وجه زنانه ورزش... | تعبیرستان
وجه زنانه ورزش...ورزشیدانستنیها
×
بستن

وجه زنانه ورزش...

در حال تماشای یک برنامهء مستند در مورد تکامل و تحول تدریجی فوتبال زنان در ایالات متحده بودم که دریافتم وجه زنانه ورزش نیمی از ورزش است که جاهایی که ورزش مردان کم می آورد و جا می زند، ورزش زنان هم چنان می ایستد.
ورزش زنان نیمه بهتر دنیای ورزش است و این چیزی است که ما هواداران ورزش، به آن توجهی نمی کنیم؛ آن هم به دو دلیل: نخست آنکه زنان ورزشکار به طور معمول، آن بخش از بهترین آرمان ها و ایده آل هایی که در سیر تدریجی ورزش مردان از دست رفته اند را پرورش می دهند. البته منظور من وجه سرگرمی و لذت بخش ورزش نیست بلکه نقش اجتماعی و اخلاقی ورزش است. اما در مقابل ورزش مردان روز به روز بیش از قبل، آرمان ها و اید ه آل های ورزش را زیر سوال برده و تخریب می کند.
بدون شک احترام به حریف، روحیه ورزشکاری، ورز ش دوستی، حفظ حرمت هواداران و تماشاچیان در مسابقات ورزشی زنان نسبت به بازی های مردان بیشتر دیده می شود.
همچنین مفهوم کار تیمی یا گروهی از جمله مواردی است که در بین ورزشکاران زن بسیار کاربرد داشته و جاافتاده؛ ارزشی که در ورزش مردان بسیار کم رنگ شده است. اگر با یک ورزشکار زن مشغول صحبت شوید می توانید به راحتی این موضوع را دریابید.
چراکه در اکثر موارد به گونه ای پاسخ می دهد که شما تقریباً فرد را فراموش می کنید و ذهنتان معطوف به کار تیمی می شود. برای اینکه او را مجبور کنید که از خودش بگوید حتماً باید از واژه هایی که بر نقش او تاکید می کند، استفاده کنید. زنان ورزشکار، گروهی جشن می گیرند و گروهی از شکست خود رنجور می شوند. آنها گروهی کار می کنند و نسبت به این موضوع که تیم مهمترین و اولی ترین دلیل برای موفقیت و افتخار فرد است، آگاهی دارند.
و آخرین و مهم ترین تاثیر ورزش زنان که ورزش مردان کاملاً از آن بی بهره است نقش ورزش زنان و زنان ورزشکار در پیشرفت و اصلاحات اجتماعی است. افراد زیادی مانند بیلی جین کینگ، لیزا ریموند، مارتینا ناوراتیلووا و کاری وب هستند که با استفاده از ورزش و موقعیت خودشان در دنیای ورزش، در جهت بهتر کردن اوضاع اجتماعی زنان و پیشرفت آنان در عرصه ورزش تلاش کرده اند. چیزی که در ورزش مردان تقریباً وجود ندارد.
دومین دلیل عدم تمایل ما به ورزش زنان این است که زنان ورزشکار به ما نشان داده و ثابت می کنند که آن مسیری که ورزش حرفه ای مردان در آن قرار گرفته و طی می کند، مسیر درستی نیست. بسیاری از ارزش ها و آرمان های دنیای ورزش، در وجه مردانه آن قربانی قدرت مطلق پول و منافع مالی شده است. کسی به این مسئله توجه نمی کند که در ورزش مردان، فرد و قابلیت های فردی بسیار پررنگ تر از تیم و کار تیمی شده یا اینکه بسیاری از ورزشکاران حرفه ای، مرز بین میدان رقابت را با جرم و بزه محو کرده اند چراکه بسیاری ادامه مطلب...

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
زهرماری توی عزاداری (استاد مطهری)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند