نگاهی به تازه ترین دستگاه های کامپیوتر به پلیت - شکاف بین دو نسل | تعبیرستان
نگاهی به تازه ترین دستگاه های کامپیوتر به پلیت - شکاف بین دو نسلعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

نگاهی به تازه ترین دستگاه های کامپیوتر به پلیت - شکاف بین دو نسل

چاپکاران به طور روزافزون به خرید سیستم های CTP جدید تمایل پیدا می کنند. آنهایی که سال های پیش برای اولین بار سیستم های CTP خریده اند، هنوز نیروی غالب
نگاهی به تازه ترین دستگاه های کامپیوتر به پلیت - شکاف بین دو نسل و تأثیرگذار در بازار CTP به شمار می آیند. ولی تعداد زیاد سیستم های پا به سن گذاشته باعث شده تا درصد بالایی از چاپخانه داران به فکر خرید دومین یا حتی سومین نسل تکنولوژی CTP بیفتند. بر اساس آمار سازمان پژوهش و اطلاعات بازار صنایع چاپ (PRIMIR) تا پایان سال ۲۰۰۴ تعداد سیستم های CTP نصب شده در آمریکای شمالی به ۱۲ هزار دستگاه می رسید. این تعدد شامل انواع سیستم های فلزی و غیرفلزی (پلیت های آلومینیومی و فتویلی مر) می شد. بر اساس گزارش دیگری از شرکت مشاوره ای State Street Consultants در شهر بوستون با عنوان طول عمر پلیت های دیجیتال و آنالوگ افست، تعداد سیستم های CTP فلزی (که از پلیت های آلومینیومی استفاده می کنند) که تا سال ۲۰۰۷ جایگزین سیستم های موجود می شود از سیستم هایی که برای اولین بار نصب می شوند، فراتر خواهد رفت. در این پیش بینی طول عمر پلیت ستر ۷ تا ۱۰ سال فرض شده است.
برخی از سازندگان پلیت سترها معتقدند طول عمر پلیت سترها کمی بیشتر از ۱۰ سال است وی بیشتر آن ها طول عمر ۱۰ سال را کاملاً منطبق بر واقعیت می دانند.
نیل مک لین مدیر تولید سیستم های گردش کار و تجهیزات پیش از چاپ کداک می گوید: «بخش عمده ای از سیستم های CTP که ما فروختیم هنوز فعال هستند. پس می توان این گونه نتیجه گیری کرد که یک CTP به راحتی ۷ تا ۱۰ سال کار می کند.» در بسیاری از مواردی سیستم های جدید جایگزین CTP قدیمی شدند، دلیل اصلی میزان سرعت و تولید آن است تا عملکرد.
مک لین در ادامه می گوید: «سیستم های CTP نور مریی قدیمی تر هزینه تولیدی بسیار بالاتری از سیستم های حرارتی و نور بنفش امروزی دارند.»
مارک تانکوویچ مدیر تولیدات CTP و نمونه گیری هایدلبرگ در آمریکا می گوید: «ما در حال حاضر شاهد تمایل روزافزون چاپکاران به بهینه سازی یا تعویض سیستم های CTP موجود خود هستیم. این سیستم ها ۴ تا ۶ سال پیش خریداری شده اند و خوب هم کار کرده اند، ولی تکنولوژی از آن زمان تاکنون پیشرفت فراوانی کرده است. تانکوویچ همچنین می گوید تجهیزات مدرن کارآمدتر هستند. کسانی که سیستم های خود را با سیستم های جدید تعویض می کنند می توانند از کارایی و قابلیت های جدید سیستم های CTP از جمله پانچ توکار و اتوماسیون بالا استفاده کنند.
پیتر واندرلان مدیر گروه اینوویشن (Innovation) که سیستم های فوجی را در آمریکا توزیع می کند، معتقد است دارندگان سیستم های CTP قدیمی در هنگام تصمیم گیری در مورد بازنشسته کردن دستگاه های خود دو عامل را در نظر می گیرند. آیا پلیت ستر موجود پاسخگوی میزان و شرایط تولید فعلی (کیفیت تصویر، تعداد پلیت در ساعت و غیره) است و آیا هزینه خدمات تعمیر و نگه داری، استفاده از یک پلیت ستر قدیمی را توجیه می کند؟
آیا باید پلیت سترهای قدیمی را بازنشسته کرد؟
تکنولوژی قدیمی تر به خاطر تغییرات در فن آوری و هیاهوی سازندگان می تواند به راحتی بازنشسته شود.
واندرلان می گوید: نسل فعلی سیستم های CTP را می توان در چاپخانه بهینه کرد و همین ویژگی کارایی آن ها را برای مدتی دیگر حفظ می کند. به طور کلی طول عمر تکنولوژی امروزه کوتاه تر شده که بخشی از آن به خاطر توسعه و بهبود روزافزون سیستم های الکترونیکی و استانداردهای انتقال داده ها است. جان ارورک مدیر سیستم های CTP شرکت پرس تک می گوید: «تکنولوژی CTP نیز نسبت به تغییرات تکنولوژیکی مصون نیست. ما سیستم های داریم که پس از ۶ یا ۷ سال هنوز کارایی خوبی دارند ولی سیستم های جدید ما کارآمدتر هستند.
ارورک نیز معتقد است: چاپکاران اکنون باید یک سؤال مهم از خود بکنند: «آیا سیستم فعلی هنوز برای من سودمند و پول ساز است؟» ارورک معتقد است یک پاسخ مشابه در قبال این پرسش وجود ندارد.
دیوید فورمن مدیر ارشد بازاریابی سیستم های CTP آگفا در آمریکای شمالی می گوید: «در حال حاضر بسیاری از سیستم های CTP در قالب قراردادهای لیزینگ به صورت ۳۶ تا ۶۰ ماه در اختیار چاپکاران قرار می گیرند. این مدت برای اینکه چاپخانه دار بتواند در مورد تعویض یا بهینه سازی سیستم موجود خود تصمیم بگیرد، زمان خوبی است. بر اساس تجربه ای که آگفا داشته بیشترین کسانی که تصمیم به آپ گرید کردن می گیرند، نیاز به تولید بیشتر و سرعت بالاتر دارند. ما هنوز مشتریانی داریم که از ۸ سال پیش تا حال سیستم خود را آپ گرید نکرده اند. با این حال، طول ۵ تا ۷ سال برای یک سیستم CTP زمان مناسبی است.»
در نبرد حرارتی علیه نور بنفش، هر دو جبهه در مورد طول عمر هدهای لیزر خود و هزینه تعویض آن ها سخنرانی و قلمفرسایی کردند. ولی در حال حاضر سازندگان در هر دو جبهه اعتراف می کنند که طول عمر لیزر عامل مهمی در ارزش گذاری روی پلیت ستر نیست.
ارورک می گوید: «بخش عمده ای از سیستم های CTP موجود تحت پوشش موافقت نامه سرویس و نگهداری SMA هستند. از آن جایی که اجزا سازنده هد لیزر نیز تحت پوشش این موافقت نامه قرار می گیرد، به همین خاطر تعویض هد لیزر نمی تواند عامل تعیین کننده برای خرید یک سیستم CTP جدید یا تعویض سیستم قدیمی با سیستم جدید باشد. مک لین معتقد است در بیشتر تجهیزات CTP این لیزر نیست که از کار می افتد، بلکه سیستم های مکانیکی با مشکل برخورد می کنند.
مایکل استرفلینگر مدیر ارشد تکنولوژی نور بنفش شرکت Ripit می گوید: «در صورت مراقبت مداوم عمر پلیت ستر نامحدود است. تأثیر و کارایی سیستم در طول زمان بیشتر به تغییرات فن آوری بستگی دارد تا عامل دیگر.»
هنگامی که زمان تعویض می رسد، کاربران بر اساس سطح اتوماسیون مورد نیاز خود تصمیم می گیرند. سازندگان معتقدند امروزه گرایش به سمت حفظ اتوماسیون فعلی یا افزایش آن به ویژه در چاپخانه های بزرگ است.
ارورک می گوید: «بر اساس تجربه ما نیاز به اتوماسیون صفر و یک است. یعنی این که چاپکاران یا ظرفیت مورد نیاز برای تولید بالا دارند یا ندارند. اگر این ظرفیت را داشته باشند، طبعاً به اتوماسیون بالا نیز نیاز دارند در غیر این صورت سراغ اتوماسیون نمی روند، البته یک استثناء نیز وجود دارد. آن هم کاهش قیمت به کارگیری اتوماسیون در نسل دوم سیستم های CTP است.
مک لین می گوید: «اگر یک چاپخانه کوچک تعداد کمی پلیت در روز تولید می کند، آنچه برای او اهمیت دارد سرمایه گذاری اولیه است. چاپخانه های بزرگ تر می خواهند تعداد بیشتری پلیت در زمان کم تر و توسط افراد کم تری تولید کنند. به همین خاطر به سراغ اتوماسیون بیشتر می روند.»
هایدلبرگ یکی از طرفداران بهینه سازی سیستم های موجود در چاپخانه است. تانکوویچ می گوید: «رمز موفقیت سرمایه گذاری روی یک سیستم مدولار و انعطاف پذیر است. سیستمی که بتواند همگام با نیازهای تولیدی جدید چاپخانه رشد و توسعه پیدا کند. واندرلان معتقد است پیشرفت های تکنولوژی کفه ترازو را به نفع اتوماسیون سنگین تر کرده است. زیرا اتوماسیون امروزه بسیار قابل اعتماد شده و لازم نیست برای به کارگیری آن دچار تردید شد.
با این که این گزارش در مورد پلیت سترها است، ولی نباید طرف دیگر معادله یعنی پلیت را که در سال های اخیر تحولات چشمگیری تجربه کرده فراموش کرد. پلیت های بی نیاز از پروسسور (Processless) یا بی نیاز از دارو (Chemistry- free) اکنون به طور تجاری و انبوه توسط سازندگان و تولیدکنندگان عمده صنعت چاپ در جهان عرضه شده اند. پلیت های بی نیاز از دارو نور بنفش نیز به زودی در سطح گسترده به بازار عرضه خواهد شد. نمونه های آن نیز درنمایشگاه Print ۰۵ شیکاگو در معرض دید عموم قرار گرفت. این پلیت ها می توانند انگیزه خوبی برای تعویض یا بهینه سازی سیستم های CTP موجود باشد. این پلیت ها هزینه و فضای مورد نیاز برای نصب سیستم های ظهور پلیت را کاهش می دهد. از سوی دیگر میزان ضایعات شیمیایی آن نیز کم است.
از آن جایی که معمولاً پلیت ستر بخشی از یک سیستم دیگر است، تعویض یک جزء از سیستم انجام تغییرات دیگر را اجتناب ناپذیر می کند. توانایی پذیرش فایل هایی که فرمت one-bit Tiff دارند پلیت سترها را قادر می سازد تا با بسیاری از سیستم های ورودی اطلاعات (Front end) ارتباط برقرار کنند. از سوی دیگر نیازهای تولیدی، برخی از تغییرات در سیستم گردش و یا نمونه گیری را نیز به چاپخانه دار تحمیل می کند. در بسیاری موارد تولیدکنندگان پلیت از مشتریان خود خواسته اند که حتماً از سیستم های CTP همین تولیدکنندگان استفاده کنند.
باید در نظر داشت که راه حل های CTP فلزی (سیستم هایی که از پلیت های آلومینیومی استفاده می کنند) تنها راه حل های موجود نیستند. بازدیدکنندگان از نمایشگاه Print ۰۵ در آمریکا با مجموعه متنوعی از سیستم های CTP که با پلیت های پلی استر کار می کردند، نیز آشنا شدند. این سیستم ها به رشد و توسعه خود ادامه داده و از لحاظ هزینه نسبت به راه حل های آلومینیومی برتری دارند.
شرکت میتسوبیشی ایمیجینگ (Mitsubishi Imaging) در نمایشگاه چاپ شیکاگو با ارایه پلیت Silver Digiplate دست به دست شرکت اسکوگرافیکس داد و هر دو سیستم پلیت ستر DPX را که از پلیت میتسوبیشی استفاده می کند، به نمایش گذاشتند. این دو شرکت از نمایشگاه Print ۰۵ به عنوان سکوی پرش برای عرضه پلیت سترهای یک ورقی DPX Lite که از ساختار درام داخلی برخوردار است، استفاده کردند. این پلیت بخشی از مجموعه تولیداتی است که شامل DPX۴ می شود.
هر دو پلیت ستر قادرند پلیت ها را با رزولوشن ۳۰۰۰ dpi و ابعاد متغیر نقطه ظاهر کنند. پلیت ها به صورت رول به این پلیت سترهای جمع و جور تغذیه می شوند. هر دو سیستم از اتوماسیون بالا و پروسسورهای داخلی برای کار در نور روز برخوردارند.
سیستم کامپیوتر به پلیت معمولی (CTcP) هنوز یک گزینه برای چاپکاران به حساب می آیند. در حالی که اسکوگرافیکس از پیش اعلام کرد تصمیم ندارد پلیت ستر کامپیوتر به پلیت آنالوگ Espress خود را وارد بازار کند. شرکت بیسیس پرینت تولید UV- setter خود را در نمایشگاه عرضه کرد. این شرکت از تکنولوژی ویژه خود که بر اساس آن هد بی وقفه در هنگام نوردهی روی پلیت حرکت می کند، در تمام پلیت سترهای خود استفاده می کند. این تکنولوژی تصویرسازی DS۱۲ نام دارد. یووی سترهای بیسیس پرینت در سه مجموعه ۵، ۷ و ۱۱ عرضه می شود. چند ماه پیش بیسیس پرینت خبر پایان همکاری این شرکت با کونیکا مینولتا در آمریکا را اعلام کرد. بر اساس این همکاری کونیکا مینولتا سیستم های بیسیس پرینت را در آمریکا توزیع می کرد. در عین حال مینولتا کماکان سیستم حرارتی SR-۸۳۰ ساخت خودش را همراه با پلیت های TF-۲۰۰ به بازار عرضه می کند.
ظهور خانواده جدید پلیت سترها
آگفا برای اولین بار در نمایشگاه Print ۰۵ پلیت ستر حرارتی Avalon را که دارای هد تصویرسازی Avalon HD است، عرضه کرد. هد جدید نسل دوم هد لیزری است که بر اساس تکنولوژی GLV عمل می کند. این پلیت سترها که جانشین پلیت سترهای Xcalibur می شود، شامل مدل های لارج فرمت (LF) و بسیار لارج فرمت (VLF) می شوند.
پلیت Avalon مدل LF با پنج پیکره بندی مختلف عرضه می شود. سریع ترین مدل قادر است ۴۰ پلیت در ساعت عرضه کرده و برای استفاده از پلیت های بی نیاز از دارو Azura طراحی و ساخته شده است. مدل Avalon VLF در ۸ اندازه با گزینه اختیاری کاست تغذیه دوبل و سرعت های مختلف تا ۱۸ پلیت در ساعت عرضه می شود.
فوجی پلیت ستر Luxel V-۶e دو ورقی را که از تکنولوژی نور بنفش بهره می برد، به نمایش گذاشت. ویژگی منحصر به فرد این پلیت سیستم تغذیه پلیت آن است که هم به صورت دستی و هم به صورت نیمه اتوماتیک، به طور عمودی و از بالا انجام می شود. به همین خاطر نیاز به میز تغذیه پلیت نیست. سیستم را می توان بهینه کرد و سرعت و میزان تولید آن را افزایش داد.
هایدلبرگ در نمایشگاه Print ۰۵ هم سیستم حرارتی سوپراسترو هم سیستم نور بنفش پروستر را همراه با پلیت بی نیاز از داروی خود به نمایش گذاشت. تجهیزاتی که باعث افزایش اتوماسیون می شوند برای هر دو سیستم مشابه هستند. همین امر دست خریداران را برای انتخاب سطح اتوماسیون مورد نیازشان در هر دو سیستم باز می گذارد. برای ابعاد کوچک تر هایذلبرگ Quicksetter ۳۰۰E را عرضه کرده که می تواند پلیت های کاغذی، پلی استر و فیلم را ظاهر کند.
تکنولوژی درام مجازی این دستگاه قادر است نقاطی به کوچکی ۱۰ میکرون را روی پلیت منتقل کند.
کداک پلیت ستر Magnus ۴۰۰ را به عنوان نسل دوم سیستم های حرارتی خود به بازار عرضه کرد. مدل های لارج فرمت جدید که از تکنولوژی درام خارجی برخوردارند، می توانند پیت های بی نیاز از پروسسور و بی نیاز از دارو را ظاهر کنند. سرعت این دستگاه ها از ۲۱ تا ۲۸ پلیت در ساعت و کیفیت ظهور آن ۲۵۰ تا ۴۵۰ خط در اینج است.
پرس تک که شرکت ای بی دیک را خریده است، پلیت ستر یک ورقی Vector TX۵۲ را که از پلیت های بی نیاز از دارو استفاده می کند، به نمایش گذاشت. این پلیت ستر برای چاپخانه های کوچکی که مایلند از پلیت های دیجیتال آلومینیومی استفاده کنند، مناسب است. این پلیت ستر پلیت های بی نیاز از دارو Freedom را با سرعت ۲۰ پلیت در ساعت ظاهر می کند. تیراژ این پلیت ۲۵۰ هزار نسخه است. یک یونیت شست وشوی پلیت درون دستگاه نصب شده تا ابعاد جمع و جور آن حفظ شود.
اسکرین مجموعه پلیت سترهای Ultima خود را که شامل مدل های ۱۶۰۰۰ ، ۲۴۰۰۰ و Z ۳۲۰۰۰ می شد در نمایشگاه ارایه کرد. همه این سیستم ها دارای قابلیت پانچ پلیت به عنوان یک گزینه اختیاری هستند. اسکرین پلیت ستر ۵/۴ ورقی PlateRite ۸۸۰۰II خود را نیز به نمایش گذاشت.
شرکت آمریکای زانته (Xante) یک راه حل کامل شامل پلیت ستر یک ورقی Impressia و پلیت های آلومینیومی بی نیاز از پروسسور Aspen را عرضه کرد. این سیستم می تواند ۶۰ پلیت را در ساعت با رزولوشن ۲۴۰۰ dpi ظاهر کند.
یک شرکت دیگر به نام Maestrale North America مجموعه پلیت سترهای Maestro خود را در سه مدل ۵۴۰، ۷۵۰ و ۱۱۰۰ برای اولین بار در معرض دید عموم قرار داد. این پلیت ستر جدید از ساختار درام خارجی برخوردار است و پیکره بندی آن به گونه ای است که می توان آن را برای هر دو سیستم حرارتی یا نور بنفش سازگار کرد.
شرکت Ripit راه حل های پیش از چاپ کلید در دست برای چاپخانه داران کوچک تا متوسط ارایه می کند. راه حل جدید این شرکت که در Print ۰۵ به نمایش درآمد Speedsetter VM۴ است که شامل یک پلیت ستر نور بنفش دو ورقی بسیار جمع و جور همراه با ریپ Open Rip می شود. این ریپ جدید به صورت مدولار است و قابلیت های فرم بندی، لب پوشانی، نمونه گیری و ترام گذاری را می توان به آن اضافه کرد.
و در آخر بازدیدکنندگان از نمایشگاه چاپ شیکاگو این موقعیت را داشتند تا دو سیستم کامپیوتر به پلیت جوهرافشان را از دو سازنده مختلف ببینند. شرکت JetPlate Systems برای اولین بار سیستم پلیت ستر جوهر افشان JetPlate ۴۸۰۰ را به نمایش گذاشت و گلونزاند ؟؟ تکنولوژی کامپیوتر به پلیت جوهرافشان iCTP خود را که شامل پلیت ستر PlateWriter ۴۲۰۰ و راه حل Liquid Dot می شد به نمایش گذاشت.
نویسنده : اسکندر جهانبانیمجله صنعت چاپ

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
بهبود دیسک کمر و نقرس با خام گیاهخواری
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند