رنگ های ضد جلبک؛ افزایش مقاومت بدنه کشتی در برابر آسیب ها | تعبیرستان
رنگ های ضد جلبک؛ افزایش مقاومت بدنه کشتی در برابر آسیب هاعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

رنگ های ضد جلبک؛ افزایش مقاومت بدنه کشتی در برابر آسیب ها

در سال ۱۹۹۶ میلادی، کارخانه رنگ سازی اینتراسلیک (Intersleek)، نوعی رنگ با خاصیت ضد جلبکی، با نام تجارتی، اینتراسلیک ۴۲۵ را به بازار جهانی معرفی کرد. این رنگ یکی از
رنگ های ضد جلبک؛ افزایش مقاومت بدنه کشتی در برابر آسیب ها اولین پوشش دهنده های مناسب جهت انواع وسیله نقلیه آبی در جهان، به شمار می رفت. چند سال بعد در سال ۱۹۹۹ میلادی، این شرکت محصول جدید دیگری به نام اینتراسلیک ۷۰۰ را به بازار عرضه کرد که مناسب کشتی هائی بود که سطح ارتفاع زیادی از آنها در آب دریا قرار می گرفت.
در پی تحقیقات و آزمایش های فراوان محققان و متخصصان کارخانه رنگ سازی اینتراسلیک، بار دیگر محصول جدیدتری با خاصیت متفاوت به نام اینتراسلیک ۹۰۰ به بازار عرضه کرد. محصولی که به علت وجود ترکیبات پلی مری خاص و سطح صاف و استثنائی و حداقل ناصافی، به طور چشمگیری از چسبیدن موجودات ریز دریائی (جلبک و نظایر آن) به کشتی جلوگیری می کند. نکته قابل توجه در مورد این محصول، مقاومت بسیار بالای سطح پوشیده شده از رنگ در برابر برخورد و خراشیدگی است. به سبب این مزایا و برتری های دیگری که این رنگ نسبت به انواع گذشته خود دارد، می توان از آن برای پوشش دهی در بخش های مختلف کشتی در انواع آن از قبیل نفتکش، فله بر، حمل کالای عمومی و کانتینربر استفاده کرد.
این کارخانه دو رنگ عرضه شده خود، یعنی اینتراسلیک ۷۰۰ و اینتراسلیک ۹۰۰ را با هم مقایسه کرده و چنین اظهار نموده است که رنگ اینتراسلیک ۹۰۰ نسبت به اینتراسلیک ۲۵،۷۰۰ درصد نرم تر و ۳۸ درصد ضریب اصطکاک آن با آب دریا کمتر است. همچنین ۴۰ درصد بیشتر از چسبندگی جلبک ها به سطح خارجی بدنه کشتی جلوگیری می کند و میزان براق بودن آن ۳۵ درصد بیشتر است و نکته قابل توجه آن، میزان پوشش دهی و مقاومت در برابر خراشیدگی است که در مقایسه با اینتراسلیک ۷۰۰ حدود ۶۰ درصد بیشتر می باشد و با استفاده از رنگ اینتراسلیک ۹۰۰ در مقایسه با اینتراسلیک ۷۰۰ حدود ۲ درصد کاهش سوخت وجود خواهد داشت. بنابراین در طول ۵ سال، بیش از ۴۵۰۰ تن مواد سوختی را جهت کشتی ها، ذخیره می شود. همچنین از انتشار بیش از ۱۴ هزار تن دی اکسیدکربن جلوگیری به عمل می آید. بدین ترتیب از ۲/۱ میلیون دلار صرفه جوئی ارزی عاید می گردد.
جدیدترین کشتی که با رنگ جدیدی به نام رنگ اکوسپید (Ecospeed) پوشیده شده است، کشتی کورچویل نام دارد که در مالیکت شرکت Exmar وابسته به کشور بلژیک است. علت استفاده از این رنگ مقایسه برتری مزیت آن نسبت به سایر پوشش دهنده های عادی است. بنابراین برای این منظور، در یک زمان واحد، کشتی کورچویل با رنگ اکوسپید پوشیده شد و همتای مشابه این کشتی به نام کشتی چاکونیا با رنگ متداول و همیشگی ضد جلبکی پوشیده شد. در حال حاضر هر دوی این کشتی ها به طور کامل و دقیق تحت بررسی هستند و همه اطلاعات مورد نیاز درباره آنها، از قبیل میزان مصرف سوخت، سرعت، میزان ماندگاری رنگ اکوسپید و رنگ جلبکی، مقاومت و غیره مرتباً در حال بازنگری است.
دست اندرکاران صنایع وابسته دریائی معتقدند: رنگ اکوسپید پوششی محافظ است که علاوه بر خاصیت محافظتی در برابر آسیب و ضربه، خاصیت ضد جلبکی هم دارد. درون این رنگ گرده هائی از شیشه به صورت معلق (سوسپانسیون) قرار دارد و از آنجا که گرده های شیشه مانع طبیعی برای نفوذ آب هستند، این رنگ نسبت به نفوذ آب بسیار مقاوم است. از سوی دیگر وجود گرده های شیشه باعث می شود که رنگ به صورت لایه ای محکم و ضخیم (همانند چرم) سطح مورد نظر را فرا گیرد و میزان خوردگی آن را به حداقل برساند واز طرفی میزان مقاومت بدنه را نیز بالا ببرد. با وجود این مزایا، از رنگ اکوسپید برای بدنه کشتی، عرشه، مخازن، آب توازن، سکان و پروانه کشتی ها استفاده می کنند.
شرکت همپل پوشش جدیدی به نام همپادور ۴۷۶۰ را به بازار عرضه کرده است. این محصول گواهی نامه B۱ از سازمان جهانی دریانوردی دریافت کرد. B۱ بالاترین درجه گواهی نامه استاندارد مورد نیاز دریائی، جهت پوشش های مخازن آب توازن کشتی ها است.
با اجراء استانداردسازی که از طرف سازمان جهانی دریانوردی، از ابتدای جولای سال ۲۰۰۸ میلادی جهت بازرسی پوشش های مخازن آب توازن کشتی، اجراء خواهد شد، این سازمان تعداد ابزارهای مورد نیاز و همچنین کارشناسان خود را جهت بازرسی از مخازن آب توازن، افزایش خواهد داد.
به طور کلی می توان گفت نوع انتخاب پوشش ها در استحکام بخش های مختلف کشتی بسیار مهم است. پوشش های مورد استفاده، باید دارای بالاترین حد مقاومت در برابر آسیب دیدگی و خراشیدگی باشند، تجربه نشان داده است که استفاده صحیح از هر یک از پوشش دهنده ها، می تواند از بروز خسارت های فراوانی که ممکن است به کشتی وارد شود جلوگیری کند که نتیجه آن به طور غیر مستقیم حفظ محیط زیست دریا خواهد بود که این موضوع اهمیت توجه به این پوشش ها را هرچه بیشتر خواهد کرد.مترجم: سپیده جواهری
منبع: Solutions Magazine
ماهنامه پیام دریا

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
جگر امام حسن (حجت الاسلام مومنی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند