فاصله های پرنشدنی | تعبیرستان
فاصله های پرنشدنیورزشیدانستنیها
×
بستن

فاصله های پرنشدنی

در حالی كه بانوان ورزشكار ایران در حال حاضر در40 رشته ورزشی فعالند اما برای حضور در بازیهای بین المللی و خارجی در تعداد اندكی از این رشته ها امكان می یابند تا به این وسیله به اصطلاح قدرت خود را بیازمایند!
شاید یكی از مهمترین موانع حضور بانوان در صحنه های جهانی نحوه پوشش آنهاست كه كنفدراسیونهای رشته های مختلف ورزشی در این باره سخت گیری می كنند، اما فدراسیونهای ورزشی در حوزه زنان در طول سالهای اخیر تلاش كرده اند تا با طراحی پوشش مناسب با حجاب اسلامی زمینه حضور بانوان ورزشكار را فراهم كنند و در برخی رشته های مهم نیز مانند والیبال، بسكتبال، كاراته، ووشو و... در حال طراحی پوششهایی هستند كه نظر كنفدراسیونهای ورزشی نیز تأمین شود.
اما در بازیهای آسیایی 2006 دوحه زنان توانستند فقط در 7 رشته ورزشی اعزام شوند و این در حالی بود كه رشته هایی چون والیبال، بسكتبال، فوتبال و برخی رشته های رزمی علی رغم تلاش نایب رئیسان فدراسیونها، نتوانستند امسال خود را به بازیهای دوحه برسانند.
با این وصف كمیته ملی المپیك كه در ابتدا با اعزام شش رشته ورزشی بانوان شامل شطرنج، كاراته، تیراندازی، ووشو، تكواندو و دوومیدانی موافقت كرده بود با حذف دو رشته كاراته و ووشو، سه رشته دیگر شامل قایقرانی، سواركاری و بدمینتون را جایگزین كرد.
با نگاهی به دوره های مختلف بازیهای آسیایی، در مجموع حضور بانوان نسبت به مردان نه تنها قابل قیاس نبوده است بلكه در قیاس با فعالیت آنان در رشته های مختلف به طور بسیار محدود در این نوع بازیها حضور یافته اند.به عنوان مثال در چهاردهمین دوره بازیهای آسیایی در بوسان- كره جنوبی كه 4 سال قبل برگزار شد 12 زن ورزشكار ایرانی در 4 رشته قایقرانی، دوومیدانی، تكواندو و تیراندازی شركت كردند و در سیزدهمین دوره نیز كه در سال 1377 در بانكوك برگزار شد 13 زن و فقط در دو رشته قایقرانی و تیراندازی امكان حضور یافتند.
این رقم هرچند در بازیهای 2006 قطر افزایش یافته اما با واقعیت های ورزش زنان در سطح حرفه ای فاصله پرنشدنی دارد. اما در اولین، دومین و سومین دوره بازیهای آسیایی در چین، فیلیپین (كه ایران اصلاً شركت نداشت) و توكیو زنان ورزشكار ایران اصلاً حضور نداشتند و در چهارمین دوره در جاكارتا سال 1962 زنان والیبالیست ایرانی با كسب مقام سومی مدال برنز آسیا را از آن خود كردند و این تنها سالی بود كه والیبال زنان ایران شانس حضور در بازیهای منطقه ای را یافت.
در ششمین دوره سال 1970- تایلند نیز زنان حضور نداشتند و در هفتمین دوره بازیهای آسیایی سال 1974 در تهران بانوان در رشته شمشیربازی فلوره تیمی زنان موفق شدند مدال طلای آسیا را از آن خود كنند.در هشتمین، نهمین و دهمین دوره بازیهای آسیایی نیز زنان حضور نداشتند، تا این كه در یازدهمین دوره در پكن 1990 در رشته تیراندازی بانوان شركت كردند و هیچ مدالی نیز به دست نیاوردند.
با یك بررسی اجمالی در طول دوره های بازیهای آسیایی به نظر می رسد كه نحوه حضور بانوان ورزشكار ایرانی در گرو تصمیماتی بوده است ادامه مطلب...

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
آمیزش زن باردار درسته؟ (خانوم مرضیه بخشنده)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند