تعبیر با تقویم | تعبیرستان
تعبیر با تقویمتعبیر خوابخوابدانستنیها
×
بستن

تعبیر با تقویم

روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید حداقل این را بفهمید که خوابتان تعبیر دارد یا خیر و بعد به دنبال این باشید که تعبیرش چیست... یا اینکه حداقل بفهمید تعبیرش برعکس می‌شود یا خیر.
من هم زمانی این روایت را شنیدم خواستم از صحت آن مطلع شوم (همانطور که گفتم این یک روایت است و اگر هم صحیح باشد مشخص نیست منظور امام این بوده که در اکثر روزها این‌طور می‌شود یا در تمام روزها یا فقط بعضی از روزها!).
به همین خاطر دست به یک تحقیق عملی زدم... به این صورت که هر شب یا روزی که خواب می‌دیدم، صحنه‌های آن را به همراه تاریخ مشاهده یادداشت می‌کردم و زمانی که می‌فهمیدم  آن خواب تعبیر شده، برمی‌گشتم و این تعبیرش شدنش را هم در کنارش یادداشت می‌کردم.
 تا اینکه یک سال گذشت و تقریباً 400 خواب را ثبت کردم  و آمار زیر را به دست آوردم:
▪ یک‌ام: 5 خواب صحیح - 11 خواب نامشخص (در روایت: خواب این روز غلط است)
▪ دوم: 4 خواب صحیح - 6 خواب نامشخص (در روایت: خواب این روز صحیح است)
▪ سوم: 5 خواب صحیح - 13 خواب نامشخص (در روایت: خواب این روز صحیح است)
▪ چهارم: 7 خواب صحیح - 3 خواب نامشخص (در روایت: خواب این روز صحیح است)
▪ پنجم: 5 خواب صحیح - 5 خواب نامشخص (در روایت: خواب این روز صحیح است)
▪ ششم: 6 خواب صحیح - 7 خواب نامشخص (در روایت: خواب این روز صحیح است)
▪ هفتم: 5 خواب صحیح - 9 خواب نامشخص (در روایت: خواب این روز صحیح است)
▪ هشتم: 2 خواب صحیح - 3 خواب نامشخص (در روایت: خواب این روز صحیح است)
▪ نهم: 7 خواب صحیح - 9 خواب نامشخص (در روایت: خواب این روز صحیح است)
▪ دهم: 5 خواب صحیح - 12 خواب نامشخص (در روایت: خواب این روز غلط است)
▪ یازدهم: 9 خواب صحیح - 6 خواب نامشخص (در روایت: خواب این روز صحیح است)
▪ دوازدهم: 3 خواب صحیح - 7 خواب نامشخص (در روایت: خواب این روز صحیح است)
▪ سیزدهم: 3 خواب صحیح - 9 خواب نامشخص (در روایت: خواب این روز نه خیر و نه شر است)
▪ چهاردهم: 6 خواب صحیح - 7 خواب نامشخص (در روایت: خواب این روز نه خیر و نه شر  است)
▪ پانزدهم: 5 خواب صحیح - 7 خواب نامشخص (در روایت: خواب این روز صحیح است)
▪ شانزدهم: 5 خواب صحیح - 6 خواب نامشخص (در روایت: خواب این روز صحیح است)
▪ هفدهم: 6 خواب صحیح - 7 خواب نامشخص (در روایت: خواب این روز صحیح است)
▪ هجدهم: 4 خواب صحیح - 4 خواب نامشخص (در روایت: خواب این روز صحیح است)
▪ نوزدهم: 6 خواب صحیح - 6 خواب نامشخص (در روایت: خواب این روز صحیح است)
▪ بیستم: 7 خواب صحیح - 9 خواب نامشخص (در روایت: خواب این روز غلط است)
▪ بیست و یک‌ام: 8 خواب صحیح - 14 خواب نامشخص (در روایت: خواب این روز غلط است)
▪ بیست و دوم: 6 خواب صحیح - 6 خواب نامشخص (در روایت: خواب این روز صحیح است)
▪ بیست و سوم: 5 خواب صحیح - 4 خواب نامشخص (در روایت: خواب این روز صحیح است)
▪ بیست و چهارم: 5 خواب صحیح - 10 خواب نامشخص (در روایت: خواب این روز صحیح است)
▪ بیست و پنجم: 4 خواب صحیح - 14 خواب نامشخص (در روایت: خواب این روز غلط است)
▪ بیست و ششم: 7 خواب صحیح - 8 خواب نامشخص (در روایت: خواب این روز غلط است)
▪ بیست و هفتم: 4 خواب صحیح - 6 خواب نامشخص (در روایت: خواب این روز صحیح است)
▪ بیست و هشتم: 5 خواب صحیح - 13 خواب نامشخص (در روایت: خواب این روز صحیح است)
▪ بیست و نهم: 6 خواب صحیح - 6 خواب نامشخص (در روایت: خواب این روز غلط است)
▪ سی‌ام: 6 خواب صحیح - 8 خواب نامشخص (در روایت: خواب این روز صحیح است)

(توضیحی مختصر: 1- منظور از  "خواب نامشخص" خوابی است که یا تعبیر نشده یا من متوجه تعبیر شدنش نشده‌ام 2- منظور از "خواب صحیح" خوابی است که تعبیر شده؛ البته در مورد برخی از آن‌ها کمی شک دارم که تعبیر شده‌اند یا خیر... ولی مطمئن هستم در تمامی روزها خواب‌هایی وجود داشته‌اند که  صحیح  و دارای تعبیر بوده‌اند 3- اگر در روایت، رویای روزی را ضد یا برعکس یا خوب یا با تاخیر و چنین صفاتی بیان کرده‌اند، در آمار بالا با عنوان "صحیح" ذکر کرده‌ام که اشکالی هم ندارد 4- در طی این مدت نیز بعضی روزها چندین خواب می‌دیدم و بعضی روزها نیز خواب قابل ثبتی نداشته یا چیز قابل توجهی از خواب را به یاد نمی‌آوردم که ثبت کنم).
با نگاهی به آمار می‌توان ردپاهایی از حقیقت را پیدا کرد... مثلاً در روزهای 1 و 10 و 21 و 25 نسبت خواب‌های نامشخص خیلی بیشتر از خواب‌های صحیح می‌باشد... یعنی دقیقاً روزهایی که گفته شده "خواب دیدن در این روزها تعبیری ندارد"...  ولی آیا این نسبت‌های کلی و احتمالی کافی است؟!... مسلماً خیر... طبق این آمار ما فقط می‌توانیم بگوییم که "ممکن است" در یک روز خاص، فلان خواب تعبیر صحیحی داشته باشد یا اینکه تعبیری نداشته باشد. این "احتمال" و این "ممکن است" چندان به درد ما نمی‌خورد، یعنی به درد این نمی‌خورد که پس از مشاهدۀ رویا بگوییم: "چون امروز بیست و یکم می‌باشد پس خواب من تعبیری ندارد". روزهایی بوده که من خواب‌هایی "هدایتگر و راهنما" دیده‌ام و اگر می‌خواستم به چیزی که فقط یک احتمال است توجه کنم، از راهنمایی‌های آن رویا محروم شده و تا حالا باید دور خودم  سرگردان می‌چرخیدم. یا در روزهایی که گفته تعبیری ندارند خواب‌های "پیش‌بینی کننده‌ای" دیده‌ام  که اگر به آن رویاها توجهی نمی‌کردم معلوم نبود سرنوشت من چطور سیاه شود!
همان‌طور که گفته شد اگر هم این روایت صحیح باشد، مشخص نیست که امام صادق (ع) کمیت و کیفیت آن را چگونه بیان داشته‌اند، پس بهتر است دیگر حرف این را نزنیم که چه روزی تعبیر خواب صحیح است و  چه روزی صحیح نیست و بیاییم از سایر اصول تعبیر استفاده کرده و با احتیاط بیشتری رفتار کنیم. به امید روزی که علم یا امام معصوم (ع) پرده از اسرار چگونگی ارتباط دقیق روزهای قمری و تعبیر خواب بردارند و راه‌کاری عملی نشان دهند.

نویسنده: عبادنژاد
منبع: سایت تعبیرستان
تاریخ ارسال: 1393/11/19


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
پیام کاربر میهمان:
ناشناس
15:34 - 99/01/04
سلام خسته نباشین.اگه یکی روز مثلا ۲۰ ماه قمری خواب ببین.بعد تو شمسی مثلا ۸ ام باش.چجوریه؟ ادامه پیام ...
1 پاسخ
 
پیام کاربر میهمان:
کیان
23:08 - 98/06/09
با سلام و تشکر از مطلب خوبتون،با شما کاملا موافقم چون در عمل مشاهده کردم مثلاً شب بیست و یکم خوابی دیدم که از جنس خوابی بوده که درشب هفتم ماه دیدم و همه آنها به یک واقعه ای واحد که در آینده بود دلالت داشت.این روایت احتمالا کامل با تمام اوصافش به ما نرسیده باشه. ادامه پیام ...
1 پاسخ
 
پیام کاربر میهمان:
غلامرضا
14:03 - 97/05/21
داداش توی یک سال 400 تا خواب دیدی ؟ - بعد این رو من باید باور کنم ادامه پیام ...
1 پاسخ
 
پیام کاربر میهمان:
ثمین
01:54 - 97/02/18
چه خوب که امتحان کردید،کارتون عالی بوده چون من همش به این تعبیر رجوع می کردم ادامه پیام ...
 
پیام عضو تعبیرستان:
ssepid
12:25 - 95/11/17
خداروشکر که هستین،من خیلی زیاد خواب میبینم تقریبا هروقت که میخوابم خواب میبینم فرق نمیکنه ظهر باشه عصر ویا شب وحتی صب - وتو تعبیر خوابام دچار مشکل شده بودم،ممنون بابت همه چی ادامه پیام ...
1 پاسخ
 
تعداد پیامهای ارسالی: 7
    
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
معرفی خلط صفرا (دکتر میرغضنفری)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند