ورزش زنان راهكارها و موانع | تعبیرستان
ورزش زنان راهكارها و موانعورزشیدانستنیها
×
بستن

ورزش زنان راهكارها و موانع

براساس نتایج بدست آمده از تحقیقات گوناگون در سراسر دنیا، ورزش نه تنها باعث سلامت جسم، نشاط و شادابی روح همگان می شود بلكه سلامت فكر و ذهن جوانان را نیز تحت الشعاع خود قرار می دهد. با این وجود كمبود امكانات ورزشی و هزینه بالای آن همواره یكی از موانع بزرگ در راه ترویج و بهینه سازی فرهنگ ورزش در كشور ما خصوصاً در میان دختران و زنان بوده است.در حالی كه تعداد زیادی از جمعیت كشور ما را زنان تشكیل می دهند و با توجه به اهمیت حضور زنان در عرصه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و ... همچنین پتانسیل موجود در این قشر عظیم از جامعه، امكانات موجود پاسخگوی نیاز علاقه مندان این قشر نیست.همانطور كه می دانیم سلامتی زنان و دختران در هر جامعه ای به لحاظ احراز دو نقش مادری و همسری و تأمین سلامت خانواده و اجتماع، رشد و تعالی فرزندان را نیز به همراه دارد. اما به دلیل نبود فضای كافی و تجهیزات مناسب این قشر عظیم در جامعه از داشتن فضای اختصاصی ورزشی و امكانات در بیشتر موارد محروم هستند. از این رو سلامت آنان درمعرض آسیب های جدی قرار دارد.براساس آمارهای موجود در اداره كل ورزش بانوان سازمان تربیت بدنی تا سال ،82 اماكن ورزشی، ورزش بانوان در استانهای مختلف سراسر كشور به سه دسته اماكن ورزشی دولتی تربیت بدنی كه مستقیماً زیر نظر سازمان تربیت بدنی اداره می شوند، اماكن ورزشی غیرتربیت بدنی كه زیر نظر ادارات دولتی نظیر سازمانها، وزارتخانه های مختلف مانند شركت نفت، شهرداری ها و غیره قرار دارند و اماكن ورزشی خصوصی تقسیم می شوند . طبق این تقسیم بندی 1184 مركز ورزشی دولتی تربیت بدنی، 166 مركز ورزشی غیرتربیت بدنی و 1170 مركز ورزشی خصوصی در استانهای مختلف كشور وجود دارد، كه از این تعداد 856 مركز به صورت نیمه وقت (تا ظهر) و 562 مركز به شكل تمام وقت در اختیار بانوان قرار دارد. به طور مثال تهران دارای 469 مركز ورزشی دولتی تربیت بدنی و 591 مركز خصوصی ورزش بانوان، سمنان دارای 10 مركز ورزشی تربیت بدنی، یك مركز دولتی غیرتربیت بدنی و دو مركز خصوصی است كه 11 مركز ورزشی به صورت نیمه وقت و یك مركز ورزشی به شكل تمام وقت اداره می شوند.
همچنین می توان به یك مركز ورزشی نیمه وقت و سه مركز ورزشی تمام وقت دولتی تربیت بدنی بانوان در كهگیلویه و بویر احمد اشاره كرد، كه با توجه به آمار موجود این استان دارای كمترین تعداد اماكن ورزشی بانوان در سطح كشور است.
ساعات كم؛ امكانات نامناسب
اختصاص تنها ساعاتی از صبح به ورزش بانوان در اكثر مراكز ورزشی سطح كشور از جمله مواردی است كه تعداد زیادی از زنان و دختران به آن معترضند، زیرا براساس این تقسیم بندی زمانی طیف وسیعی از آنان كه شامل محصلین و كارمندان می شوند از گردونه پرداختن به ورزش در رشته های مختلف جهت حفظ تندرستی و سلامت روح به طور غیرارادی و ناخودآگاه خارج می شوند.مهسا .ت یكی از مراجعه كنندگان به باشگاه های ورزشی با اشاره به این كه در فرهنگ ما ورزش ادامه مطلب...

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
کاهوی آرامش بخش (استاد میرغضنفری)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند