چگونه کاتا تمرین کنیم؟ How to Practice Kata | تعبیرستان
چگونه کاتا تمرین کنیم؟ How to Practice Kataبدنسازی و آمادگی جسمانیورزشیدانستنیها
×
بستن

چگونه کاتا تمرین کنیم؟ How to Practice Kata

وقتی کاتا تمرین می کنید با یک کاتای متفاوت شروع کنید. بهترین کار این است که اسامی کاتاهائی را که می شناسید بر روی کارت هائی چاپ کرده و این کارت ها را در برنامه تمرینی لحاظ کنید.
هم چنین می توانید از بسته ای از کارت های بازی یا اعداد ۱ و ۲و ۳ و ... بر روی کارت هائی را که می توانید انجام دهید استفاده کنید. اگر شما حتی فقط یکی از کاتاها را می دانید، صرفاً آن را تمرین کنید ضمن این که کاتای جدید را یاد بگیرید.
تمامی کارت های خود را در مکان تمرین برگردانده و آنها را روی زمین قرار دهید. سپس یکی یکی آنها را برداشته و کاتای مورد نظر آن کارت را انجام دهید.
یکی دیگر از شیوه های یادگیری این است که هرکدام از آنها را در یک جهت در حین تمرین خود انجام دهید. شما باید هر کاتا را در یک زاویهٔ متفاوت انجام دهید.
این که کاتای خود در جهتی متفاوت و زوایای متفاوت انجام دهید یک تمرین روحی بسیار خوب است هم چنان که یادگیری انجام کاتا در وضع متفاوتی نسبت به حالت نرمال مهم است باید به موقعیت اولیه خود بدون توجه به جهت یا زاویه ٔ شروع کاتای خود برگردید. موارد مفیدی وجود دارند که مستقیماً بر تمرین کاتای شما اثر می گذارد بعضی از آنها عبارتند از:
۱) آموزش دفاع شخصی
۲) یادگیری و حفظ کاتای خود
۳) تقویت پایه ها
۴) تناسب فیزیکی
۵) تقویت تمرکز و اعصاب
۶) تقویت هماهنگی خود
۷) تقویت اعصاب هنگام اجرای کاتا
کاتا یک مبارزه فرضی است لذا باید حریف در ذهنتان واقعی باشد. باید حملات او را با قدرت دفع نمائید. این تنها راه یادگاری ارزش دفاع شخصی از کاتا می باشد.
فراگیری پایه ای کاتا به شما نمونه ها و زیربنای حرکات مورد نیاز برای انجام کاتا را می آموزد. کاتا تداوم تکرار حرکات تکنیک های شما را اصلاح می نماید.
اجرای حرکات پایه در موقعیت های لازم است خود به خود انجام شوند. تنها راه انجام خود به خودی آنها آموزش ضمیر ناخودآگاه می باشد تنها راه انجام مؤثر در اجرای آن با تکرار تکنیک های پایه انجام پذیر است.
برای ساختن سلامتی قلب سالم شما فقط نیاز به تمرین کاتای خود دارید. کاتا در سه مرحله سخت با سرعت کامل و قدرتمند انجام دهید و سپس یک مرحله آرام برای بازگشت و آرامش خود انجام دهید. منظور از انجام کاتا در حالت آرام، اجرای آن با قدرت کم ولی با تکنیک های صحیح می باشد. تمرکز و حواس در اجرای صحیح کاتا ضروری است. تنها با تمرین به این نکته مهم دست خواهید یافت.
۱) شرایط شما با مغزتان که مستمراً دو نیمه بدن خود را مشاهده می کنید حین حرکات پیچیده بهبود خواهد یافت و با هر کاتا که یاد می گیریم پیچیده تر می شود.
۲) باید از اجرای کاتا لذت ببرید و آن را از منظر انجام تکلیف نبینید بلکه آن را به عنوان فرصتی برای خودتان جهت تعمق در معانی کاتا از دید مدیتیش بدانید.
۳) شما به نکته ای در یادگیری کاراته دو خواهید رسید که فراتر از اجرای فیزیکی کاتای شما خواهد بود. دیدن زیبائی کاتا یک پیشرفت شخصی است. آن جا که ذهن و بدن یکی می شوند. اجرای کاتا به خودی خود هنر است.ماهنامه دنیای کاراته

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.