در بازار لوازم تحریر ایران دارا و سارا بازی را از باربی و سندی برده اند | تعبیرستان
در بازار لوازم تحریر ایران دارا و سارا بازی را از باربی و سندی برده اندعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

در بازار لوازم تحریر ایران دارا و سارا بازی را از باربی و سندی برده اند

دنگ دنگ دنگ، با رنگ نارنجی و سرخ و زرد و با موسیقی باران و عطر خاک و صدای هیاهوی پرشور دانش آموزان پائیز را آغاز می کنیم، فصل مهر
در بازار لوازم تحریر ایران دارا و سارا بازی را از باربی و سندی برده اند و نیمکت و زنگ تفریح، غروب های زودرس، سلام و همکلاسی. با پایان یافتن تعطیلات تابستانی و نزدیک شدن به پائیز، فصل خرید مدرسه آغاز می شود. دانش آموزانی که با شوق و ذوق زلال دفترهای یک دست سپید را با لفاف های رنگین جلد می کنند و مدادهای رشید را با تراش های نو نوار تیز می کنند. لباس های اتو کشیده و کیف و کفش براق از نوئی و سرانجام صدای زنگ سال تحصیلی جدید. با این وجود کسب اطلاعات از بازار لوازم التحریر برای خانواده هائی که به دنبال یک خرید به صرفه و استفاده از وسایل کیفی، ایمن و بهداشتی برای فرزندانشان هستند، بی ثمر نخواهد بود. به این منظور و با توجه به استقبال گسترده و وسیعی که این روزها از لوازم التحریر دارا و سارا شده است، بهتر آن دیدیم که برای کسب اطلاعات از عروسک های دارا و سارا و محصولاتی که با نام دارا و سارا به بازار می آید با متولی این امر یعنی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ارتباطی برقرار کنیم. به دفتر آقای مهدی باقری مدیر روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که ۲۵ سال است در کانون فعالیت دارد رفتیم و با وی به گفتگو نشستیم.
ـ فعالیت های کانون از چه زمانی آغاز شد و در حال حاضر با چه هدفی و حول چه محورهائی به کار خود ادامه می دهد؟
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال ۱۳۴۲ تأسیس شد و امروز ۴ دهه از عمر آن می گذرد. کانون با هدف ایجاد امکانات لازم جهت رشد فکری و ذوقی کودکان و نوجوانان از ۶ تا ۱۶ سال در اوقات فراغت و تعلیم و تربیت اسلامی گام برمی دارد. کانون یک سازمان دولتی زیرمجموعه وزارت آموزش و پرورش با ردیف بودجه مستقل است.
فعالیت های محوری کانون در ۵ شاخه قرار می گیرد، در وهله اول انتشار کتاب است. کانون به عنوان یک ناشر بزرگ در این زمینه فعالیت دارد. تاکنون ۱۴۰ عنوان کتاب در تیراژ ۳ میلیون نسخه منتشر کرده است. کانون نخستین مرکزی است که برای کتاب کودکان و نوجوانان گروه سنی قائل شد و براین اساس کتاب منتشر کرد. ۷۰ درصد کتاب های کانون تألیفی است و ۳۰ تا ۳۵ درصد هم ترجمه از زبان های خارجی است. دیگر فعالیت کانون تولید فیلم است. در سال بالغ بر ۲۵۰ دقیقه فیلم تولید می کند که شامل کارهای عروسکی، پویانمائی، فیلم کوتاه، بلند، زنده و مستند است. از جمله فیلم های دونده، خانه دوست کجاست، بچه های آسمان و پویانمائی یکی کم است، قصه های بازار و... که حضور بین المللی هم داشته اند. طراحی و ساخت سرگرمی های سازنده اعم از اسباب بازی های فکری و آموزشی هم از جمله شاخه های تولیدات کانون است. در سال بین ۱۲ تا ۱۵ عنوان کتاب ـ دیسکت و سی دی بازی های رایانه ای از تولیدات کانون وارد بازار می شود. همچنین عروسک های دارا و سارا هم از تولیدات کانون است که با استقبال شایان توجهی مواجه شده است. در زمینه تئاتر هم کانون فعال است و تولیداتی دارد اعم از تئاتر حرفه ای و غیرحرفه ای. در بخش حرفه ای مرکز تئاتر و تئاتر عروسکی کانون هر سال ۱۰ تا ۱۲ نمایش را به اجراء می برد و هر تئاتر هم ۶۰ اجراء دارد. در بخش غیرحرفه ای هم کودکان و نوجوانان زیر نظر مربیان آموزش می بینند و با عنوان تئاتر خلاق فعالیت هائی در حوزه نمایش دارند. آخرین حوزه فعالیت های کانون در زمینه آموزش زبان های خارجی است که علاوه بر کودکان و نوجوانان شامل جوانان هم می شود. کانون زبان ایران متولی این امر است و ۴۲ شعبه در سراسر کشور دارد. آموزش زبان ها شامل انگلیسی، عربی، آلمانی و فرانسوی از سطوح ابتدائی تا سطوح عالی به صورت سراسری و کشوری است.
نکته مهمی که باید یادآور شوم این است که تمام فعالیت ها و تولیدات کانون زیرساختی پژوهشی دارد و کاملاً مبتنی بر روانشناسی کودک و تحقیقات و پژوهش هائی که در این راستا انجام گرفته تولید می شود.
ـ عروسک های دارا و سارا، چرا و با چه هدفی تولید شد و استقبال از آنها چگونه بوده است؟
دنیای عروسک ها، دنیای پیچیده و بزرگی است. در بسیاری از کشورها یک عروسک ملی یا محلی وجود دارد که مقبولیت بیشتری دارد و بسیاری از گفته ها، سیاست ها و بازی ها از زبان عروسک به مردم به خصوص کودکان منتقل می شود. اما در ایران چنین چیزی وجود نداشت عروسکی که کودک بتواند با او همزاد پنداری کند. ما درصدد برآمدیم تا این جای خالی را با تولید دارا و سارا پر کنیم. تا قبل از حضور دارا و سارا، یعنی سه سال پیش عروسک های خارجی به خصوص عروسک های باربی و سندی میان کودکان بسیار پرطرفدار بود و انواع و اقسام وسایل جانبی این عروسک ها هم مورد توجه قرار می گرفت. اما از زمان ورود دارا و سارا بازار این عروسک ها کساد شد و بچه ها ارتباط بسیار خوبی با آنها برقرار کردند. اما هنوز دارا و سارا ۳ ساله هستند برای جای گیر شدن و فرهنگ سازی در این خصوص نیاز به زمان، کار و سرمایه گذاری بیشتری است. در حال حاضر عروسک های دارا و سارا با بیش از ۳۰ لباس محلی و هماهنگ با فرهنگ هر منطقه و همچنین ۷ـ۸ نوع طرح کودک کوهنورد و کودک شهرنشین امروزی تولید می شود.
ـ در حال حاضر بسیاری از محصولات مرتبط با کودکان به خصوص لوازم التحریر با مارک دارا و سارا تولید می شود، در خصوص وضعیت کیفی و ایمنی تولید آنها توضیح دهید؟
به اعتقاد ما هر چه لوازم دارا و سارا بیشتر شود گستردگی و فراگیری عروسک ها نیز بیشتر خواهد شد و ارتباط بهتری با این عروسک ها برقرار می شود. در حال حاضر بیش از ۲۰۰ وسیله جانبی تحت براند دارا و سارا تولید می شود این اجناس به سفارش کانون و با نظارت و ارزیابی کانون تولید می شود و همگی از فیلتر ممیزی کانون گذر می کند. کالائی که قرار است با براند دارا و سارا تولید شود حتماً باید استاندارد باشد و از لحاظ مواد و کیفیت از بهترین و بهداشتی ترین مواد استفاده شود. ما سعی کرده ایم رنگ های مصرفی برای عروسک ها و لوازم التحریر کاملاً بهداشتی و تأیید شده باشد تا جائی که ما یک سال برای انتخاب نوع رنگ و مواد موهای عروسک ها وقت صرف کردیم تا موها هیچ گونه باکتری و آلودگی نداشته باشند.
ـ در بخش ممیزی کانون چه معیارهائی و توسط چه کسانی برای تولیدات در نظر گرفته می شود؟
در شورای نظارت بر اسباب بازی کانون تعدادی از مهندسین و کارشناسان خاص در این حیطه حضور دارند و با این دید که توجه خاصی باید به کودکان شود، با دقت بسیار بهترین ها و کم خطرترین ها را تأیید می کنند. بر این اساس شرکت هائی که زیر براند دارا و سارا فعالند از بهترین مواد استفاده می کنند.
ـ در مراکز کانون پرورش فکری چه برنامه ها و امکاناتی به کودکان و نوجوانان اختصاص یافته است.
در حال حاضر ۵۰۰ مرکز فرهنگی هنری کانون به صورت ثابت، سیار شهری ـ سیار روستائی و پستی فعالند و در ۲۷ عنوان فعالیت فرهنگی ـ هنری خدمات ارائه می دهند از جمله قصه گوئی، شعرخوانی، نمایش عروسکی، پخش فیلم، تهیه روزنامه دیواری، کتابخانه، نقاشی، سفال گری، تکه چسبانی، گفتگوهای آزاد و...
ما سعی کرده ایم در این مراکز فضائی مطابق با روحیه کودکان و نوجوانان با حضور مربیان و فضاسازی مخصوص برای این رده های سنی ایجاد کنیم. کتابخانه های سیار کانون به ۳۰ روستا در سراسر کشور می روند و خدمات ارائه می کنند در برخی روستاهای دور افتاده که حتی امکان رفتن با اتومبیل نیست، کتابخانه های پستی کانون بدون دریافت هزینه ای فعالیت می کنند و در سال حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار نفر عضو این مراکز می شوند.
ـ عضویت در این مراکز چه هزینه ای برای اعضاء دارد؟
افراد با پرداخت ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان عضو این مراکز می شوند. البته حضور در کلاس های هنری هزینه خاص خودش را دارد که حدود ۱۰ هزار تومان است.
در پایان اگر مطلبی باقی مانده که به معرفی بیشتر چهره کانون کمک می کند بفرمائید.
افرادی که در کانون فعال هستند با عشق به کودکان و نوجوانان، وقت، انرژی و سرمایه خود را در اختیار کار برای این گروه از افراد جامعه می گذارند. ما معتقدیم که بچه ها موجودات بزرگی هستند در ابعاد کوچک و هدیه ای از جانب خدا که باید قدر و منزلتشان را بدانیم. این نوع نگاه برای ما موفقیت آمیز هم بوده است، به گونه ای که بسیاری از افرادی که امروز در زمینه های فرهنگی ـ هنری فعال و موفق هستند یا عضو کانون بوده و یا به نحوی با کانون در ارتباط بوده اند. ما سعی کرده آمی براساس نیاز روز کودکان رشد کنیم و براساس مقتضیات زمانه پیش برویم. در ضمن سایت کانون پرورش فکری به آدرس www.Kanoonparvaresh.com شامل آخرین خبرها، اطلاعات و سرگرمی ها در اختیار علاقمندان است و می توانند از این راه اطلاعات موردنیاز خود را به دست آورند.
جدول قیمت محصولات کانون (به ریال)
مداد ۱۲ رنگ مقوائی با سر مداد دارا و سارا ۸۲۰۰ ریال
مداد ۱۲ رنگ لوله ای فلزی با عروسک دارا و سارا ۱۲۵۰۰ ریال
مداد مشکی با سر مداد دارا و سارا ۶۰۰ ریال
مداد قرمز با سر مداد دارا و سارا ۷۰۰ ریال
مداد ۲۴ رنگ مقوائی با دو سر مداد دارا و سارا ۱۶۵۰۰ ریال
مدادشمعی پیچی ۲۳۵۰۰ ریال
روان نویس اکلیلی ۳۰۰۰ ریال
ست خط کش، گونیا، نقاله ۵۵۰۰ ریال
خط کش ۳۰ سانت ۳۳۰۰ ریال
خط کش ۲۰ سانت ۲۷۰۰ ریال
مدادتراش دوقلو فلزی ۵۵۰۰ ریال
مدادتراش دوقلو کائوچو ۲۱۵۰ ریال
مدادتراش رومیزی ۳۸۵۰۰ ریال
جامدادی فلزی ۱۶۵۰۰ ریال
جامدادی فلزی به شکل اتومبیل ۱۴۰۰۰ ریال
ست کادوئی لوازم التحریر ۳۶۰۰۰ ریال
ظرف غذا ۲۲۰۰۰ ریال
قمقمه آب ۱۴۲۰۰ ریال
لیوان آب ۳۵۰۰ ریال
کیف سی دی ۱۴۸۰۰ ریال
ماژیک ۱۲ رنگ کیفی ۱۳۰۰۰ ریال
ماژیک ۱۸ رنگ کیفی ۱۹۰۰۰ ریال
ماژیک ۲۴ رنگ کیفی ۲۵۰۰۰ ریال
ماژیک ۳۶ رنگ کیفی ۳۵۵۰۰ ریال
پاکن ۲۰، ۳۰، ۳۶ جور ۱۱۵۰۰ ریال
پاستل ۱۲ رنگ ۴۵۰۰ ریال
خمیر سطلی کوچک ۱۰۶۰۰ ریال
خمیر سطلی بزرگ ۱۹۰۰۰ ریال
خمیر ۱۸ رنگ ۳۰ تیکه ۳۲۰۰۰ ریال
آبرنگ ۶ رنگ ۳۲۰۰۰ ریال
آبرنگ ۱۲ رنگ ۵۲۰۰۰ ریال
آبرنگ ۱۲ رنگ بیضی ۵۳۰۰۰ ریال
گواش ۶ رنگ بزرگ طلقی ۹۵۰۰ ریال
گواش ۱۲ رنگ بزرگ طلقی ۱۸۰۰۰ ریال
گواش ۱۲ رنگ کوچک طلقی ۹۸۰۰ ریال
چسب باریک ۱۸ یارد ۷۵۰ ریال
چسب پهن ۳۰ یارد جلد کتاب ۱۹۵۰ ریالبرگرفته از سایت آفتاب

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
نمک بخوریم یا نخوریم؟ (دکتر رضایی پور)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند