ابزاری برای پایش جاده های كشور | تعبیرستان
ابزاری برای پایش جاده های كشورعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

ابزاری برای پایش جاده های كشور

ابزاری برای پایش جاده های كشوردكتر امیر احمد سپهری - دوربین های ساخت متخصصان داخلی در مورد سیستم های كنترل ترافیك قابل رقابت با تمام نمونه های خارجی است
دوربین های سرعت سنج چه زمانی وارد سیستم كنترل ترافیك شدند؟
▪ دوربین های سرعت سنج تكنولوژی روز دنیا را دارند. البته 20 یا 30 سال است كه انواع این دوربین ها به كار می رود. یك انقلاب صنعتی در دهه 1980 داشتیم به نام انقلاب فناوری اطلاعات . مظهر این انقلاب، بروز كامپیوترهای شخصی بود. اولین PCها ، 8086 بود كه پردازنده آپولو 11 روی آن قرار داشت. دهه 1990 هم انقلاب ارتباطات و مخابرات بی سیم واقع شد. فكس و مودم بسیار ارزان شدند و در اختیار عموم قرار گرفتند. به این ترتیب ICT به وجود آمد. یعنی فناوری اطلاعات و ارتباطات در هم ادغام شد. این دوربین سرعت سنج هم از تكنولوژی رادار استفاده می كند.
قبلاً با تكنولوژی رادار آشنا بودید؟
▪ من افسر نیروی دریایی بودم. در دوران تحصیل در اروپا و آمریكا و همین طور در ایران، در زمینه رادار كار كردم. در 1356 اولین كتاب جنگ الكترونیك را نوشتم.
چرا سراغ دوربین سرعت سنج رفتید؟
▪ چون تعداد كشته های جاده ای و تصادفات رانندگی خیلی زیاد است، چهار سال قبل با همكاری دانشكده های ریاضی و علوم كامپیوتر مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیركبیر و تجربیاتی كه از قبل داشتیم، تصمیم گرفتیم كه دوربین سرعت سنج با بهره گیری از تكنولوژی رادار را بسازیم.
این دوربین در دانشگاه ساخته شد؟
▪ چند مركز تحقیقاتی بیرون دانشگاه به همراه این چند دانشكده در دانشگاه صنعتی امیركبیر با هم همكاری كردند تا این دوربین سرعت سنج ساخته شد.
نتایج كار چه طور بود؟
▪ وقتی اولین تست ها روی دوربین انجام شد، این محصول برنده بهترین محصول نیروی انتظامی شد و از طرف دكتر قالیباف هم جایزه ای به ما اهدا شد.
دوربین های سرعت سنج از چه زمانی وارد سیستم پلیس دنیا شد؟
▪ حدود 20 سال قبل در اروپا متداول شد و 10 سال است كه در آمریكا نصب شده. سیستم های قدیمی چون از فیلم استفاده می كردند و آنالوگ بودند، خیلی گران بودند. اما الآن حدود 6 یا 7 سال است كه از دوربین های دیجیتال در این سیستم ها استفاده می شود.
آیا تأثیر این دوربین ها در ترافیك سنجیده شده است؟
▪ بله. آمار نشان داده كه این دوربین ها حدود 30 درصد از تصادفات را كم می كند. امسال در فرانسه هزار دستگاه نصب شده است و این اهمیت موضوع را نشان می دهد.
در ایران چه طور؟
▪ سال گذشته حدود 30 هزار نفر در تصادفات رانندگی در ایران از بین رفتند. اگر ما با این دوربین ها 30 درصد از این آمار كم كنیم، مثلاً برسانیم به 20 هزار كشته، فقط پول دیه این تعداد، حدود 300 میلیارد تومان می شود؛ گذشته ادامه مطلب...

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.