مبارزه با فراموشی خواب | تعبیرستان
مبارزه با فراموشی خوابتعبیر خوابخوابدانستنیها
×
بستن

مبارزه با فراموشی خواب

تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود دارد که در زیر به آن‌ها پرداخته شده است:
1.    ذهن آشفته باعث می‌شود که خواب‌های آشفته ببینید و مسلماً آشفته به خاطر آورید. به خاطر داشته باشید که زندگی منظم و روبه راه، خواب‌های منظم و روبه راه را برای شما به ارمغان می آورد.
2.    یکی از عوامل موثری که باعث واضح‌تر شدن خواب می‌شود، خوابیدن‌های متعدد می‌باشد. یعنی وقتی که برای بار اول به خواب می‌روید و خوابی را مشاهده می‌کنید و بعد از خواب بلند می‌شوید، ممکن است چیزی به خاطر نیاورید، ولی وقتی فوراً دوباره می‌خوابید، این بار صحنه‌های خواب دوم واضح‌تر می‌شوند.
3.    قبل از خواب به این امید بخوابید که حتماً خواب بامعنایی را خواهید دید.
4.    خیلی مهم: بهترین زمان به یادآوری رویا، لحظۀ بین خواب و بیداری می‌باشد، چون اولاً طبق قانون حافظه هر چقدر از زمان دیدن رویا بیشتر بگذر بیشتر فراموش می‌شود بنابراین بهترین زمان برای یادآوری خواب همان لحظات اولیه بیدار شدن است،  دوماً در این لحظه، یعنی لحظه‌ای که ذهن حالت نیمه‌هوشیار است قدرتمندتر عمل می‌کند، حتی در این لحظه می‌توانید خیلی از افکار و محاسبات سخت و دشوار را به راحتی انجام دهید. بعد از اینکه خواب را مشاهده کردید و بیدار شدید، در همان لحظات بین خواب و بیداری (حالت نیمه‌هوشیاری) به مرور خواب خود بپردازید.
5.    خواب خود را از آخر به اول مرور کنید.
6.    خیلی مهم: بعد از بیدار شدن فوراً خواب خودتان را یادداشت کنید، یا حداقل موضوع اصلی خوابتان را در حد یک یا دو کلمه هم که شده بنویسید. مثلاً اگر خواب سگ را دیده‌اید، بنویسید "سگ"، و بعد در اولین فرصت به یادآوری کامل و تعبیر خواب سگ بپردازید.
7.    اگر به یکباره به یاد نمی آورید، در طول روز و به دفعات سعی کنید. ممکن است به یکباره خواب خود را یاد نیاورید، بنابراین در طی روز در هر لحظه‌ای که ذهن شما آزاد باشد می‌توانید شروع به یادآوری کنید. مثل این می‌ماند که یک ضربۀ چکش جوابگو نباشد و باید چندین مرتبه بر سر میخ کوبید.

البته باید توجه داشته باشید که کارهایی که گفته شد را نمی‌توان به یکباره انجام داد و پیاده‌سازی کرد، بلکه در هر بار به یکی از آنها و آن هم تدریجاً عادت کنید. مثلاً عادت کنید بعد از بیدار شدن موضوع اصلی خوابتان را در حد یک یا دو کلمه یادداشت کنید.
همچنین تقویت حافظه اصول مختلفی دارد که در منابع مختلف به آنها پرداخته شده است و در اینجا برای خلاصه‌سازی از آنها حرفی به میان نیاوردم و می‌توانید از آن‌ها نیز کمک بگیرید.

نویسنده: عبادنژاد
منبع: تعبیرستان
تاریخ ارسال: 1394/11/19


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
پیام عضو تعبیرستان:
h-f
17:00 - 95/01/07
با عرض سلام و تشکر از راهکارهای مفیدی که ارائه دادید. یک سوال: آیا امکان دارد توجه بیش از حد به خواب تبدیل به وسواس فکری شود؟ من احساس می کنم یکی دو روز است به خاطر درگیری افکارم در مورد خواب، پیش و پس از خواب به تپش قلب شدید دچار می شوم. شاید هم چون تازه به آن ها دقت می کنم. ادامه پیام ...
2 پاسخ
 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
شیطان به چه کسایی مسلط نیست؟ (مرحوم آیت الله تهرانی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند
  10 : 20  
  10 : 20