رفتارشناسی اسب | تعبیرستان
رفتارشناسی اسبسوارکاری و اسب دوانیورزشیدانستنیها
×
بستن

رفتارشناسی اسب

رفتار شناسی اسب: بنظر می رسد گله های رمیده و یا در حال چرای اسب نقاشی شده در دشت های دور دست ، آنچنان قرابتی با اسبهای اهلی درون اصطبلها كه ایام را به خوردن ، كاركردن و یا چریدن در پادكها می گذرانند را نداشته باشند . علی رغم اینكه تا چه اندازه این اسبها اهلی و رام شده باشند، اعمال و رفتارشان را از اجداد وحشی خود به ارث برده و حفظ كرده اند.
اگر با اسب سر و كار داریم باید بر رفتار او اشراف داشته باشیم تا از واكنش های او در قبال محرك های خاص آگاه بوده و زبان گویای اندام او و اصوات هشدار دهنده اش را هم بدانیم . عمده دلیل بر این آگاهی ، ایمنی است برای اجتناب از هر گونه خطر و یا آسیب احتمالی. دیگر ویژگی این آگاهی حفظ سلامت جسم و روان اوست كه به موقع از بیماری و یا ناخشنودی او مطلع شده در پی رفع آن برآییم.
روش طبیعی زندگی اسب : امروزه گله های اندكی آنهم در دور افتاده ترین نقاط كره زمین به زندگی ادامه می دهند . در این روش زندگی طبیعی و آزادانه ، آنها چراگاهها ، سبزینه زارها ، بوته زارها را برای پیدا كردن آب و غذا درمی نوردند . زندگی در گله حافظ امنیت آنها است و این گله را سیلمی برتر محافظت می كند و احتمال خطر قریب الوقوع را هشدار می دهد.
اسب وحشی باید واكنش های سریعی داشته باشد تا بتواند به زندگی ادامه دهد . كره های نو زائیده شده باید به سرعت سرپا بایستند تا اگر گله رمید ، آنرا همراهی كنند . اسب فقط به هنگامی كه گیر می افتد با لگد ؤ سر دست زدن و یا گاز گرفتن به دفاع بر می خیزد. ضامن تنازع بقا در اسب شنوائی خوب ، دید وسیع و سرعت در فرار به هنگام لزوم است.
هنوز هم بسیاری از ویژگی های و غرایز اسب های وحشی در اهالی های امروزی به چشم می خورد برای اطلاع از واكنش های خاص اسب باید این غرایز و ویژگی را بشناسیم.
وجوه تمایز – مشخصات: اسب دارای وجوه تمایز و مشخصاتی است كه بخشی از طبیعت او هستند . رفتار و روش متمایز زندگی اش او را از سایر موجودات متمایز می كند.
اجتماعی بودن : اسبها به زندگی در كنار یكدیگر و گاهی در كنار دیگر حیوانات نیازمندند. از زمانی كه اسبها به وسیله شكارچیان شكر می شدند. زندگی گله وار امنیت آنها را ضمانت می كرده است چرا كه تعدد ، شانس بقاء را بیشتر كرده ، امنیت بخش بوده و فرار را تسریع می كرده است.
ممكن است در اغلب اوقات اسبها را در حال نزاع و درگیری با یكدیگر ببینیم . كه این ناشی از خصیصه اجتماعی بودنش است و تنهائی او را خمود و كج خلق می كند . اگر اسبی در محوطه ای محصور به تنهائی رها شود ، به وضوح دیده می شود كه سرآسیمه و شیهه ادامه مطلب...

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
درمان بیماری آرتروز (آیت الله تبریزیان)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند