مقره های سیلیكون رابر چیست و چه مزایایی دارد؟ | تعبیرستان
مقره های سیلیكون رابر چیست و چه مزایایی دارد؟علم و فناوریدانستنیها
×
بستن

مقره های سیلیكون رابر چیست و چه مزایایی دارد؟

مقره های سیلیكون رابر از جمله ابزارها و تجهیزاتی هستند كه كاربردهای مناسبی را در شبكه توزیع كشور دارند.
در مقاله علمی زیر كه به وسیله رضا امامی تهیه
مقره های سیلیكون رابر چیست و چه مزایایی دارد؟ شده و ویژگی های مقره های سیلیكون رابر و امتیازات آن مطرح شده است.
تا چندی قبل مقره های كامپوزیت به خاطر نشكن بودن جایگزین مقره های نسل قبل از خود شد، اما رفته رفته در حین بهره برداری خواص مختلفی از خود نشان داد كه باعث شد بازار تقاضا مقره های سیلیكون رابر افزایش چشمگیری پیدا كند.
سیلیكون به خاطر خاصیت منحصر به فرد Hydrophobic خود قابلیتهای بهتری را در شرایط مختلفی از خود نشان می هد. پوشش سیلیكون در مقایسه با انواع دیگر مقره های كامپوزیتی مورد استفاده بیشتری قرار گرفته است.
خاصیت Hydrophobic از تشكیل یك نوار آب بر روی سطح سیلیكون جلوگیری می كند و آب بر روی آن به صورت قطره قطره باقی می ماند. به همین دلیل مقاومت سطحی آن كاهش پیدا نمی كند و احتمال ایجاد آرك در این نوع مقره ها به حداقل می رسد.
پیوند قوی مولكولی سیلیكون باعث می شود كه اگر لایه ای از آلودگی یا غبار بر روی سطح آن بنشیند مولكولهای سیلیكون به سمت بالا حركت كرده و لایه زاید را دربربگیرند به خاطر همین طرح خارجی پوشش همواره سیلیكونی است به این عمل خاصیت بازیافت (RECOVERY) می گویند.
با توجه به نكات بالا بهترین انتخاب برای مناطق با آلودگیهای مختلف و زیاد و یا غبارآلود استفاده از پوششهای سیلیكونی است.
استفاده از مقره های سیلیكونی باعث كم شدن هزینه شست وشو و نگهداری می شود.
برتری دیگر مقره های سیلیكونی نسبت به سایر مقره های كامپوزیت مقاومت بسیار خوب در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید است كه باعث شده عمر مفید پوششهای سیلیكونی در مقایسه با سایر پوششها طولانی تر باشد.
قابل انعطاف بودن مقره های سیلیكونی از شكستگی و پارگی آنها و آسیب پذیر بودن در برابر ضربات مكانیكی جلوگیری می كند.
یكی دیگر از ویژگیهای این نوع مقره ها وزن بسیار كم آنها در مقایسه با سایر مقره ها است كه این مساله باعث می شود كه مقدار و وزن دكلها به همین نسبت كم شود كه در كل باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود.وزن كم مقره های سیلیكونی باعث كم شدن هزینه حمل و نقل و آسان شدن آن می شود. مقره های سیلیكون رابر تولیدی از نوع یكپارچه و بدون درز بوده كه این تكنیك در حال حاضر پیشرفته ترین روشن ساخت مقره ها در دنیا است.تولیدكنندگان با بكارگیری متخصصان مختلف و استفاده از ابزارهای مورد نیاز و آزمایش های لازم طی چندین سال به دانش فنی ساخت این نوع مقره ها دست یافته اند.
اجزای تشكیل دهنده مقره های سیلیكون را بر اجزای تشكیل دهنده مقره های سیلیكون رابر شامل موارد زیر است:
۱- مواد بكار رفته در اینگونه مقره ها از نوع كراسلینگ شده الكتریكی مطابق با استاندارد IEC۱۱۰۹-۹۲ بدون هیچگونه فیلتر و افزودنی اضافی است.
۲- میله های عایق از جنس فایبرگلاس (اپوكسی تقویت شده با الیاف فیبر شیشه) و نوع ECR (مخصوص كاربرد الكتریكی و مقاوم در برابر اسید) و از سازندگان معتبر و براساس استاندارد IEC۱۱۰۹ تهیه می شود.
۳- فیتینگهای دو سر مقره براســاس استــانــدارد IEC ۱۲۰ با بهترین كیفیت ساخته می شود. فیتینگهای مورد استفاده در مقره ها به صورت تانگ- اووال است كه این نوع فیتینگها باعث كم شدن یراق آلات خط و در نتیجه باعث كاهش هزینه ها می شود. اما برحسب درخواست مشتری سایر فیتینگها نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در ضمن تمامی مقره ها در مراحل ساخت مورد آزمایش روتین قرار می گیرند. این آزمایشها، شامل مواردی نظیر آزمایشهای مكانیكی و الكتریكی هستند.
تولید مقره های سیلیكونی به روش قالب ریزی یكپارچه برای تولید مقره های سیلیكونی به روش قالب ریزی یكپارچه موارد زیر را باید مورد توجه قرار داد:
الف ) استفاده از حلقه های پلاستیكی جهت قرار دادن میله در مركز قالب ضروری است و این ضرورت عوارض زیر را دربر دارد:
۱- به منظور حفاظت میله مقره در مقابل میدان الكتریكی كه باعث خوردگی و سوراخ شدن (puncher) میله خواهد شد باید ضخامت لایه سیلیكونی بر روی میله مقره حداقل ۳ میلیمتر باشد. بدیهی است در اطراف حلقه های لاستیكی مذكور ضخامت لایه سیلیكونی كمتر از سه میلیمتر بوده و در نتیجه میله در محل حلقه های اضافی دارای ضعف خواهد بود. بدین معنی كه در این نقطه خوردگی و سوراخ شدن (Puncher) خواهیم داشت.
۲- جنس (مواد) حلقه های پلاستیكی در مقایسه با سیلیكون رابر و اپوكسی رزین از طرح عایقی متفاوتی برخوردار است كه این اختلاف
سطح باعث پلاریزاسیون بر روی سطح می شود كه این خود باعث ایجاد گرمای الكتریكی موضعی شده و در نتیجه تخلیه ناقص (Partial discharge) انجام می گیرد و در نهایت باعث پوسیدگی در محل قرار گرفتن حلقه ها خواهد شد.
ب ) وجود درزها و رگه هائی (Seams) در طول مقره كه با میدان الكتریكی موازی است خط قالب و ریخته گری بر روی سطح مقره حاوی مواد اضافه ای است كه از محل بین دو قسمت قالب بیرون زده است. این مواد اضافی باید به دقت پاك شود تا از آسیب بدنه جلوگیری شد.
خط قالب به طور خفیف موج دار است كه سبب نامتجانسی و بدفرمی میدان الكتریكی می شود. این امر موجب افزایش میزان آلودگی و در نتیجه افزایش تخلیه (discharge) در طول خط قالب خواهد شد كه در نهایت موجب فرسایش و زوال ماده و شكنندگی محیط اطراف خط قالب خواهد شد.
برای اینكه سیلیكون رابر در شرایطی كه استفاده می شود از عملكرد بهتری برخوردار باشد از بتونه (fillers) اضافی استفاده می شود.
با افزودن آلومینیوم تری هیدرات (ATH)، میزان مقاومت در برابر فرسایش افزوده خواهد شد. میزان صحیح استفاده از بتونه (fillers) نقش بسیار مهمی در بالابردن عملكرد درست و صحیح مواد دارد. چنانچه میزان ATH بیش از حد لازم باشد موجب شكنندگی سطح بشقاب (Shed) خواهد شد. (برای مثال زمانیكه بخواهد بیش از ۹۰ درجه خم شود). یكی از نشانه ها و اثرات استفاده زیاد ATH، سفیدشدن خط خمیدگی درطول سطح بشقاب (shed) است.
ج ) موضوع مهم بعدی درمورد مقره های كامپوزیت، طراحی اتصال بین مواد پلی مریك و فیتینگ های انتهائی است. بدنه (hausing) باید دربرابرقوسهای جزئی (partial arcs) كه بیشتر و ترجیحاً در محل اتصال بین بدنه (hausing) و فلز فیتینگ انتهائی صورت می گیرد، محافظت شود.
طراحهای فیتینگ انتهائی و تركیب آن با وضعیت اولین بشقاب (Shed) هم چنین پركردن حفره بین قسمتهای فلزی و بدنه از عواملی هستند كه بر روی طول عمر مقره های كامپوزیت تاثیر خواهند داشت.
پركردن حفره بین بدنه و فیتینگ برای پركردن حفره بین بدنه (hausing) و فیتینگ ازمواد مختلفی استفاده می شود. سه ماده متفاوت (فلز، سیلیكون رابر، تركیب اپوكسی رزین و فایبر گلاس)
با سه ظرفیت گرمائی متفاوت با یكدیگر در محلی كه پیوند سه گانه (triple junction) نامیده می شود در تماس هستند. در زمان استفاده از مقره، با افزایش و كاهش دما این مواد به ترتیب و با سرعتهای متفاوت منقبض و یا منبسط خواهندشد.
نحوه Sealing باید بگونه ای باشد كه خاصیت تطابق با این حالتها را (انقباض- انبساط) داشته باشد بدون اینكه بر روی سطح فشار مكانیكی وارد آید.
چنانچه بدنه در تماس مستقیم با قسمت فلزی باشد، وجود فشار مكانیكی بر روی سطح امری اجتناب ناپذیر است. تحقیقات بر روی این مقره ها نشان داده است كه پس از چند سال استفاده، سیلیكون رابر از فیتینگ جدا شده و آب از طریق حفره ها به میلیه FRP نفوذ كرده و به ناحیه فشرده شده و متراكم آسیب رسانده است. در نتیجه میله از فیتینگ جدا شده و موجب قطع خط می شود.
به منظور جلوگیری از آنچه ذكر شد باید از سیلیكون رابر با خاصیت الاستیكی كه از خاصیت چسبندگی (به فلز، سیلیكون و میله FRP) خوبی برخوردار باشد استفاده كرد و در برابر آب ۱۰۰درصد چگال تر باشد.
خواص مكانیكی مواد بكاررفته در فیتینگ ها و نوع اتصال آن به میله از اهمیت بالائی برخوردار است.
یكی از مواردی كه باید به آن اشاره شود این است كه استفاده از cast iron futtings در مقایسه با forged steel fittings یك عامل منفی و نامساعد محسوب شود. با استفاده از روشهای تحلیلی موجود وجود حفره هوائی در داخل مواد تقریباً امری غیرممكن است چون در شرایط عادی استفاده، وجود حفره های هوائی باعث ایجاد تركهای فرسایشی می شوند.پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
خواص گیاه زوفا (آقای متین)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند