طبقه بندی ژئوشیمیایی عناصر | تعبیرستان
طبقه بندی ژئوشیمیایی عناصرعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

طبقه بندی ژئوشیمیایی عناصر

تاریخچه
چگونه عناصر شیمیایی بطور کلی در زمین و طبیعت پراکنده اند؟ این پرسش از دیر زمانی اندیشه آدمی را به خود سرگرم داشته است و نیازهای زندگی روزانه
طبقه بندی ژئوشیمیایی عناصر ، در هر گام و مرحله ای این پرسش را پدید آورده است. چنانچه آدم نخستین که برای ساختن ابزار کار و شکار ، موادی لازم داشته و آنها را با سنگ آتشزنه و نفریت می ساخته که همچنان مانند آتشزنه سخت ، ولی محکمتر است. همچنین جستجوی کانه های سودمند از هزاران سال پیش از دوره ما آغاز گشته است، یعنی از هنگامی که نیاکان دوره پیش از تاریخ ما جلای زر را در ماسه های رودخانه ای دیدند، شیفته زیبایی و سنگینی سنگها شدند.
هنگامی که صنعت استفاده از کانیها در اروپا گسترش یافت، قوانین ژئوشیمی روشن تر و مشخص تر گردیدند. در کانهای بسیار ژرف ساکس ، سوئد و کارپات شالوده های دانش نوینی به برنامه ژئوشیمی زاده شد. آموختند که موادی را که در طبیعت با همه نزدیکی و اختلاط دارند، همچنین شرایط و قوانینی را که بعضی عنصرها را در یک جا به گرد آمدن و در جای دیگر به پراکندن وا می دارند، بهتر بشناسند. ببینیم آیا رده بندی مندلیف که راهنمای شیمیدانان است، چگونه جویندگان کانی ها و فلزات را راهنمایی می کند؟
مرکز جدول مندلیف (مرکز عناصر واسطه)
▪ مرکز جدول مندلیف را نه فلز:
آهن ، کبالت ، نیکل و شش فلز دیگر از گروه پلاتین اشغال کرده اند. می دانیم که فلزات مزبور در ژرفای زمین تولید می شوند. هنگامی که چین خوردگیهای کوهستانی که سابقا بسیار مرتفع بودند، در طول مدت میلیونها سال فرسایش یافتند و همانطور که در ناحیه اورال می بینیم، تقریبا به شکل دشتی در آمدند. سنگهای مزبور با رنگ سبز ، محتوی آهن و پلاتین اینک پس از فرسایش کوهها بیرون آمده اند. این عنصرها تنها ماده بنیادی کوهساران ما را تشکیل نمی دهند، بلکه مرکز رده بندی مندلیف را نیز اشغال کرده اند.
سمت راست رده بندی مندلیف
بر گردیم به فلزهای به اصطلاح سنگین که در سوی راست نیکل و پلاتین جای وسیعی را گرفته اند.
▪ این فلزها : مس ، روی ، نقره ، طلا ، سرب ، بیسموت ، جیوه و ارسینیک هستند. این فلزات همیشه با هم در رگه های پوسته زمین یافت می شوند.
سمت چپ رده بندی مندلیف
این مواد ، البته فلزات آنها ، از فلزات بسیار شناخته شده اند. اینها از سنگهای گرانبها و ترکیبات بریلیم و لیتیم بدست می آیند که از عنصرهای نایاب و کمیاب اند و در آخرین بازمانده های کوههای سنگ خارایی و در پگماتیت های پرمایه گرد می آیند.
انتهای سمت راست بالای جدول تناوبی
با دقت به انتهای سمت راست بالای جدول توجه کنید. در آنجا عنصرهای اصلی جو یعنی ازت ، اکسیژن ، هیدروژن ، هلیم و گازهای دیگر یافت می شوند.
انتهای سمت چپ بالای جدول تناوبی
در این قسمت لیتیم ، بریلیم و بور را می بینیم؛ این عنصرها ، بخشهای کوههای گرانیتی را به یاد می آورند که در آن سنگهای زیبای گرانبها مانند تورمالین های سرخ یا سبز (تورمالین) ، زمردهای سبز درخشان (زمرد) و سپودومون های بنفش (سپودومون) تشکیل می شوند.
ستون اول جدول تناوبی
این ستون ، شامل لیتیم ، سدیم ، پتاسیم ، روبیدیم ، سزیم و فرانسیم است. اینها همه از فلزهای قلیایی هستند، غیر از فرانسیم که عنصری است مصنوعی. عنصرهای مزبور با هم در طبیعت یافت می شوند. ترکیبهای آنها به خوبی شناخته شده اند. ترکیب سدیم همان نمک ساده خوراکی است و ترکیب پتاسیم، همان شوره قلمی است که در آتشبازیها بکار می رود. بعد نوبت به فلزهای قلیایی بسیار کمیاب می رسد که در حال حاضر برای ساختن لوازم برقی مختلف بکار می روند. ولی هر قدر که این عنصرها گوناگون باشند، از نظر شیمیایی همانندیهایی دارند که همه آن را می شناسند.
ستون دوم جدول تناوبی
دومین ستون شاهد فلزات قلیایی خاکی است که به ترتیب از سبکترین آنها یعنی بریلیم آغاز و در رادیم پایان می یابد. این فلزات نیز بین هم یک پیوند خویشاوندی دارند و یک خانواده را تشکیل می دهند.
ستون سوم جدول تناوبی
در ستون سوم اصلی ، بور ، آلومینیوم ، گالیم ، ایندیم و تالیم داریم. تنها دو فلز نخست ، بور و آلومینیوم ، به مقدار زیاد در طبیعت پراکنده اند و نقش مهمی دارند. بور داخل ترکیب اسید بوریک و بوراکس است که در جوشکاری مصرف می شود. آلومینیوم در نفلین ، فلدسپات ، کرندن و بوکسیت یافت می شود و به حالت خالص در ساختن اشیا فلزی بسیار گوناگون مانند دیگها ، قاشقها ، در و پنجره ها استفاده می شود.
ستون چهارم جدول تناوبی
این ستون شامل کربن ، سیلیسیم ، ژرمانیوم ، قلع و سرب است. دو عنصر نخست یعنی کربن که همه جرم ماده زنده را می سازد و در تریب همه آهکها داخل می شود و سیلیسیم ، از عنصرهایی هستند که در درجه اول اهمیت قرار دارند.
ستونهای فرعی جدول تناوبی عناصر واسطه
در این گروهها ، فلزاتی مانند آهن قرار دارند که از کاربرد آنها در صنعت مطلع هستیم. آهن ، کبالت و نیکل در جدول بسیار به هم نزدیکند، در طبیعت نیز بسیار به هم نزدیک و همواره با هم وجود دارند. فلزهای سبک از گروه پلاتین ، روتنیم ، رودیم و پالادیم و همچنین فلزات سنگین ، اسمیم ، ایریدیم و غیره دارای اثرهای مشترکند.
ستون پنجم (اصلی) جدول تناوبی
این ستون با نیتروژن آغاز می شود که در طبیعت به صورت گاز وجود دارد. بعد نوبت به فسفر ، ارسینیک ، آنتی موان و بیسموت می رسد. از این ستون به بعد ، عنصری با جلای فلزی سایر خواص فلزی مشاهده نمی شود.
ستون ششم جدول تناوبی
این ستون با اکسیژن شروع می شود و با پولونیوم پایان می یابد. اکسیژن به صورت مولکول دو اتمی در طبیعت وجود دارد و در تمام عناصر و بافتهای زنده زمین موجود است.
ستون هفتم جدول تناوبی
این ستون ، ستون هالوژنها است که با فلزات قلیایی نمکهای بسیار مهمی تولید می کنند. مولکولهای دو اتمی آنها در طبیعت یافت می شوند.
ستون هشتم جدول تناوبی
این ستون ، شامل گازهای کمیاب است که با هیچ چیزی ترکیب نمی شوند و در تمام کانیهای زمین نفوذ می کنند. نخستین عنصر این ستون ، گاز خورشید یا هلیم (He) و واپسین آنها گاز رادون (Rn) است که گازی است که بسیار شگرف که به خاطر رادیواکتیو بودن ، عمر اتمهای آن ، بیش از چند روزی نیست.مفاهیم

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادق باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
راه درمان چشم چرانی (دکتر میرباقری)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند