عوارض پوستی داروهای ssri | تعبیرستان
عوارض پوستی داروهای ssriپوست و موپزشکی تخصصیپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

عوارض پوستی داروهای ssri

SSRIها یا داروهای مهار کننده ی برداشت مجدد سروتونین در حال حاضر خط نخست درمان بیماری افسردگی هستند. این داروها نسبت به سایر داروهای ضد افسردگی عوارض کمتری دارند. شایعترین
عوارض پوستی داروهای ssri عوارض این داروها، عوارض گوارشی ازقبیل تهوع و استفراغ می باشد. این داروها با بلوک برداشت مجدد سروتونین در پلاکت ها خطر خونروی را افزایش می دهند و این مطلب شایعترین عارضه ی دارو با تظاهرات پوستی به صورت پتشی و پورپورا و اکیموز خود به خودی است. افرادی که از یک NSAID یا آسپیرین با دوز کم استفاده می کنند به خصوص در معرض این عارضه هستند.
هنوز معلوم نیست خطر خونروی با مصرف همزمان آسپیرین یا Clopidogrel افزایش یابد. از عوارض هماتولوژیک دیگر این دارو می توان به متروراژی، ملنا، هموپتیزی، هماتوری و هماتمز اشاره کرد. این عوارض به ویژه در پی کاربرد پاروکستین که قویترین و انتخابی ترین مهارکننده از گروه SSRI هاست دیده شده است. موارد اکیموز و واسکولیت را در بالای بازوها و اندام تحتانی، در پی مصرف پاروکستین و با پارامترهای انعقادی طبیعی توصیف کرده اند. مصرف فلوکستین، پاروکستین و Fluvoxamine ممکن است با چنین مشکلی همراه باشد.
سروتونین که ازمشتقات تریپتوفان است، موجب انقباض عضلات صاف، تنگی عروق خونی و تحریک CNS می شود. تنها استثنا در این مورد پلاکت ها هستند که درآنها سروتونین تنها از طریق برداشت مجدد (reuptake) در اختیار سلول قرار می گیرد. در واقع میزان سروتونین در خون شرایین محیطی (به همین خاطر) بسیار جزئی است. آزاد شدن سروتونین به تجمع پلاکت ها کمک می کند واین امر در مصرف SSRI به تأخیر می افتد. میزان و شدت عوارض متناسب با دوز دارو و تغییرات آزمایشهای انعقادی، PTT, PT, BT افزایش تست های عملکرد کبدی و ترومبوسیتوپنی است. علائم بالینی و پاراکلینیک همگی قابل برگشت بوده مشکل بیمار با قطع دارو رفع می شود.
عارضه ی پوستی دیگر که در مورد فلوکستین و Fluvoxamine رخ می دهد، واسکولیت لوکوسیتوکلاستیک پوستی است. در برخی از بیماران بثورات جلدی به صورت آکنه معمولاً بدون کمدون و به صورت پوستول های فولیکولوسانتریک در صورت، سینه و پشت تنه پیدا می شود.
از واکنش های عروقی که در پی مصرف SSRI ها رخ داده است می توان به کهیر و آنژیوادم و خارش، اریتم مولتی فرم، اریتم ندوزوم اشاره کرد. در هفته های اول مصرف دارو بثورات ماکولار یا اگزانتماتیک غالباً همراه کهیر پیدا می شود که در ۷۵ درصد موارد خفیف تا متوسط است. مواردی از اریتم مولتی فرم شدید تا SIS یا TEN نیز گزارش کرده اند. اریتم ندوزوم با مصرف پاروکستین شایعتر است.
از عوارض پوستی SSRIها، آلوپسی بدون اسکار موضعی تا منتشر عمدتاً در اسکالپ است که مکانیسم ناشناخته یی دارد و قابل برگشت می باشد. این آلوپسی ممکن است آناژن و یا از تیپ تلوژن افلووم باشد. SSRI ها خواص آنتی میتوتیک دارند و شاید با این طریق موجب ریزش مو شوند. آلوپسی در پی مصرف پاروکستین، فلوکستین و فلووکسامین دیده شده است. پاروکستین و فلوکستین ممکن است به طور پارادوکس موجب هیرسوتیزم شوند.
یکی از مسائلی که در مصرف SSRI و به خصوص فلوکستین و پاروکستین باید در نظر داشت، احتمال عود (Flare) پسوریازیس است.
SSRI ها به خصوص در روزهای نخست درمان ممکن است موجب بروز یک واکنش فوتوتوکسیک حاد شوند که تظاهرات آن عمدتاً در نواحی صورت، گردن، پشت دست و شانه ها رخ می دهد. نمای Acute generaliged Exanthematous pustulosis در پی مصرف سرترالین توصیف شده است.
مصرف دراز مدت SSRI ها ممکن است پوست صورت، موها و ناخن را پر رنگ کند. پاروکستین ممکن است موجب کریز اضطراب و یا تعریق شدید (با قطع ناگهانی درمان) شود. این دارو خود در درمان خارش های سایکوژن و خارش همراه پلی سیتمی ورا و نیز سرطانهای پیشرفته به کار رفته است.
SSRI ها در درمان بیماریهای سایکوکوتانئوئس به خصوص دیس مورفو فوبی، neurotic excoriation و پارازیتوفوبیا به کار رفته است.
از عوارض غیر پوستی SSRI ها می توان به گالاکتوره (اثرات احتمالی دوپامینرژیک)، علائم اکستراپیرامیدال، SIADH، مشکلات گردش خون و سندرم سروتونین، استئوپوروز، میگرن و احتمال افزایش خطر بروز سرطان پستان اشاره کرد.
عوارض اکستراپیرامیدال با شیوع یک در هزار در اثر عدم تعادل بین انتقال دوپامینرژیک و سروتونینرژیک رخ می دهد. مهار سیستم دوپامینرژیک به طور غیر مستقیم در سطح سوبستانسیانیگرای مغز و یا استریاتوم و قشر مخ روی می دهد. به نظر می رسد میزان آنتاگونیسم دوپامین ناشی از SSRI برای بروز خود به خود علائم اکستراپیرامیدال کافی نباشد. علائم اکستراپیرامیدال شامل هیپوکینزی، انقباضات خود به خود عضلات، حرکات غیر ارادی، اضطراب حرکتی و سفتی عضلات است. Akathisia در حدود ۲۰ درصد بیماران در پی مصرف فلوکستین و سرترالین رخ می دهد. آکاتیزی یک احساس اضطراب درونی است که بیشتر در طی هفته های نخست مصرف دارو روی می دهد. طی درمان با SSRI گاهی علائم نوروواسکولار آتی پیک مثل دندان قروچه ی شبانه (با مصرف پاروکستین، فلوکستین و سرترالین) و لکنت درپی مصرف فلوکستین و سرترالین پیدا می شود.
SIADH با افزایش بیمارگونه ی ترشح ADH واحتباس آب و هیپوناترمی ناشی از رقیق شدن مشخص می شود. این عارضه در درمان با سرترالین، فلوکستین و پاروکستین و بیشتردر افراد مسن رخ می دهد. نقش SSRI ها در بروز این سندرم به طور کامل توصیف نشده است و احتمالاً این داروها موجب رهایش ADH ویا افزایش پاسخ کلیه به ADH می شوند. سندرم های پارانئوپلاستیک در جریان سرطان ریه نیز ممکن است منجر به ترشح ADH و بروز این سندرم شوند. علائم بالینی چند روز تا ماهها پس از شروع داروها شروع می شوند و شدت آنها بستگی به شدت هیپوناترمی دارد. اگر تراز سدیم بالاتر از ۱۲۵mmol/L باشد SIADH بدون علائم سوبژکتیو رخ می دهد و علائم ابتدایی شامل بی حالی، بی اشتهایی، تهوع، استفراغ، اضطراب و گیجی و تغییرات رفتاری است و در مراحل بعدی سردرد، شلی عضلات، انقباض عضلانی، تشنج، خواب آلودگی و کما رخ می دهد. سدیم کمتر از ۱۱۰، هیپواوریسمی از علائم آزمایشگاهی بیماری است. تراز ADH پلاسما نرمال یا بالاست.
اختلال در متابولیسم بتابلاکرها، مهار اثر سیتوکروم P۴۵۰ممکن است منجر به برادیکاردی، AF، و بلوک قلبی (به خصوص درمصرف فلوکستین درافراد با سابقه ی مشکلات قلبی) شود.
سندرم سروتونین ازعوارض نادر SSRI هاست و بیشتر در پی مصرف همزمان داروهای سروتونینرژیک از قبیل MAOI ها، تریپتوفان و کلومی پرامین به صورت تغییرات هشیاری، تحریک پذیری، میوکلونوس، هیپورفلکسی و دیافورز، ترمور، لرز، همراه تهوع و استفراغ و اسهال و گیجی و گاه تشنج رخ می دهد.
ریسک استئوپوروز در پی مصرف SSRI ها افزایش می یابد. در واقع تغییرات مدیاتورها از جمله سروتونین و مهار برداشت مجدد آن در استئوکلاست ها و استئوبلاست ها در کاهش توده ی استخوانی و خطر بروز استئوپوروز ثانویه نقش دارد.
مصرف طولانی SSRI ها اغلب نقش پیشگیری از میگرن را دارد ولی در مواردی، سرترالین موجب تشدید میگرن شده است.
احتمال افزایش خطر بروز سرطان پستان با مصرف مزمن SSRI وجود دارد.دکترهمایون مژدهی آذر
پوست
هفته نامه پزشکی امروز ( www.pezeshkyemrooz.ir )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
ماجرای آبروداری خدا (استاد دارستانی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند