تعبیر با کتاب | تعبیرستان
تعبیر با کتابدانستنیها
×
بستن

تعبیر با کتاب

در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال درآمده و مثالی می‌باشند؛ حالا چرا بعضی از آن‌ها به صورت مثال هستند؟... در این مورد نیز چون بحث دیگری است نمی‌خواهم صحبت کنم... فعلاً بدانید که خیلی از خواب‌های ما به صورت مثال هستند و نه اینکه مستقیماً به ما گفته شود این کار را انجام دهید و آن کار را انجام ندهید... و یا این‌طور نیست که مستقیماً بگویند در آینده اتفاق خاصی رخ می‌دهد.
به عنوان نمونه همان‌طور که همۀ شما می‌دانید معمولاً این‌طور نیست که در خواب بگویند: مواظب همسایه باش! مثل سگ با تو پرخاشگر و دشمن خواهد شد، بلکه در خواب می‌بینید سگی به شما حمله کرده است و با علم تعبیر خواب می‌فهمید که منظور از آن، همسایه شما بوده است و تعبیر خواب سگ به او مربوط می شود؛ حال به چه صورت می توان پی به این موضوع برد؟... به این صورت که:
1- خصوصیات سگ را باید بدانید (خصوصیاتی مثل وفاداری، پرخاشگری و ...)
2- سپس باید بدانید که "کدام خصوصیت" به "کدام کس" نسبت داده شده است؛ مثلاً پرخاشگری آن سگ به همسایه نسبت داده شده است و به این ترتیب می‌فهمید که تعبیر آن سگ مربوط به همسایه شما می‌باشد.
با توجه به این مثال می‌بینید که میلیاردها میلیارد و بلکه بیش از میلیاردها میلیارد خواب و رویا وجود دارد! خب آیا می‌توان به تمامی آن‌ها پی برد؟... می‌توان خصوصیات همه چیز را شناخت و آن را با موضوع مورد نظر ربط داد؟... مسلماً می‌توان!... ولی ما نمی‌توانیم و فقط خداوند عالم و پیامبران و معصومین علیهم السلام آن هم با خواست خداوند می‌توانند.
منتها عدۀ انگشت‌شماری نیز دارای کرامت بوده و در اثر ریاضت و صفا و پاکی قلب به درجه‌ای رسیده‌اند که خداوند تعبیر همۀ خواب‌ها را به آن‌ها الهام می‌کند و تعبیر همۀ خواب‌ها را می‌دانند.
پس تکلیف بقیۀ افراد چیست؟... بقیۀ افراد از کجا می‌توانند تعبیر خواب را بفهمند؟...
ممکن است عده‌ای در جواب بگویند که: به هر کسی به میزان پاکی و اخلاصی که در وجودش می‌باشد الهامات الهی می‌شود و پس از مدتی با ادامۀ ریاضت‌های نفسانی و افزایش پاکی و اخلاص می‌توانند به حد آن افراد وارسته برسند.
درست هم می‌گویند...
ولی تا زمانی که به آن حد و درجه برسند، این الهامات برای تعبیر کردن خواب کافی نیست و تا رسیدن به آن حد و درجه چه باید کنند؟
ممکن است در جواب ما بگویند که: تا رسیدن به آن حد و درجه باید به آن افراد صاحب کرامت و وارسته مراجعه نمود.
باز هم درست می‌گویند ...
باید به آن افراد مراجعه کرد، ولی همان‌طور که همۀ ما می‌دانیم عدۀ این افراد خیلی انگشت‌شمار است و نسبت به جمعیت و تعداد خواب‌هایی که وجود دارد واقعاً ممکن نیست بتوانند پاسخگوی تمام افراد باشند.

مثلاً مرحوم اکبر نیکزاد رحمة الله علیه معروف به "حاج اکبر کفاش" از کسانی بوده‌اند که در اثر پاکی  نفس، تعبیر خواب به قلبشان الهام می‌شده و وقتی که خواب را برایشان تعریف می‌کردید، تعبیرش را به درستی می‌گفتند و شمارۀ تلفن خودشان را هم در اختیار همه قرار داده و در ساعات مشخصی از روز به صورت تلفنی هم تعبیر خواب انجام می‌دادند. خود ایشان راجع به حجم کارشان گفته‌اند:
خدا بیامرز، به آیت الله فاضل لنکرانی که یک روز پیش هم نشسته بودیم، گفتم:
- حاج آقا!
- گفت: بله؟
- گفتم: من از کار خودم خسته شدم .
- گفت: این حرف را نزنی!
- گفتم: خیلی دارم صدمه می‌خورم (خدا شاهده!).
- گفت: ثوابش برای خودته؛ اجر و مزده وا!
به من قول داد فردای قیامت شهادت بدهد که این حاج اکبر از اول جوانی‌اش دنبال کار خیر بوده... کار خیر انجام می‌داده... حالا هم دارد انجام می‌دهد... دست از آن نکشیده... و افتخار هم می‌کنم که این کار را خدا به من داده. من حالا نباید این‌جا بگویم (می‌ترسم ریا بشود!)... شبی صد تا خواب تعبیر می‌کنم، از 1 بعد ظهر تا 2 بعد ظهر... البته حالا دیگر نمی‌توانم... در خانۀ ما مریض هست... خود من هم مریضم. از 8 شب تا 9 شب هم ؛ به جان خودم قسم یک شب با تسبیح شمردم در یک ساعت 69 تعبیر خواب کردم! (به نقل از سایت h-shad.ir ، با قدری ویرایش).
حالا این‌ها با وجودی است که خیلی‌ها تازه بعد از وفات ایشان متوجه وجودشان شدند. بنابراین ما  نیازمند سایر منابع نیز هستیم که یکی از آن‌ها تعبیرگرانی هستند که این علم را از طریق استاد و کتاب و تجربه آموخته‌اند و خیرخواه بوده و قصد کلاه‌برداری ندارند. البته در اینجا نیز می‌بینیم که عدۀ این افراد خیلی اندک می‌باشد و اطلاعات زیادی از آن‌ها نداریم (خصوصاً در این زمانه).
 از این رو پای مکتوبات و نوشته‌ها و آثار و کتاب‌های تعبیرگران به میان می‌آید، یعنی ما به خاطر محدودیت تعبیرگران در تعبیر همۀ خواب‌ها، می‌توانیم به آثار و کتاب‌های آن‌ها مراجعه کنیم تا به معنای خواب‌هایمان پی ببریم.
در مورد سایر رشته‌ها و زمینه‌ها هم نحوۀ کار به همین صورت است. مثلاً خیلی‌ها برای دانستن احکام شرعی نظیر طهارت و خمس و زکات و ... نمی‌توانند به طور مستقیم از مرجع تقلید و افراد خبره سوال کنند و یا اگر هم بتوانند، آن اساتید زمان کافی برای پاسخگویی به همۀ سوال‌ها را ندارند و بنابراین به رسالۀ توضیح‌المسائل آن‌ها مراجعه می‌نمایند.
هر چند "کتاب" به طور کامل نمی‌تواند پاسخگو باشد، ولی به هر حال خیلی بهتر از "هیچ" است.
یکی دیگر از فوائد کتاب این است که علما و دانشمندان به جای آنکه یک حرف را هزاران بار تکرار کنند، یک بار می‌نویسند تا هزاران بار خوانده شود.
وقتی که به مطالعۀ کتاب‌های تعبیر خواب بپردازید، تدریجاً با مطالب آن‌ها آشناتر شده و مثلاً با مطالعۀ تعبیرهای مربوط به آلت های موسیقی مثل طبل و صنج و چنگ و ... به طور کلی می‌فهمید که تعبیر شنیدن صدای موسیقی در جریانات رویا خوب نمی‌باشد و این مطلب در ذهن شما جا می‌افتد و اصطلاحاً ملکه می‌شود.
البته منظورم فقط این نیست که اگر خواب آهنگ و موسیقی دیدید به کتاب تعبیر خواب مراجعه کنید، زیرا شما باید اصول تعبیر خواب و روش‌های کلی تعبیر کردن را نیز در نوشته‌ها و کتاب‌های تعبیر خواب مطالعه کنید.
حالا خوب به این چیزی که می‌خواهم بگویم دقت کنید... نکته اصلی و کلیدی این است که چون تعبیرهای ما از خطا و اشتباه در امان نیست، باید تعبیرها را با چیزهایی که به "درست" بودن آن‌ها یقین داریم مقایسه کنیم و بعد تصمیم‌گیری کنیم و اگر نتوانستیم مقایسه کنیم و باز هم شک داریم، به احتیاط عمل کنیم (برای اطلاع بیشتر به مقاله "خواب‌ها و اشتباه‌ها" مراجعه شود).

نویسنده: عبادنژاد
منبع: سایت تعبیرستان
تاریخ ارسال: 1394/02/25


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.