ماشین های پشت و روزن; آكروبات بازی با كاغذها | تعبیرستان
ماشین های پشت و روزن; آكروبات بازی با كاغذهاعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

ماشین های پشت و روزن; آكروبات بازی با كاغذها

ماشین های پشت و روزن كه در انگلیسی به آن ها Perfecting Press می گویند این روزها طرفداران زیادی پیدا كرده اند. ماشین های پشت و روزن سریع تر تولید
ماشین های پشت و روزن; آكروبات بازی با كاغذها می كنند و از آنجایی كه پشت و روی كار در یك بار عبور از ماشین چاپ می شود، رجیستر شدن كار، راحت تر انجام می شود.
در حال حاضر كلیه تولیدكنندگان عمده ماشین های چاپ، این نوع ماشین ها را به بازار عرضه كرده اند. جالب این كه هر كدام نیز تكنولوژی ویژه خود را دارند. گزارشی كه می خوانید توسط پاتریك هنری عضو تحریریه نشریه گرافیك آرتز مانتلی در مورد این ماشین ها، ویژگی ها و انواع مختلف آن ها در بازار نوشته شده است.
بندبازی را تجسم كنید كه معلق زنان بازوی قدرتمند یكی از اعضای گروه آكروبات را رها كرده و دستان قدرتمند بندباز دیگر را در هوا چنگ زده و آن را محكم می گیرد. این دقیقاً همان اتفاقی است كه برای یك ورق كاغذ در حالی كه از میان تجهیزات ورق برگردان یك ماشین ورقی پشت و روزن عبور می كند، می افتد. همه چیز با سرعت رخ می دهد و تنش فیزیكی كه كاغذ تحمل می كند كم تر از بندباز نیست. در هر دو مورد اگر پنجه، كاغذ را نگیرد و یا بندباز دستان بندباز دیگر را از دست بدهد، فاجعه به بار خواهد آمد. ولی اگر همه چیز طبق برنامه و هماهنگ پیش برود، نمایش فوق العاده ای به اجرا درخواهد آمد. یك نمایش فوق العاده آكروباتیك برای تماشاگران سیرك و یا یك ورق كاغذ كه مركب و ورنی روی هر دو طرف آن در كمال دقت و زیبایی نشسته اند.
چاپ پشت و روزن در ماشین های رول تكنولوژی پیچیده ای نیست، ولی طبیعت ماشین های ورقی چنین فن آوری را به راحتی نمی پذیرد. تا ۲۰ سال پیش تنها راه برای چاپ پشت و روی كاغذ، برگرداندن دسته های كاغذ و چاپ آن از طریق عبور مجدد از ماشین چاپ بود.
در عین حال ماشین چی باید دعا می كرد كه رجیستر كار دقیق از آب درآمده و رنگ ها روی هم بخورند.
ماشین های پشت و روزن اولیه تنها می توانستند چهار رنگ رو و یك رنگ پشت (رنگ مشكی) و یا چهار رنگ رو دو رنگ پشت (۲/۴) چاپ كنند.
ولی ارایه ماشین چاپ ورقی كه بتواند چهار رنگ رو، چهار رنگ پشت چاپ كند، عملی نبود. رسوب مركب روی سیلندرهای چاپ پس از یونیت ورق برگردان باعث خراب شدن و ایجاد لكه روی كار چاپی می شد.
با این حال امروز نیاز روزافزون به ماشین های چاپ پشت و روزن با یونیت های متعدد كه اصطلاحاً به آن ماشین های پشت و روزن طویل (Long Perfectors) می گویند باعث شده تا مهندسان همه خلاقیت خود را برای تولید این گونه ماشین ها به كار بندند. به همین خاطر امروز این ماشین ها از ۸ تا ۱۶ یونیت ساخته شده و در اختیار چاپخانه داران قرار می گیرند. با این حال این ماشین ها اكنون بیشتر با ساختار ۴ رنگ رو و ۴ رنگ پشت ساخته می شوند. گو این كه مدل های ۵ رنگ رو و پنج رنگ پشت نیز موجود است. متخصصان در حال توسعه ماشین هایی هستند كه چاپ و ورنی زنی پشت و روی كامل را ارایه كند. در حال حاضر سازندگان مختلف از تكنولوژی متفاوتی در ساخت این ماشین ها استفاده می كنند. رمز چاپ پشت و روی خوب و با كیفیت در یك بار عبور از ماشین تنها در برگرداندن بی عیب و نقص كاغذ خلاصه نمی شود. مراحل مهم دیگری نیز نقش دارند. در حالی كه فعلاً مشكلاتی كه این ماشین ها با آن مواجه بوده اند حل شده است. ماشین های پشت و روزن چند رنگ امروزه دیگر تنها وجه تمایز چاپخانه دار به شمار نمی آیند، بلكه برای حفظ و پیشی گرفتن از رقبا كاملاً ضروری هستند. در این مقاله ماشین های پشت و روزن سازنده مختلف با یكدیگر مقایسه شده و جزییات فنی و تكنولوژی مورد استفاده هر كدام مورد بررسی قرار گرفته است. سازندگان مختلف از روش های مختلف پیچیده استفاده كرده اند ولی عناصر كلیدی همه آن ها مشابه است. چاپ پشت و رو (perfecting)- برگرداندن ورق و تغییر لب پنجه به گونه ای كه پشت ورق را نیز بتوان با حفظ رجیستر چاپ كرد- اساساً مشابه همان روش معمولی رایجی است كه ابتدا یك طرف كار چاپ شده و پس از برگرداندن دسته ورق، طرف دیگر چاپ می شد.
مراحل كار در انواع ماشین های پشت و روزن تبدیل پذیر (Convertible Perfectors) كم و بیش یكسان است.
این ماشین ها قادرند هر دو طرف را چاپ كرده یا مثل ماشین های معمولی فقط روی یك طرف چاپ كنند.
عملكرد این ماشین به گونه ای است كه ابتدا روی كار چاپ شده و سپس كاغذ به تجهیزات ورق برگردان منتقل می شود. در این جا پنجه ها لبه انتهایی كاغذ را گرفته و آن را می چرخانند و بدین ترتیب ته كاغذ به سر كاغذ تبدیل می شود و وارد یونیت های بعدی برای چاپ پشت كاغذ می شود. چرخیدن كاغذ توسط پنجه ها باعث می شود تا طرف چاپ شده كه خیس است رو به پایین باشد و طرف دیگر با سیلندرهای لاستیك در تماس قرار بگیرد. تجهیزات ورق برگردان می تواند از سیستم سیلندر معمولی یا تك (Single-Drum) استفاده كند. در این سیستم سیلندر ورق برگردان كه مجهز به مكنده ها و پنجه های هوشمند است در وسط دو سیلندر چاپ می نشیند. برخی از تجهیزات ورق برگردان از سیستم سه سیلندری (Three-drom) استفاده می كنند. در این سیستم سیلندر انتقالی ورق را به سیلندر انباره (Storage Drum) منتقل می كند. سپس این سیلندر ورق را تحویل سیلندر ورق برگردان می دهد.
محل استقرار تجهیزات ورق برگردان درون ماشین چاپ، بستگی به تعداد رنگی دارد كه چاپكار مایل است روی هر طرف كار بنشاند. ولی در ماشین چاپ پشت و روزن طویل (Long Perfectors) تجهیزات ورق برگردان معمولاً بعد از برج چهارم یا پنجم قرار می گیرد. ماشین های پشت و روزن تبدیل پذیر (Convertible Perfectors) را معمولاً می توان به صورت خودكار یا نیمه خودكار از حالت چاپ پشت و رو به چاپ یك رو و یا بالعكس تبدیل كرد.
مهم ترین چالش برای چاپ پشت و رو كه همراه با برگرداندن ورق است، این است كه پس از چرخاندن ورق نمی توان مانع فشار آوردن سیلندرهای چاپ به سطح چاپ شده- كه هنوز كاملاً خیس است- شد. چسبیدن مركب به این سیلندرها كه به طور ناخواسته انجام می شود، مشكلات زیادی (از جمله سایه دارشدن و ایجاد لكه های ناخواسته روی كار (Motting) و انتقال اثر مركب از سیلندر چاپ روی كار كه در مرحله اول قبل از برگرداندن چاپ شده است (Marking)) می شود.
همین مشكلات باعث شد كه نتوان چاپ رنگ رو و چاپ رنگ پشت را در مدل های اولیه این ماشین ها به انجام رساند.
در آن زمان میلر (Miller) كه بعدها توسط مان رولند خریداری شد، در زمینه ساخت ماشین های پشت و روزن دقیق تخصص داشت. طولی نكشید تا سازندگان ماشین های چاپ راه های هوشمندانه ای برای جلوگیری از نفوذ مركب از میان كاغذ- كه باعث كاهش كیفیت چاپ می شود- ارایه كردند. البته چاپ پشت و رو بدون چرخاندن ورق نیز امكان پذیر است. از این سیستم در ماشین های رول استفاده می شود. برخی از سازندگان از جمله آكی یاما در ماشین ورقی Jprint و كوموری در ماشین S۴osp خود نیز از این مكانیزم استفاده می كنند. در این ماشین ها برج های چاپ از بالا و پایین همزمان چاپ می كنند. در ماشین چاپ ردیفی میتسوبیشی (Tandem Press) ورق چرخانده نمی شود و مسیر حركت آن بدون این كه سر و ته آن جای خود را با یكدیگر عوض كنند، ادامه پیدا می كند. مرحله نهایی، مرحله ورود ورق به بخش تحویل ماشین است. در این مرحله مركب تازه و خیس روی دو طرف كار هنوز نسبت به هرگونه تماس ناگهانی آسیب پذیر است.
در این جا مهندسان روش های گوناگونی برای كاهش تدریجی سرعت و فرود آمدن آرام كاغذ روی تخته تحویل ابداع كرده اند. در ادامه روش ها و راهكارهایی كه سازندگان مختلف برای رفع مشكلات چاپ پشت و رو ارایه كرده اند تشریح شده است.
هایدلبرگ
مدل های پشت و روزن یك ورقی و دو ورقی هایدلبرگ كه قابلیت چاپ پشت و رو در یك بار عبور كاغذ از ماشین را دارند، از همان ظرافت و دقت مدل های ۵/۴ ورقی برخوردارند.
سیلندر انباره دوبل (Double Diameter Storage drum) قلب سیستم ورق برگردان سه سیلندری (Three-Drum) را تشكیل می دهد. در این سیستم بریدگی هایی روی سطح سیلندر قرار دارد كه نیروی مكش از طریق این بریدگی ها ورق را در حال عبور صاف كرده و آن را ثابت نگاه می دارند.
پنجه ها سر كاغذ را می گیرند و انتهای كاغذ با استفاده از نیروی مكش ثابت باقی می ماند. گیره های (Pincers Bar) سیلندر ورق برگردان انتهای كاغذ را گرفته و سپس سر كاغذ آزاد می شود و بدین گونه ورق در حالیكه پشت و رو شده به سیلندر چاپ بعدی منتقل می شود.
مراحل گرفتن و چرخاندن ورق به صورت پیوسته انجام می شود و از این طریق سرعت چاپ حفظ شده و ماشین های چاپ پشت و رو می توانند با همان سرعت چاپ یك رو هر دو طرف ورق را چاپ كنند. راه حل هایدلبرگ برای حل مشكل نفوذ مركب به سیلندر چاپ پس از برگرداندن ورق استفاده از پوشش های سیلندر ویژه و قابل تعویض به نام PerfectJacket PLUS است. این پوشش از نوعی سیلیكون مركب گریز ساخته شده است كه اجازه نمی دهد سیلندر چاپ مركب خشك نشده را از طرف چاپ شده ورق به خود جذب كند. پس از این كه هر دو طرف كاغذ چاپ شد، ورق وارد بخش تحویل می شود. در این جا جریان هوا آن را به سمت چرخ های مكنده (Suction Wheels) هدایت می كند و در عین حال سرعت حركت آن را كاهش می دهد.
به همین ترتیب ورق سوار بر بالشتكی از هوا كه آن را از چروك شدن و خراش محافظت می كند روی تخته تحویل می نشیند. باید تنظیمات میزان جریان هوا را برای كارهای مختلف در حافظه دستگاه ذخیره كرد تا در صورت لزوم و تكرار كار چاپی از آن استفاده شود.
كوموری
در مجموعه ماشین های لیترون كوموری، این سازنده ژاپنی دو رویكرد مختلف برای چاپ پشت و رو دارد. ماشین های پشت و روزن لیترون كه S۴۰SP و S۴۴SP نام دارند، مانند ماشین های رول پشت و روی كار را همزمان چاپ می كنند، زیرا از طراحی دو طبقه (Double-Deck) برخوردارند. ماشین های لیترون تبدیل پذیر (Convertible) كه با نام های S۴۰P، S۲۹P، S۲۸P، S۲۶P عرضه می شوند، از نوع ماشین های چاپ با یونیت های متعدد هستند كه ورق را برای چاپ پشت برمی گردانند. ماشین های SP از سیلندرهای چاپ دوبل استفاده می كنند. به همین خاطر قطر آنها دو برابر طول پلیت و سیلندرهای لاستیك است. همانند هایدلبرگ سیلندرهای چاپ ماشین های SP دارای پوشش مركب گریز است. این سیلندرها در حقیقت دارای كاربرد مضاعف هستند. ابتدا انتقال ورق كه روی آن چاپ شده به سیلندرهای چاپ پایینی برای چاپ پشت و همچنین انتقال آن به برج چاپ بعدی. سیلندرهای بزرگ ورق ها را بدون لرزش نگاه می دارند و از آنجایی كه ورق را نمی توان تنها با یك لب پنجه بیرون كشید، برای هر بار چاپ ۸/۳ اینچ از فضای كاغذ صرفه جویی می شود.
این مقدار در هنگام فرم بندی انعطاف خوبی برای طراحان به ارمغان می آورد. ماشین های چاپ پشت و روی كوموری را می توان به راحتی از حالت چاپ پشت و رو به حالت چاپ یك رو تبدیل كرد. برای این كار از سیستم سه سیلندری (Triple Drum) استفاده می شود. هر سه سیلندر دوبل هستند. كوموری معتقد است سیلندر دوبل كه معمولاً در طراحی ماشین چاپ غیر پشت و روزن به كار می رود، حركت نرم و روان كاغذ را از میان یونیت های چاپ تضمین كرده و مانع تغییر شكل و اعوجاج در ورق می شود. كوموری همچنین معتقد است از آنجایی كه سیستم سه سیلندری همان كار سیستم تك سیلندری را انجام می دهد، سازندگان سیستم های تك سیلندری نمی توانند ادعا كنند سیستم آن ها برتر است و یا كارآیی بیشتری دارد. در حقیقت كوموری اعتقاد دارد انتخاب بین سیستم های تك سیلندری و سه سیلندری نیست، بلكه آن چه مهم است استفاده از سیلندرهای دوبل است. اولین قسمت ماشین چاپ پشت و روزن كوموری یك سیلندر انتقال دهنده است كه ورق را از سیلندر چاپ به سیلندر انباره شیاردار (ribbed Storage Dram) انتقال می دهد. در آن جا نیروی مكش ورقی را كه روی آن چاپ شده در جای خود نگاه می دارد. سپس سیلندر انتقالی (Transfer Drum) كه به دو ردیف پنجه مجهز است، دم كاغذ را می گیرد و همزمان سیلندر انباره كاغذ را رها می كند. چرخش سیلندر انتقالی باعث می شود تا ورق برگردانده شده و سپس وارد اولین مجموعه سیلندرها برای چاپ پشت شود.
برای این كه ماشین چی بتواند مرحله برگردان كاغذ را زیر نظر داشته باشد، كوموری پنجره بزرگی در بدنه ماشین های خود تعبیه كرده است. از طریق این پنجره ماشین چی می تواند مراحل برگرداندن كاغذ را كنترل كرده و در صورت نیاز گردش جریان هوا را تنظیم كند. جریان هوا باعث می شود تا سرعت كاغذ به آرامی و در حالت بی وزنی كاهش پیدا كرده و به نرمی روی دسته ورق های چاپ شده بنشیند. یك تسمه انتقالی با پوشش سیلیكون حركت ورق ها را به بخش تحویل تسهیل كرده و مانع بروز مشكلاتی از جمله Scuming (اثر مركب روی پلیت) و غیره می شود.
میتسوبیشی
میتسوبیشی دو مدل ماشین چاپ پشت و روزن می سازد. یكی ماشین Diamond ۳۰۰۰R است كه ۵/۴ ورقی است و می تواند با سرعت ۱۱ هزار ورق در ساعت پشت و روی كار یا با سرعت ۱۳ هزار ورق در ساعت یك روی كار را چاپ كند. مدل دوم Diamond ۳۰۰۰TP (TP مخفف Tandem perfectal یا ماشین چاپ پشت و روزن ردیفی) نام دارد كه می تواند بدون برگرداندن ورق با سرعت ۱۳ هزار ورق در ساعت پشت و روی كار را چاپ كند. تجهیزات ورق برگردان میتسوبیشی در مدل ۳۰۰۰R از ساختار سه سیلندری (Triple-Drum) برخوردار است كه یكی از آن ها سیلندر دوبل و بقیه استاندارد هستند. با ورود به این قسمت ورق دور اولین سیلندر پیچیده و سپس در حالی كه سمت چاپ شده آن رو به بالا است، به سیلندر دوبل متصل می شود. در این مرحله اگر ماشین چاپ در حالت چاپ یك رو باشد، ورق به حركت خود ادامه داده و برگردانده نمی شود.
ورق در حالت چاپ پشت و رو روی سیلندر ورق برگردان به كمك نیروی مكش می ماند. سپس سیلندر بعدی دم كاغذ را گرفته و كاغذ در حالی كه طرف چاپ شده آن رو به پایین است از سیلدر ورق برگردان جدا شده و وارد دومین مجموعه برج های چاپ می شود (Downstream Units). سیلندر چاپ این برج ها دارای پوششی از سرامیك قابل تعویض هستند تا مركب خیس، پلیت ها را كثیف نكند (MARKING).
سیلندر ورق برگردان به پنجه های دوبل مجهز است تا از این طریق اتصال ورق با دقت بیشتری انجام شود. تغییر حالت ماشین از چاپ یك رو به چاپ پشت و رو تنها با فشار یك دكمه انجام می شود. مدل ۳۰۰۰TP با پیكره بندی مختلف از ۲ تا ۱۲ رنگ عرضه می شود و در كامل ترین حالت می تواند ۶ رنگ رو یا ۶ رنگ رو، ۶ رنگ پشت چاپ كند. ساختار این ماشین امكان چاپ یك رو ۱۲ رنگ را نمی دهد. در مدل TP میتسوبیشی ابتدا یك روی كار چاپ شده و سپس یك سیلندر انتقالی با استفاده از نیروی مكش ورق را بدون چرخاندن وارد مجموعه بعدی برج های چاپ می كند. از آنجایی كه در این ماشین نیازی به برگرداندن ورق نیست، كیفیت چاپ افزایش پیدا می كند. از سوی دیگر چون از پنجه ها برای برگرداندن كاغذ استفاده نمی شود، فضای بیشتری از كاغذ می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.
مان رولند
مان رولند در مدل پشت و روزن رولند ۷۰۰ خود از سیستم تك سیلندری برای برگرداندن ورق استفاده می كند. ابعاد سیلندر دوبل است. همین ویژگی باعث می شود تا ورق در هنگام چرخیدن و انتقال به یونیت بعد تقریباً صاف باشد كه از میزان تنش وارد آمده به كاغذ و حركت كاغذ می كاهد. سیلندرهای چاپ دارای پوشش سرامیك هستند و ابعاد آن ها نیز دوبل است.
همین ویژگی باعث می شود تا اعوجاج در كاغذ به وجود نیاید و چروك نشود. این پوشش كه دارای سطح ناصاف و طرح دار است باعث می شود تا تماس سطح خیس كار چاپی با سطح سیلندر چاپ محدود شود. یك مكانیزم انتقال ورق با دو ردیف پنچه كه به آن Transfertei می گویند و بین سیلندرهای چاپ قرار گرفته ورق ها را از یك سیلندر به سیلندر دیگر- بدون این كه با سطح هیچ كدام تماس برقرار كند- اسكورت می كند. همین امر مشكل لكه های ناخواسته را از بین می برد.
مان رولند معتقد است كه سیستم ورق برگردان تك سیلندری نسبت به سه سیلندری برتری دارد. زیرا مراحل انتقال ورق در آن كاهش پیدا كرده و به تبع آن امكان برهم خوردن رجیستر نیز كاهش پیدا می كند. از سوی دیگر در این سیستم از قطعات كم تری استفاده می شود كه به سهم خود باعث كاهش فضای مورد نیاز برای جا دادن سیستم و به تبع آن كاهش ابعاد ماشین چاپ می شود.
در طول مرحله برگرداندن ورق، یك دوربین ویدئویی به نام Inline Observer كه زیر یونیت ورق برگردان نصب شده به اپراتور امكان می دهد تا حركت و نوسانات ورق را زیر نظر بگیرد و در صورت نیاز فشار هوا- كه از زیر تجهیزات ورق برگردان جریان پیدا می كند- تنظیم كند.
سیستم پنوماتیك Air Glide كه دارای بادبزن های (fan) قابل تنظیم است، سرعت ورق ها را قبل از نشستن روی تخته تحویل، كاهش می دهد. این سیستم را می توان بر اساس نوع و قطع كار تنظیم كرد.
ك.ب.آ
ك.ب.آ ادعا می كند اولین ماشین پشت و روزن تبدیل پذیر (Convertible) جهان را در سال ۱۹۲۴ عرضه كرده است. امروزه این سازنده آلمانی از سیستم ورق برگردان سه سیلندری در انواع ماشین های خود تا ابعاد ۵/۴ ورقی استفاده می كند و برای ماشین های فرمت بزرگ تر، از سیستم تك سیلندری بهره می برد.
در سیستم سه سیلندری چرخه برگرداندن كاغذ با حركت ورق از سیلندر انتقالی به سیلندر انباره دوبل آغاز شده و در آن جا پنجه ها لبه انتهایی ورق را گرفته و در همین حال مكنده ها ورق را صاف كرده و حركت آن را روان می سازند. سپس پنجه ها باز شده و ورق از روی سیلندر انباره جدا می شود. در این حالت سر كاغذ وارد سیلندر ورق برگردانی كه در حال چرخش است، می شود.
جهت حركت سیلندر ورق برگردان مخالف جهت حركت سیلندر انباره است. این روش باعث می شود تا ورق عاری از هر گونه تكان و لرزش (STABILIZED) چاپ شود.
تثبیت (Stabilization) ورق از دید ك.ب.آ اهمیت فراوانی دارد. زیرا معكوس كردن جهت حركت مثل قرار دادن یك سرعت گیر سر راه ورق است. شتاب رو به جلو (forward Momentum) ورق باید خنثی شده و معكوس شود. انرژی كه در اثر حركت سریع ورق از میان یونیت ها انباشته شده باید به نحوی و در جای دیگری تخلیه شود. روشن است اگر قرار باشد حركت ورق به نرمی انجام و چاپ پشت كار به خوبی انجام شود، این حركت رو به جلو باید متوقف شده و جهت آن تغییر یابد.
این مورد و همچنین افزایش طول و عرض ماشین های چاپ ك.ب.آ باعث شده تا این سازنده تصمیم بگیرد از دوربین های ویدئویی برای كنترل و نظارت مرحله برگرداندن ورق استفاده كند. هنگامی كه لرزش در كاغذ مشاهده می شود، اپراتور می تواند با تنظیم فشار هوا رفتار كاغذ را كنترل كند. دوربین های ویدئویی را می توان روی تمام ماشین های ك.ب.آ نصب كرد. ولی معمولاً این دوربین ها در ماشین های ۵/۴ ورقی به كار گرفته می شود. ك.ب.آ مانند دیگر سازندگان برای رفع مشكل لكه های ناخواسته از جریان هوا برای كاهش سرعت كاغذ در بخش تحویل استفاده می كند.
رایوبی
فرایند برگرداندن ورق در ماشین های رایوبی مدل ۷۸۰E، ۷۵۰ و ۶۸۰ بدین گونه است: ورق وارد پنجه های یك سیلندر دوبل انباره می شود. پنجه ها بسته می شوند و مكنده ها روی سیلندر ورق برگردان انتهای ورق را محكم نگاه می دارند و آن را می چرخانند. با بسته شدن مكنده ها، ورق صاف شده و این گونه وارد یونیت های چاپ می شود تا رجیستر به هم نخورد. رایوبی به این نكته پی برده از لحظه ای كه سیلندر انباره ورق را رها كرده، تا لحظه ای كه سیلندر ورق برگردان- كه در جهت عكس سیلندر انباره می چرخد- ورق را می گیرد، یك وقفه زمانی وجود دارد. این بدین معناست كه هنگام تعویض لب پنجه ها و برگرداندن ورق مطلوب است زمان این كار را افزایش داد تا از این طریق زمانی كه هر دو پنچه ورق را همزمان نگاه داشته اند تا حد امكان افزایش پیدا كند. این وضعیت باعث خواهد شد تا ورق هنگام رفتن از یك سیلندر به سیلندر دیگر از ثبات بیشتری برخوردار باشد.
ماشین های چاپ رایوبی این قابلیت را دارند تا بر اساس ابعاد ورق این زمان را افزایش دهند. اطلاعات مربوط به ابعاد ورق را می توان از طریق كنسول دستگاه وارد كرد. ماشین های رایوبی نیز با فشار تنها یك دكمه از حالت چاپ مستقیم به چاپ پشت و رو و بالعكس تبدیل می شوند. سیستم بازیابی (Recovery) دستگاه به طور خودكار در هنگام تعویض وضعیت دستگاه از چاپ یك رو به چاپ پشت و رو اشتباهات و خطاها را تشخیص داده و تعویض را مجدداً انجام می دهد. این كار باعث می شود تا به دخالت تعمیركار و یا اپراتور و دست بردن به آچار و پیچ گوشتی نیاز نباشد.
سیلندرهای چاپی كه پس از ورق برگردان قرار دارند، همگی دارای پوشش های سرامیكی هستند تا مانع چسبیدن مركب به سطح سیلندر شوند. حركت ورق از آخرین برج چاپ تا بخش تحویل نیز توسط بالشتك های هوا كنترل شده و به نرمی انجام می شود. ماشین چی می تواند بر اساس نوع ورق و ضخامت آن جریان هوا را تنظیم كند.نویسنده : اسكندر جهانبانی
مجله صنعت چاپ

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
رحمت خداوند (استاد قرائتی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند