جایگاه ویتامین e در صنعت و سلامت | تعبیرستان
جایگاه ویتامین e در صنعت و سلامتویتامینمواد غذایی مختلفتغذیهپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

جایگاه ویتامین e در صنعت و سلامت

جایگاه ویتامین e در صنعت و سلامتامروزه علم از نگهدارنده ها اثرات آنها در صنعت غذا حمایت می کند اما هنوز هم ناشناخته های بسیاری در باب عملکرد آنها در بدن وجود دارد. محققان تلاش می کنند تا شناخت بهتری از ویتامین E (یکی از نگهدارنده های معروف صنعت غذا) در اختیار بگذارند تا هم جنبه های صنعتی آن روشن شده و هم منافع بی شمار آن در حفظ سلامت جامعه و به خصوص سالمندان بر همگان مشخص شود.
در ماه مه سال 2004 در کنفرانسی تحت عنوان ویتامین E و سلامت که در آکادمی علوم نیویورک انجام گرفت، محققان آخرین یافته های خود دربارهٔ خانوادهٔ این ویتامین E محلول در چربی ارائه کرده اند. چگونه فرم های مختلف ویتامین E ساخته می شوند؟ بدن چه فرم هائی از ویتامین E را بیشتر می پسندد؟ چگونه کبد ویتامین E را جذب می کند؟ و این ویتامین E در بدن چه کارهائی انجام می دهند و چگونه؟
اینها نمونه ای از سؤالاتی بودند که در این کنفرانس مطرح و به آنها پاسخ داده سد که برای اطلاعات بیشتر در مورد این کنفرانس می توانید به سایت WWW.nyas.org مراجعه کنید.
صنعت غذا ویتامین E را به عنوان یک نگهدارندهٔ طبیعی برای جلوگیری از اکسیداسیون به خوبی می شناسد، اما سؤالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا ویتامین E در بدن تنها یک آنتی اکسیدان است یا کارهای دیگری نیز انجام می دهد؟
قدرت ویتامین E
دانشمندان از دیرباز اعتقاد داشته اند که ویتامین E به عنوان یک آنتی اکسیدان، فرآورده های جنبی مضری را که از متابولیسم در بدن حاصل می شود خنثی می کند. اما یافته های اخیر از خواص دیگر ویتامینE سخن می گویند. مثلاً این ویتامین خواص ضدالتهابی دارد، از انباشته شدن پلاکت ها در خون جلوگیری می کند، فعالیت ژن ها را تنظیم می کند، بر تکثیر سلولی نظارت داشته و تولید مولکول های علامت دهندهٔ مهمی همچون اکسیدنیتریک را در سلول ها تنظیم می کند. این عملکردهای ویتامین E باعث می شود تا ترکیب مهمی برای جلوگیری از بیماری های قلبی و تصلب شرائین محسوب شود. اما هنوز مشخص نیست که چه غلظتی از ویتامین E نقش اکسیداتیو یا ضد التهابی در بدن ایفا می کند. البته منافع ویتامین E به موارد فوق محدود نمی شود. اطلاعات نشان می دهد که ویتامین E می تواند جلوی عفونت های ریوی و سرماخوردگی های رایج در سالمندان را بگیرد، از پیشرفت بیماری آلزایمر بکاهد و همچنین جلوی مسمومیت حاملگی را در زنان باردار بگیرد.
مطالعات دیگری نیز نشان می دهد که ویتامین E می تواند به حفظ سلامت قلب و چشم و عملکرد صحیح مغز کمک کند که مجموع این عوامل به حفظ سلامت افراد سالمند جامعه کمک می کند. به همین خاطر است که مکمل های ویتامین E در میان مردم شناخته شده و فروش بالائی دارند. اما باید بدانیم که تفاوت زیادی بین ویتامین E طبیعی و مصنوعی وجود دارد و باید تولید کنندگان فرآورده های غذائی که به دنبال غنی سازی فرآورده های تولیدی خود با این ویتامین هستند بدانند که میزان ادامه مطلب...

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
خستگی امام و امت از هم (حجت الاسلام دانشمند)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند