کرد.
ورنی UV روی مرکب UV و مرکب هیبرید
ورنی UV از براقیت بالایی برخوردار است و حتی این براقیت روی مرکب UV و هیبرید بیشتر نیز می شود. سختی و صافی ورنی UV در حدی است که سبب نوعی از چسبندگی ورق ها به همدیگر می شود که در اصطلاح شیشه ای شدن نامیده می شود.
ورنی ها و مرکب های یووی فورا سخت می شوند بنابراین کارهای چاپی می توانند بدون تاخیر به اتمام برسند حتی اگر لایه های زیرین مرکب به طور عمقی (مثل مرکب های هیبرید) و به طور کامل خشک نشده باشند. وقتی که ورنی های یووی خشک می شوند معمولا تمایلی به آلوده کردن و تماس با محتویات بسته، یا پاک شدن ندارند و نسبت به گرما و مواد شیمیایی و قلیاها مقاوم هستند. آنچه حایز اهمیت است این است که ورنی های یووی فقط با مرکب های هیبرید و یووی سازگار نیستند وبا فرمول های مناسب دایکات و چسب زنی نیز موجود می باشند. یکی دیگر از مزایای برجسته مرکب ها و ورنی های یووی این است که می توانند روی سطوح چاپ شونده غیر جاذب مانند فیلم های پلاستیک و فلزی به کار گرفته شوند. اما یکی از معروف ترین کاربردهای آن برای چاپ کارتن های تاشو است. جایی که نبودن لکه و بوی بد ضروری است. از آنجایی که ورنی ها و مرکب های UV ، شامل هیچ حلالی نیست، موجب ایجاد لکه نمی شوند و با خشک شدن درست تقریبا بدون بو هستند. میزان چسبندگی مرکب های هیبرید به کاغذ، کارتن و مقواهای ضخیم با مرکب های استاندارد معمولی برابری می کند و برای سطوحی از این دست جانشین مناسبی برای مرکب های یووی هستند که به طور ذاتی دارای محدودیت هایی در سهولت کاربرد هستند. همچنین مرکب های هیبرید می توانند قبل از ورنی یووی چاپ شوند در حالی که مرکب های استاندارد روغنی از قبل نیاز به آسترزنی دارند و به خاطر این که مرکب های هیبرید مثل مرکب های یووی قبلا در یک خشک کن یووی متوسط سخت می شوند، ورنی یووی نهایی هیچ مشکل چسبندگی ایجاد نخواهد کرد.
انتخاب مرکب هیبرید مناسب
بهترین اقدام هنگام انتخاب نوع مرکب هیبرید پیروی از توصیه های تولیدکننده ماشین چاپ می باشد. این راهکار تنها جهت اطمینان از چاپ پاکیزه، شست وشوی راحت و ... نخواهد بود، بلکه به منظور سازگاری با نوردها و لاستیک های چاپ می باشد. سازندگان اطمینان می دهند که مرکب ها شامل هیچ کندکننده ای نمی باشند و به لاستیک ها آسیب نمی رسانند. بدین سان نیاز به مواد افزودنی و خطرهای ذاتی آن رفع می شود. همچنین یک چاپ خوب به اندازه گیری صحیح افزودنی های محلول آب نیز بستگی دارد. اسپری کردن پودر به طور معمول ضروری نیست، اما بهتر این است که اگر پودر استفاده می شود، بسیار ریز باشد تا نقصی در ورنی ایجاد نکند. سطوح چاپ شونده شامل کاغذهای کوت شده، کارتن و مقوا با جذب پایین می باشد.
اجناس با وزن ۱۲۰ گرم بر متر مربع یا بیشتر باید جهت تا شدن خط تا بخورند و باید مطمئن شد که راه آنها موازی خط تا است. سطوح چاپ شونده باید حداقل ۱۲ ساعت قبل از چاپ در اتاق چاپ قرار بگیرند تا به شرایط چاپ خو بگیرند.
انتخاب ورنی UV مناسب
سرعت خشک شدن، چسبندگی ورنی به مرکب و عملیات بعدی نظیر چسب زنی یا طلاکوبی روی ورنی UV همگی بستگی به فرمول ورنی UV دارد. واکنش پذیری ورنی های یووی بر اساس این که آیا برای طلاکوبی یا چسباندن استفاده می شوند، متفاوت است. نکته حایز اهمیت این است که ورنی UV مناسب برای مرکب های هیبرید از انواع دیگری که مخصوص دستگاه های ورنی زنی دو مرحله ای و یا ورنی زنی ساده UV است، متفاوت می باشد. چسبندگی ورنی یووی به مرکب، بستگی به این دارد که مرکبی شامل مواد لغزنده کننده سطح مثل سیلیکون یا موم نباشد. زیرا ممکن است کشش سطحی مرکب را تا حدی کاهش دهد که ورنی نتواند راحت روی آن پخش شود. با این اوصاف مرکب های هیبرید بدون آب از یک طرف برای تولیدکنندگان و از طرفی دیگر برای کاربران هیبرید چالش ایجاد می کنند. KBA در آوریل ۲۰۰۵ اعلام کرده که برای مسایلی از این دست راه حل هایی ارایه کرده است.
ورنی های یووی باید شامل حداقل ممکن سیلیکون باشند. سیلیکون، ورنی های یووی معمولی را بیشتر به چسب مقاوم می سازد. همان طور که آزمایشات چسبندگی توسط نوار چسب هم نشان می دهند، اما از طرف دیگر براقیت هم با حذف سیلیکون کاهش می یابد، چون عمل تر کردن سطح و گسترده شدن ورنی UV به طور منفی تحت تاثیر قرار می گیرد. لذا فرمولاسیون ورنی های UV مخصوص چسب باید بدون سیلیکون باشد.
اپراتور باید این نوع ورنی را در اولویت کار خود قرار دهد. تجربه نشان داده است که جدا کردن محدوده چسب در فرم های ورنی و ورنی نزدن آن نواحی همیشه بهتر از این است که بخواهیم روی نواحی ورنی دار را چسب بزنیم.
قابل ذکر است هنگامی که دو سمت کاغذها ورنی خورده، اضافه کردن مقدار کمی سیلیکون مفید فایده است. می توان با اضافه کردن مقداری پودر یا پوشش جزئی مناسب از این اتفاق جلوگیری کرد.
برش لبه های سفید و اضافی کاغذ قبل از سرد شدن کاغذهای ورنی خورده و قبل از خروج کامل هوای بین ورق ها نیز به جلوگیری از چسبندگی آنها کمک می کند.
استفاده از یک ورنی نامناسب می تواند موجب شل شدن لایه های مرکب شود. برای جلوگیری از بروز چنین حوادث نامطلوبی پیروی از توصیه های تولیدکنندگان وقتی که از ترکیب جدیدی از مرکب و ورنی استفاده می کنیم ضروی است.
بیشتر تولیدکندگان ورنی تمایل به کنترل کردن سازگاری یک ورنی با یک مرکب تعیین شده دارند آنها با انجام دادن یک سری آزمایش ها و در صورت ضرورت اصلاح کردن ورنی ها، به نتایج بهتری می رسند. ویسکوزیته باید حدود ۷۰ ثانیه (با کاپ DIN ) باشد و می تواند با استفاده از سیستم کنترل گرمایی با گرم کردن ورنی کاهش پیدا کند.
کوترهای آنیلوکسی غلتک های آنیلوکس و فرم های کوت کننده
▪ ورنی زن آنیلوکس: سال هاست که کوترهای دو غلطکی جای خود را به آنیلوکس های با تیغه دکتر بلید داده اند. این تکنولوژی که از دستگاه های فلکسو گرفته شده برای اعمال ورنی های آبی و بسیار روان UV مناسب اند و حتی می توان با آن ورنی های حاوی پیگمنت های درشت ذره را نیز اعمال کرد.
▪ غلتک آنیلوکس: ضخامت لایه ورنی اعمال شده روی کار به طور مستقیم با میزان برداشت ورنی توسط غلتک آنیلوکس در ارتباط است. برای اندازه گیری این مقدار برداشت فقط کافی است از تمیز بودن آنیلوکس از بقایای ورنی قبلی اطمینان حاصل کرد. مقدار برداشت به نوع ترام آنیلوکس بستگی دارد. مثلا شرکت پراکسیر سرفیس تکنولوژی (سازنده غلطک های ورنی زن (KBA ترام های معمول شش ضلعی را فقط برای ورنی هایی با پیگمنت متالیک مناسب می داند. این شرکت برای سایر ورنی های UV و پایه آبی از یک ساختار بازتری در ترام ها استفاده می کند تا بدین ترتیب کف کردن و جوش زدن ورنی ها به حداقل برسد.
در این شرکت غلتک های متداول حکاکی شده به صورت حلزونی توسط تکنولوژی جدیدتری جایگزین شده اند که به آن ART یا تکنولوژی آنیلوکس معکوس (Anilox Reverse Technology) می گویند. در این روش با ترام نگاتیو، به جای وجود حفره ها، این قله های ترام هستند که مجموعا شبکه ای را تشکیل می دهند و ورنی در کانال های گود این شبکه قرار می گیرد. برای کارهایی با براقیت بسیار بالا باید ART با TIF یا لایه نازکی مرکب تلفیق شود.در جدول شماره یک کارایی غلتک آنیلوکس را برای ماشین های ورنی زن پایه آبی (حالت معمولی) یا UV (حالت هیبرید) نشان می دهد.
پلیت های ورنی زن
برای کارهای بسیار عالی استفاده از یک پلیت پلیمری فلکسو که معمولا در مراکز پیش از چاپ ساخته می شود ارزش اقتصادی دارد ولی برای سایر کارها استفاده از یک فرم ورنی زن مقرون به صرفه و کافی است. این فرم می تواند یک پلیت پلیمری ترام دار، (که به صورت دستی یا با پلاتر CAD ترام دار شده) یا یک لاستیک کوتینگ باشد. لاستیک کوتینگ معمولا برای کارهای تنپلات به کار می رود و می تواند برای چندکار روی دستگاه چاپ باشد . گاهی اوقات برای کارهای خاص ورنی زنی لکه ای مناطق بدون ورنی را توسط تیغ از لاستیک می برند و فقط مناطق مورد نظر برای ورنی به جا می ماند. این لاستیک ها شبیه لاستیک چاپ هستند.نویسنده : لاله اوصیا
مجله صنعت چاپ ( www.iranprint.com )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
افشاگری ها درباره شبکه من و تو
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند