بخور نخورهای آسم | تعبیرستان
بخور نخورهای آسمتغذیهپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

بخور نخورهای آسم

نوع مواد غذایی مصرف شده در رژیم غذایی روزانه نقش تعیین كننده ای در كاهش حملات آسمی در این بیماری به خصوص در فصل آلرژی زای بهار دارد.
شروع بهار، عود كدام دسته از بیماری ها را به یاد شما می آورد؟ بله درست جواب دادید، انواع آلرژی به خصوص آسم. شما هم در خانواده تان كسی را دارید كه از بیماری آسم رنج ببرد؟ آیا این بیمار از رژیم غذایی خاصی پیروی می كند و یا اینكه فقط به مصرف انواع داروهای رنگارنگ اكتفا كرده است. شاید باورتان نشود اگر بگوییم كه نوع مواد غذایی مصرف شده در رژیم غذایی روزانه نقش تعیین كننده ای در كاهش حملات آسمی در این بیماری به خصوص در فصل آلرژی زای بهار دارد.
چند روز پیش ، از سوی یكی از خبرگزاری ها، خبری منتشر شد مبنی بر اینكه مصرف سیب در دوران بارداری خطر ابتلای نوزاد به بیماری آسم را در سنین كودكی كاهش می دهد.
نتایج این تحقیقات بیان كننده این مطلب بود: مادرانی كه در دوران بارداری سیب می خورند می توانند از كودك شان در برابر ابتلا به آسم در دوران كودكی محافظت كنند. در این پژوهش، رژیم غذایی نزدیك به دو هزار زن باردار و تاثیرات رژیم غذایی آنها در دوران بارداری بر رشد مجاری تنفسی در كودكان آنها تا سن پنج سالگی مورد بررسی قرار گرفته است.
در بررسی انواع زیادی از مواد غذایی كه در دوران بارداری توسط مادران مصرف شده، تنها سیب این خاصیت را دارد و می تواند این نقش محافظتی را ایفا كند. اما به خاطر داشته باشید، به كار بستن برخی توصیه های تغذیه ای دیگر نیز در صورت ابتلا به بیماری آسم می تواند از تعداد حملات در طول روز جلوگیری كند. حتما می پرسید چه توصیه هایی؟
چاقی، ام الامراض
این روزها كمتر كسی از زیان های ناشی از چاقی بی خبر است. همیشه بیماری های قلبی و انواع سرطان ها به عنوان نتیجه چاقی در درازمدت اعلام شده اند. اما جالب است بدانید كه این مشكل می تواند احتمال ابتلای افراد مستعد به آسم را نیز افزایش دهد. می پرسید چه طور؟
در مطالعه ای كه محققان در ایالات متحده انجام داده اند و در آن ۳۳۰ هزار بیمار مبتلا شركت كردند، به این نتیجه دست یافته اند كه حتی اضافه وزن به میزان ۵۰ درصد، موجب پیشرفت آسم در بیماران می شود بنابراین به این بیماران توصیه می شود كه همواره در وزن ایده آل خود باقی بمانند و از پرخوری به طور جدی بپرهیزند.
در گذشته چاقی عامل به وجود آورنده دیابت و بیماری های قلبی بود اما از این به بعد باید آسم را نیز به این دسته از بیماری ها اضافه كرد. همان طور كه می دانید اگر شاخص توده بدن یا همان بی.ام.آی بین ۲۵ تا ۳۰ باشد، فرد اضافه وزن دارد، اگر بالای ۳۰ باشد فرد چاق است و در این مطالعه دیده شده است تعداد افرادی كه چاق بوده و به این بیماری مبتلا هستند دو برابر افرادی را تشكیل می دهند كه وزن شان در وزن ایده آل است.
در این مطالعه یكی از علت ها را این طور بیان كرد ه اند كه چاقی خود عملكرد ریه ها را دچار اختلال می كند و به عنوان مثال حجم ریه ها كاهش پیدا می كند و میزان اكسیژن مصرفی در هر بار تنفس افزایش می یابد كه همین امر تنفس را با مشكل روبه رو می سازد.
از طرف دیگر دیده شده است كه افراد چاق مبتلا به این بیماری وقتی وزن خود را كم می كنند به میزان قابل ملاحظه ای از شدت و تعداد حملات آسمی شان كاسته می شود و عملكرد ریه ها بهبود پیدا می كند، به این دلیل است كه به این بیماران داشتن یك رژیم غذایی متعادل و برنامه ورزشی منظم به منظور كنترل این بیماری توصیه می شود.
نمك كمتر، تنفس بهتر
هیچ می دانستید كه خوردن غذاهای كم نمك می تواند در كاهش حملات تنفسی ناشی از آسم، اثرات چشمگیری داشته باشد؟
جالب است بدانید كه مطالعات در دانشگاه ناتینگهام نشان داده اند كه مصرف كم نمك در رژیم غذایی بیماران مبتلا به آسم می تواند دركنترل بیماری شان نقش موثری داشته باشد. در این مطالعه ۲۲۰ بیمار داوطلب مبتلا به آسم شركت كردند و به مدت شش هفته از یك رژیم غذایی كم نمك پیروی كرده اند. نهایتا دیده شد كه دریافت متعادل سدیم از طریق نمك روزانه به میزان قابل ملاحظه ای از علایم ناشی از آسم در بیماران مبتلا می كاهد.
پیشگیری با ویتامین ها
اثرات مفید ویتامین ها و دریافت آنها بر هیچكس پوشیده نیست. جالب است بدانید كه مطالعات اخیر نشان داده مادران باردار برای جلوگیری از ابتلای فرزندشان به آسم و حتی سایر آلرژی ها به خصوص آلرژی به مواد غذایی بهتر است در دوران بارداری شان از منابع غذایی ویتامین ای به مقدار فراوانی استفاده كنند.
این مطالعات نشان داده اند در بچه هایی كه مادرشان دردوران بارداری خود از این ویتامین به میزان بالایی استفاده كرده اند نسبت به عوامل آلرژی زا حساسیت كمتری دارند. آنها در این مطالعه مصرف انواع سبزی های برگ سبز، روغن های گیاهی و مغز ها را در دوران بارداری پیشنهاد كرده اند كه همه از منابع غذایی این ماده مغذی محسوب می شوند.
علاوه بر ویتامین یاد شده، ویتامین ث به دلیل افزایش توانایی در تجزیه هیستامین و كاهش تعداد و شدت حملات، در رژیم غذایی روزانه این بیماران توصیه می شود. درضمن این ماده مغذی می تواند از شدت حملات بر اثر ورزش كردن بیماران نیز به میزان چشمگیری جلوگیری كند.
از این رو، به این بیماران مصرف مرتب انواع مركبات درگروه میوه ها و انواع كلم ها در گروه سبزی ها توصیه می شود. ویتامین دیگری كه برای این بیماران مفید شناخته شده است ویتامین ب ۶ است زیرا این ویتامین نیز از شدت و تكرار حملات ناشی از آسم جلوگیری می كند. در میان انواع موادغذایی، سیب زمینی، موز، عدس و اسفناج را می توان به عنوان منابع غذایی غنی این ماده مغذی به حساب آورده و مورد استفاده قرار داد.
یك رژیم مناسب
هیچ می دانید كه در میان انواع رژیم های غذایی، یكی از آنها برای افراد مبتلا به آسم، مفید شناخته شده است. می دانید كدام رژیم غذایی؟ بله، رژیم غذایی مدیترانه ای. بررسی ها نشان داده است كه رژیم غذایی مدیترانه ای در مقایسه با سایر برنامه های غذایی اثرات چشم گیرتری برای جلوگیری از بروز آلرژی های تنفسی و آسم به خصوص در بچه ها داشته است. محققان كشورهای یونان و اسپانیا با مطالعه بر روی ۷۰۰ كودك به این مهم دست یافتند. آنها دریافته اند كه یك رژیم غذایی غنی از انواع میوه ها و سبزی های تازه از عود مجدد این بیماری به خصوص در بچه ها جلوگیری می كند و موجب كنترل این بیماری می شود.
از آنجایی كه رژیم غذایی مدیترانه ای سرشار از میوه و سبزی بوده و میزان كمی اسیدهای چرب اشباع شده دارد، به عنوان بهترین برنامه غذایی شناخته شده است.
در این میان، مصرف پرتقال، سیب، گوجه فرنگی و انگور در اكثر بچه های مبتلا، مانع از بروز سرفه و حملات آلرژیكی شده است.
به علاوه، از آنجایی كه این رژیم غذایی دارای مغز بوده و سرشار از مواد غذایی است و ویتامین ای و منیزیم بالایی دارد از عود مجدد این بیماری جلوگیری می كند. زیرا مطالعات نشان داده اند كه دریافت مواد غذایی كه منیزیم دار هستند، موجب بهبود عملكرد ریه ها شده و شدت حملات را كاهش می دهد.
به علاوه دیده شده است كه در بین افراد مبتلا به آسم كمبود منیزیم عمومیت دارد. اما آیا می دانید منابع غذایی آن كدامند؟ باید بگوییم كه منیزیم در تمامی سبزی های برگ سبز تیره، سبوس گندم و تخمه آفتابگردان به وفور وجود دارد. به علاوه، آنتی اكسیدان زیاد در این برنامه غذایی یكی دیگر از علت های مفید بودن این رژیم غذایی است.
حتی دیده شده است كه ماهی های چرب و حتی روغن ماهی به دلیل سلنیوم فراوانی كه دارند به كاهش حملات آسمی كمك می كند و از آنجا كه این رژیم غذایی سرشار از ماهی است، پیروی از آن كمك فراوانی به بیماران می كند. زیرا سلنیوم در ساختمان آنزیمی به نام گلوتاتیون پراكسیداز شركت داشته و این آنزیم، عملكرد آنتی اكسیدانی دارد و موجب بهبود عملكرد ریه ها می شود.
علاوه بر سلنیوم در غذاهای دریایی به خصوص ماهی آزاد و سالمون، اسیدهای چرب امگا سه نیز به مقدار فراوانی وجود دارد كه همین اسیدهای چرب به كنترل آسم به خصوص در كودكان كمك فراوانی می كند.سارا حسنلو
روزنامه سلامت

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.